ترامپ صدور ویزا برای شهروندان ایرانی و چند کشور دیگر را یک ماه 'متوقف می کند'

مسافران در فرودگاه حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، صدور هر گونه ویزا برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر را به مدت ۳۰ روز "متوقف می کند".

بر اساس پیش نویس متن این "دستور اجرایی" که هنوز امضا نشده اما به دست بی بی سی فارسی رسیده، این تصمیم شامل ویزاهای مهاجرت و غیرمهاجرت می‌شود اما بر وضعیت کسانی که دارای کارت سبز آمریکا یا شهروندی این کشور هستند اثری نخواهد داشت.

انتظار می رود این دستور ظرف روزهای آینده صادر شود.

بیشتر بخوانید: پیش نویس دستور ترامپ چه می گوید؟

این طرح بر ویزاهای دیپلماتیک و سیاسی و مقامات سازمان ملل هم اثری ندارد.

سازوکار جدید همچنین بر شهروندان ایران که در آمریکا هستند هم تاثیری ندارد. اما اگر فرد از آمریکا خارج شود، حتی اگر چند بار اجازه ورود داشته باشد، به وی اجازه ورود مجدد داده نخواهد شد.

بخشی از متن دستور اجرایی حکایت از این دارد که ممنوعیت ۳۰ روزه صدور ویزا برای کشورهای خاص، قابلیت دائمی شدن را دارد.

در بخش هایی دیگر از دستور، پذیرش پناهجو از طریق سازمان ملل و دیگر کانال ها به مدت ١٢٠ روز، و پذیرش پناهجو از سوریه تا زمانی نامعلوم متوقف شده است.

خبرگزاری های بین المللی و رسانه های آمریکایی پیشتر به نقل از منابع آگاه گزارش کرده بودند که دونالد ترامپ قصد دارد روز چهارشنبه احکامی برای محدود کردن مهاجرت و همین طور سفر از بعضی کشورها امضا کند که شامل ایران هم می شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از "دستیاران نمایندگان کنگره و کارشناسان مهاجرت" نوشته بود این احکام شامل محدود کردن ورود به آمریکا برای پناهجویان و تعلیق موقت صدور ویزا برای شهروندان کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن خواهد شد.

آقای ترامپ سال پیش بعد از حمله های پاریس که ۱۳۰ نفر در آن کشته شدند، گفت که باید به طور موقتی جلوی ورود همه مسلمانان به آمریکا را گرفت. او بعدا تاکید کرد که نه ضدمسلمان بلکه "ضدتروریست" است.

او آن زمان قول داده بود اگر رئیس جمهور شود ویزای ورود به آمریکا را از کشورهایی که با "تروریسم" در ارتباط هستند به حال تعلیق درآورد و برای کسانی که برای ورود به آمریکا درخواست می‌دهند امتحان عقیدتی بگذارد.

در آن زمان گفته شد که در این امتحان از شرکت‌کنندگان درباره ارزش‌های آمریکایی مثل آزادی مذهب، برابری جنسیتی و حقوق همجنس‌گرایان سوال خواهد شد.

شورای ملی ایرانیان آمریکا، نایاک، مستقر در واشنگتن روز سه شنبه با صدور بیانیه ای از این اقدام احتمالی انتقاد کرده بود.

این گروه نوشت: "دونالد ترامپ در حال عملی کردن شرم آورترین و تبعیض آمیزترین قول های دوران مبارزات انتخاباتی است. او خواستار منع ورود مسلمانان شد و حالا درحال برداشتن اولین گام ها برای اجرای آن است."

در این بیانیه که به زبان انگلیسی منتشر شده آمده است: "بسیاری از شهروندان ایرانی آمریکایی، مثل بیشتر آمریکایی ها، برای آینده ای روشن تر استوار بر عهدی که آمریکا قرن ها نمایندگی کرده به این کشور مهاجرت کردند. به نظر می رسد دونالد ترامپ قصد دور انداختن آن آمریکا را دارد و ما را در مسیری لغزنده به سوی آینده ای تاریک قرار می دهد."


نگرانی برخی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی:

یاسمن: "من امسال اپلای (تقاضا) کرده بودم [برای ویزای] آمریکا، کلی هزینه کرده بودم، کلی وقت گذاشته بودم، برنامه‌ریزی کرده بودم، .. هیچی نمیتونم بگم واقعا...حتی دانشگاه‌هام توی این شرایط نمیان ریسک کنن و دانشجویی رو که احتمال ویزا نگرفتنشون زیاده، بگیرن😞😞حتی اگه چند ماه دیگه هم این قانون لغو شه، تمام اپلای هایی که کرده بودم امسال میپره. منصفانه نیست واقعا."

مخاطب: "بعد از سالها تلاش میخواهیم از یک کشور محدود به جایی برویم که دانش ما را فارغ از ویژگی های نژادی و اعتقادی ما ارج بنهند ولی ظاهراً سیستم صدور ویزای آمریکا چهار اسبه به سمت سیستم گزینش اداری ایران در حرکت است!"

مخاطب : "من تصمیم دارم به عنوان دانشجو سال دیگه به اروپا مهاجرت کنم و از این موضوع نگرانم که سیاست‌های آمریکا روی قوانین و سیاست های کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم تاثیر بزاره و هزاران دانشجو که مثل من برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به اروپا و آمریکا و کانادا و ... رو دارن از این موضوع نگرانن."

سارا: "سلام من ۶ ماه هست که ازدواج کردم همسرم ۴ ساله آمریکا هست، توی اون ۴ سال جنگیدیم با خانواده ها برای ازدواج و این که همسرم کار ثابت پیدا کنه حالا که شرایط مساعد شد متاسفانه آقای ترامپ روی کار اومدن، ما چون همسرم گرین کارت دارن و هنوز سیتیزن نشدن پیش بینی دوسال می کردیم تا ورود من به آمریکا اما امروز به شدت نگران شدم و حالم بد هست نمی دونم چی پیش میاد."

ماندانا: "متاسفانه ما ایرانیها پشت هم نیستیم. پزشکان. جراحان. مهندسان ناسا و ایرانیان ارشد که در دانشگاههای آمریکا هستند باید اعتراض کنند. یعنی ما از عربستان و تندروهای پاکستان و هند مسلمان‌تریم. هیچ بمبگذاری توسط ایرانیها انجام نشده، این دیوانه روانی مشکل شخصیتی با ایرانیها داره. متاسفم."

مخاطب: "به نظر من این اعمال محدودیت از سوی ترامپ، یک حرکت نسنجیده و در راستای همون اقدامات پوپولیستی اوست. به نظر شما بیشترین هجم ترورها را چه کسانی با چه هویتی انجام داده‌اند؟ من هم اخبار شما و هم اخبار سایر رسانه‌ها رو دنبال می‌کنم. بیشترین آمار هویتی تروریست ها متعلق به کشورهای مسلمان تازه استقلال یافته از شوروی سابق و همچنین افراد تبعه‌ی عربستان و گاهاً ترکیه ست. من حتی خیلی کم شنیدم که فردی با ملیت عراقی دست به ترور بزنه تا چه برسد که یک ایرانی یک عملیات تروریستی و انتهاری [انتحاری] رو انجام بده! به نظرم این تصمیم آقای ترامپ بیشتر هدفی بیلبوردی و کلیشه‌ای و تبلیغاتی داره تا اقدامی راهبردی."