برای آسیب‌دیدگان ساختمان پلاسکو تسهیلات بانکی و بیمه منظور شده است

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption ساختمان پلاسکو هفته گذشته آتش گرفت و فروریخت

برای صاحبان واحدهای تجاری و کارکنان شاغل در ساختمان پلاسکو تسهیلات بانکی و بیمه منظور شده است.

محمدرضا جمشیدی، دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری در یک برنامه تلویزیونی گفته است که بانک‌ها دو سال به واحدهای تجاری مستقر در ساختمان پلاسکو مهلت می‌دهند تا تسهیلات دریافتی گذشته خود را پس دهند و همه جرایم و هزینه دیرکرد آنها نیز بخشوده می‌شود. وی تاکید کرد که این بخشودگی شامل اصل بدهی نمی‌شود.

در مورد تامین هزینه این امکانات، وی گفت که در مورد بانک‌های دولتی، نیمی از بخشودگی سود تسهیلات این کسبه توسط بانک‌ها و بقیه توسط دولت تامین می‌شود اما در مورد بانک‌های خصوصی، لازم است رضایت سهامداران بانک در این مورد کسب شود.

همچنین، برای کسبه آسیب‌دیده وامی تا سقف ٣٠٠ میلیون تومان و موعد پرداخت ٤٨ ماه در نظر گرفته شده که شامل دوازد ماه دوره تنفس و آغاز بازپرداخت وام از سال دوم است. برای دریافت این وام سپردن وثیقه ملکی منظور شده اما کسانی که چنین امکانی ندارند می‌توانند با ارائه سفته همراه با ضامن معتبر این وام را دریافت کنند.

حق نشر عکس Hossein Esmaeili/Mizanonline
Image caption پلاسکو محل فعالیت چند صد واحد تجاری و تولیدی بود

در مورد وضعیت شاغلان در ساختمان پلاسکو نیز محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهوری گفته است که ٧٢٠ نفر شاغل در ساختمان پلاسکو از روز وقوع آتش‌سوزی به مدت چهار ماه تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند چه تحت پوشش بیمه قرار داشتند، چه بیمه نبودند یا بیمه آنها منقطع شده بود.

به گفته منابع تامین اجتماعی، در ساختمان پلاسکو ٥٦٠ واحد تجاری فعالیت داشتند که از آن میان، ٢٨٨ واحد کد تجاری داشته و برای کارگران خود حق بیمه پرداخت می‌کردند. بدهی بیمه این واحدها بخشوده شده اما باید اصل مبلغ بیمه را پرداخت کنند. پرداخت حق بیمه معوقه تقسیط خواهد شد.

همچنین، برای بازماندگان کشته‌شدگان این حادثه مستمری بازماندگان منظور شده است.

از میان واحدهای مستقر در ساختمان پلاسکو، تنها ٢١٠ واحد بیمه بودند.

پنجشنبه گذشته ساختمان پلاسکو در تهران آتش گرفت و ساعاتی بعد، فرو ریخت. ساختمان پلاسکو، که پس از انقلاب مصادره شد و تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفت، از مراکز عمده تجاری تهران و به خصوص محل تولید و توزیع پوشاک بود. این حادثه تعدادی کشته و مفقود هم برجای گذاشته اما هنوز آمار نهایی رسما مشخص نشده است. گفته می‌شود اکثر قربانیان این حادثه از ماموران آتش‌نشانی بودند که در حین انجام وظیفه، جان خود را از دست دادند.

موضوعات مرتبط