'پیام خصوصی' دونالد ترامپ به بنیامین نتانیاهو

نتانیاهو حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر اسرائیل به زودی برای دیدار با آقای ترامپ به واشنگتن سفر می کند

دفتر نخست وزیری اسرائیل می گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای بنیامین نتانیاهو یک پیام خصوصی فرستاده است.

به گفته مقامات اسرائیلی، پیام از طریق رودی جولیانی، دوست نزدیک آقای ترامپ و شهردار سابق نیویورک، در بیت المقدس به بنیامین نتانیاهو داده شده است. محتوای این پیام اعلام نشده است.

قرار است بنیامین نتانیاهو تا چند هفته دیگر - در اوایل ماه فوریه - برای دیداری رسمی با آقای ترامپ به واشنگتن سفر کند.

در پی به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، روند شهرک سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی‌ها شدت گرفته است.

روز پنجشنبه (۲۶ ژانویه) مئیر تورگمن، شهرداری بیت المقدس، از صدور مجوز ساخت ۱۵۶ واحد مسکونی تازه در شرق بیت المقدس خبر داد.

از طرف دیگر، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که در جریان گفتگوی تلفنی اخیر خود با دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران و "خطر ناشی از آن" صحبت کرده است.

او گفت فکر می‌کند موقعیت ایران و اسرائیل در سیاست بین الملل با ریاست جمهوری آقای ترامپ تغییر کند.

نخست وزیر اسرائیل گفت: "چند روز پیش با رئیس جمهور ترامپ صحبت کردم و و از تخاصم ایران گفت. از تعهد ایران به نابودی اسرائیل گفت. او از ماهیت توافق هسته‌ای و خطر ناشی از آن گفت. ما با هم در این باره صحبت کردیم."

آقای نتانیاهو جامعه جهانی را به "سکوتی کرکننده" در قبال تهدیدهای ایران علیه اسرائیل متهم کرد و گفت این وضعیت در دوران دونالد ترامپ عوض خواهد شد.

روابط اسرائیل و آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، به خصوص اواخر آن، سرد بود، تا جایی که آمریکا قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل را وتو نکرد. بنیامین نتانیاهو منتقد سرسخت توافق هسته‌ای آمریکا و قدرت‌های جهانی با ایران بوده است. دونالد ترامپ نیز منتقد این توافق است.