کشف جنازه آخرین آتش‌نشان از زیر آوار پلاسکو

حق نشر عکس Mehr
Image caption در نهمین روز حادثه پلاسکو بیش از ۹۰ درصد آواربرداری انجام شده است

رسانه‌های ایران گزارش داده اند که جسد آخرین آتش‌نشان از زیر آوار ساختمان پلاسکوی تهران پیدا شده است.

به این ترتیب، امدادگران جسد ۱۵ آتش‌نشان و چهار شهروند دیگر را کشف کرده اند. تلاش‌ برای یافتن اجساد احتمالی بیشتر ادامه دارد.

پلاسکو، واقع در خیابان جمهوری تقاطع خیابان فردوسی، صبح پنجشنبه (۳۰ دی) آتش گرفت و ساعاتی بعد فرو ریخت.

ساختمان پلاسکو، که پس از انقلاب مصادره شد و تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفت، از مراکز عمده تجاری تهران و به خصوص محل تولید و توزیع پوشاک بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در نهمین روز حادثه پلاسکو بیش از ۹۰ درصد آواربرداری انجام شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) هم گزارش داده است که حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک، در یادداشتی خواهان تهیه یک گزارش ملی برای بررسی تمام ابعاد این حادثه مرگبار شده تا از تکرار سوانح مشابه جلوگیری شود.

هم زمان، احمد مسجد جامعی، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران، گفته است که بحران پس از آتش گرفتن و فروریختن ساختمان پلاسکو نشان می‌دهد که پایتخت ایران به لحاظ ساختاری فلج است و برنامه‌های شهری در آن شکست خورده است.

آقای مسجد جامعی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت: "در حال حاضر تمامی دستگاه‌ها در حال کمک به حل این حادثه هستند آن هم در شرایطی که آتش‌سوزی تنها در یک قسمت اتفاق افتاده و در این ماجرا نه بیمارستان‌ها آسیب‌ دیده‌اند و نه خیابان‌ها. شرایط موجود نشان می‌دهد ما به لحاظ ساختاری فلج بوده و مشکل داریم."

احمد مسجد جامعی در انتقاد از سطح آمادگی نهادهای شهر تهران در واکنش به چنین بحران‌هایی گفته است: "ظرفیت آتش‌نشانی ما در این حد است که منجر به از دست دادن حدود ۲۰ نفر از بهترین نیروهای این سازمان شده و تعدادی از شهروندان نیز جان خود را از دست دا‌ده‌اند."

او با اشاره به آتش‌سوزی سه سال پیش کارگاهی در خیابان جمهوری و واکنش مقام‌‎ها به آن، گفت که برخی می‌خواهند مردم و قربانیان حادثه را در آن مقصر جلوه دهند.

این عضو شورای شهر تهران از پوشش خبری فاجعه پلاسکو نیز انتقاد کرد و گفت: "مشخص است رسانه رسمی بازتابی از دغدغه‌های یک گروه خاص را ارائه می‌دهد."