روزنامه های تهران: در مقابل ترامپ و بی خبر از سیلاب ها

روزنامه های صبح امروز تهران، شنبه هشت بهمن در صفحات اول خود تصمیم های تازه دونالد ترامپ در ایجاد محدودیت علیه ورود ایرانیان به آمریکا را منعکس کرده و همزمان با تغییرات در سیاست های آمریکا و تاثیر آن در سرنوشت برجام نوشته اند. خبرهایی از پایان عملیات پاکسازی ساختمان فروریخته پلاسکو در تهران و سیلاب در سیستان و بلوچستان و آلودگی هوای جنوب ایران از دیگر گزارش های امروز این روزنامه هاست.

حق نشر عکس سیاست روز
Image caption تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز

کانون جدید مناقشه و منافع ایران

محمود اشرفی در مقاله ای در شهروند با اشارات به تحولات جهانی و از جمله برنامه های دونالد ترامپ نوشته: نگاه استراتژیکی آمریکا و روسیه، به چین به مثابه پدیده‌ای است که امنیت جمعی و جهانی را با دشواری هایی روبرو خواهد ساخت.

نویسنده یادآور شده که: در استراتژی نفوذ و مداخله‌جویانه آمریکا و روسیه به عنوان وارث اتحاد جماهیر شوروی از گذشته تاکنون دولت های منطقه‌ای به عنوان دوست، عامل منطقه‌ای، دولت برادر و هم پیمان منطقه‌ای به شمار آورده شده‌اند. اما چین هیچگاه روابط پیچیده و در هم تنیده‌ای حتی با کشورهای سوسیالیستی و کمونیستی نداشته است. اما رشد و توسعه اقتصادی، چی را در اقتصاد ‌های خرد و کلان جهان تنید. این در حالی است که در مناقشات خاورمیانه، شمال آفریقا، بالکان و کریمه و... هیچ نشانی از جانبداری چین نسبت به طرف‌های درگیر وجود ندارد.

مقاله شهروند با تاکید بر این که راز نزدیکی تاکتیکی آمریکا و روسیه مخالفت با دیدگاه‌های نوین استراتژیک چین است. نوشته از آن جا که چین فاقد دولت‌های دوست و هم پیمان در خاورمیانه شمال آفریقا و حوزه بالکان و بالتیک است. در صورت ادامه سیاست‌های ارضی چین کانون مناقشات ژئو استراتژیک از خاورمیانه به خاور دور خواهد رفت. ایران همانند اروپا در مناقشات ژئو استراتژیک خاور دور هیچ منافع مستقیمی ندارد و از این رو هیح دخالت و مشارکتی در کانون مناقشه ژئوپلتیکی فزاینده خاوردور نخواهد داشت.

صلاح‌الدین هرسنی در جهان صنعت تصمیم های تازه ترامپ در مورد مقررات ویزا و ورود مردمانی از بخش های مسلمان جهان به آمریکا را مهم دیده و نوشته: اگرچه صدور فرمان محدودیت روادید و ویزا شامل کسانی که تابعیت آمریکایی دارند نمی‌شود اما اعمال این محدودیت‌های جدید می‌تواند زندگی صدها هزار شهروند ساکن ایالات متحده آمریکا را که تابعیت کشورهای در لیست قرمز را نیز دارند، سخت‌تر کند.

به نظر نویسنده این مقاله: صدور چنین فرمانی در حکم به حرکت درآوردن گسل‌هایی است که قرار است در پس خود امنیت روانی شهروندان مهاجر آمریکا را به چالش گیرد و خطراتی را هم بر فضای سیاسی و اجتماعی آمریکا وارد کند. بی‌ثباتی، ایجاد شرایط ترس و وحشت و نگرانی‌های افسار‌گسیخته بی‌سرانجام و همچنین آمریکای خشمگین از نتایج بارز و قابل انتظار این تصمیم و فرامین است.

مقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: به این ترتیب با این‌گونه تصمیماتی که ترامپ گرفته و می‌گیرد باید دید چه بر سر برجام خواهد آمد، به عبارت بهتر با توجه به آنچه از ترامپ شنیده‌ایم و می‌دانیم و به ویژه در این چند روز و در عمل از او دیده‌ایم، شخصیتی نشان می‌دهد که انجام هر کار خطرناکی از او برمی‌آید به همین دلیل دلنگرانی از آینده برجام نمی‌تواند بی‌دلیل باشد.

انزوای جهانی، فرجام ترامپ

فریدون مجلسی در مقاله ای در روزنامه ایران اظهار نظر کرده که تصمیم گیری ترامپ در مورد محدودیت هایی برای اتباع هفت کشور مسلمان با توجه به این که نام ایران هرگز در فهرست تابعیت تروریست ها نبود اما در مقابل بسیاری از تروریست ها از اتباع سعودی هستند که نامش در میان محدودیت ها نیست اقدامی سیاسی و فقط دادن هشدار و زهره چشم گرفتن از مسلمانان است.

به نظر نویسنده: دستور ترامپ در زمینه ایجاد محدودیت‌های روادیدی برای اتباع تعدادی از کشورهای جهان در کنار سایر اقدامات و اظهارات انتخاباتی او علیه کشورهای اروپایی، چین و ژاپن که با وجود آغاز رسمی دوران ریاست جمهوری تکرار شده است، نتیجه‌ای جز منزوی شدن امریکا در عرصه بین‌الملل نخواهد داشت. انزوای بی حاصلی که حتی سبب تحقق شعار ترامپ مبنی بر بازگشت امریکا به دوران ابرقدرتی‌اش نخواهد شد.

یدالله جوانی هم در سرمقاله روزنامه جوان یادآور شده که ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود شعارش این بود که می خواهد

امريكا را به موقعيت قدرت برتر جهان برگرداند. دقت در توصيف های او از شرايط داخلي امريكا، با در نظر گرفتن بدهي 20 تريليون دلاري دولت اين كشور به همراه شكست‌هاي راهبردي‌اش در گوشه و كنار جهان خصوصاً در منطقه غرب آسيا، نشان می دهد که موقعيت كنوني امريكا موقعيت يك امپراتوري فروريخته و يك قدرت در حال افول است.

نویسنده روزنامه سپاه پاسداران این سخن قدیمی را تکرار کرده که در مقابل ضعف آمریکا ایران به اعتراف تمامي صاحب‌نظران و انديشمندان عرصه سياست و روابط بين‌الملل، با عبور از همه موانع و غلبه بر تمامي توطئه‌ها و فشارها، به يك قدرت مؤثر و تعيين‌كننده در منطقه راهبردي غرب آسيا تبديل شده است. پيشرفت‌هاي شگفت‌انگيز در حوزه‌هاي گوناگون علوم و فنون نوين از جمله هسته‌اي و هوافضا، ايجاد زيرساخت‌ها براي يك جهش بزرگ صنعتي، دستيابي به نفوذ راهبردي در منطقه، مختصاتي از ايران پس از انقلاب است كه موجب شده جمهوري اسلامي در رديف قدرت‌هاي نوظهور در عرصه بين‌المللي شناخته شود. جمهوري اسلامي ب

و این جاست که نویسنده جوان می پرسد آيا رئيس‌جمهور جديد امريكا مي‌تواند جلوي افت قدرت و افول امريكا را گرفته و قدرت ايران را مهار نمايد و جمهوري اسلامي را در مسير انزوا و فروپاشي قرار دهد؟ و در جواب می نویسد: توسعه قدرت جمهوري اسلامي نتيجه‌اي جز افت قدرت امريكا ندارد. افزايش نفوذ راهبردي ايران در منطقه با تقويت جبهه مقاومت و جريان بيداري اسلامي نتيجه‌اي جز كاهش نفوذ امريكا در پي ندارد.

نویسنده در اثبات مدعای خود نوشته های دو روزنامه فرانسوی را نقل می کند که از پیشروی بزرگ ایران در منطقه یاد کرده اند.

مانده صندلی های خالی

میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت نوشته: دونالد ترامپ هنوز رییس‌جمهور نشده و هنوز چهارتا فرمان نداده، نصف دنیا را علیه خودش شورانده! مدیران ارشد وزارت امور خارجه که استعفا داده‌اند! رییس گشت مرزی منطقه مرزی با مکزیک که استعفا داده. شهرداران شهرهای مختلف آمریکا بیانیه داده‌اند که دستورات او در رابطه با اخراج شهروندان مسلمان و مکزیکی را گوش نخواهند کرد. رییس‌جمهور مکزیک جلسه مشترکش با او را لغو کرد و در سر قرار حاضر نشد! فقط مانده برای صندلی‌ها خالی سخنرانی کند تا کل یوم بشود شبیه رفیق خودمان!

حق نشر عکس وقایع اتفاقیه
Image caption تیتر و عکس صفحه اول وقایع اتفاقیه

وقایع اتفاقیه با نقلی از یک سایت سینمایی گزارشی با عنوان «اوج ترانه» دارد که در آن آمده: اگر فیلم فروشنده جايزه اسکار را ببرد، غيبت عليدوستي بسيار طعنه‌آميز خواهد شد و يادآور تلخي ‌اين امر است که هاليوود هم نمي‌تواند تصوير آمريکا را در چشم جهانيان نجات دهد. رويترز نيز با اعلام اين خبر افزوده، عليدوستي از بهترين بازيگران سينماي ايران است که سيمرغ بلورين جشنواره فجر را در کارنامه خود دارد.

به نوشته این روزنامه ديلي‌ميل دراين‌باره نوشت: بازيگر ۳۳ ساله که به‌عنوان ناتالي پورتمن ايران شناخته مي‌شود، اسکار را به ‌دليل نژادپرستانه‌بودن دستور ترامپ تحريم کرد. اين خبر منجر به کامنت‌گذاشتن وسيع مردم درباره اين خبر شده که در بيشتر موارد، تصميم ترامپ را تقبيح و اعلام کرده‌اند ايران را دوست دارند.

گزارش وقایع اتفاقیه با این نقل از واشنگتن‌پست ادامه می گیرد که عمل ترانه عليدوستي را با سخنراني مريل استريپ در دعوت به خيزش عليه سياست‌هاي ترامپ مقایسه کرده و با اشاره به مصاحبه ترانه با نيويورک‌تايمز نوشته: اين نشريه معتبر به واکنش‌هاي متعدد به حمايت از عليدوستي در توئيتر نيز اشاره کرده و درعين‌حال افزوده که نمي‌توان پيش‌بيني کرد اين عمل به نفع فيلم فرهادي در اسکار منجر شود يا ضد آن کار کند.

اما جوان روزنامه سپاه پاسداران با عنوان «خانم علیدوستی این همان چهره بزک نکرده آمریکاست» نوشته: موضع ضدترامپ عليدوستي در فضاي مجازي با واکنش‌هاي متفاوتي از سوي کاربران مواجه شده است. برخي اين اظهارنظر عليدوستي را به نوعي در راستاي گرايش‌هاي ضدترامپ هاليوودي‌ها و سلبريتي‌ها ارزيابي و به اين اشاره کرده‌اند که موضع عليدوستي بيش از اينکه جنبه ملي و ضدامريکايي داشته باشد به دليل گرايش‌هاي فمنيستي او انجام شده که در حال حاضر در راستاي موج تظاهرات فعالان حقوق زنان در امريکا صورت گرفته است.

جوان نوشته: اما در مقابل عده‌اي نيز معتقدند موضع ترانه عليدوستي کاملاً جنبه ملي دارد و همانطور که خود اين بازيگر توضيح داده به دليل مصوبه ضدايراني ترامپ اتخاذ شده است و ربطي به همسويي او با موجي که سلبريتي‌هاي امريکايي و هاليوودي‌ها به راه انداخته‌اند، ندارد.

برای دفاع از انقلاب اصیل

کیهان روزنامه تندرو صبح در گزارش اصلی و یادداشت روز خود ضمن حمله شدید به دولت به انتخابات سال آینده ریاست جمهوری پرداخته و در حالی که جناح های سیاسی هیچ یک نامزدی برای این انتخابات تعیین نکرده اند و حسن روحانی هم از اظهارنظر درباره آینده خود در مقام رییس دولت خودداری کرده از مردم خواسته به گروه های هوادار تفاهم با جهان رای ندهند.

به گمان کیهان: برای برافراشتن دوباره پرچم مجد و عظمت ایران اسلامی، بیش از قبیله‌گرایی کور سیاسی، بازخوانی مفاهیم اصیل و بلند انقلاب اسلامی -که عامل اصلی وحدت و انسجام ملت ایران در عرصه‌ها و لحظه‌های خطیر بوده- ضروری است.

این ضرورت مهم و اجتناب‌ناپذیر یگانه راه رهایی از شر قبایل سیاسی و کاسبانی است که هر از گاهی با نقش و ترفندی، خود را صدای مردم معرفی می‌کنند و با تقسیم غنایم بین خودشان، مردم را جا می‌گذارند.

این روزنامه بدون اشاره مستقیم به هاشمی رفسنجانی که دو هفته پیش ناگهان درگذشت تاکید کرده که: مشی و سعی برای تثبیت برخی جریانات در کشور و زاویه گرفتن‌های پی در پی با نسخه اصیل انقلاب از زمان دولت کارگزاران تاکنون، نسخه‌های دروغین و بی‌اثری را پیش روی مردم گذاشته و نسخه اصیل و نورانی انقلاب را که می‌تواند مشعل‌دار امید و هدایت برای جهان باشد، زیر آوار قبیله‌گرایی سیاسی دفن کرده است.

کیهان معتقد است: همین اتفاق تکلیف را برای آحاد مردم و برای هر آنکه دغدغه انقلاب و مردم انقلابی را دارد، روشن می‌کند و این مهم را گوشزد می‌کند که نمی‌توان با رویگردانی از نسخه اصلی و دل خوش کردن به نسخه‌های تقلبی، با دل بستن به لبخند دشمن و با امید ترحم و گوشه چشم از سوی اصلی‌ترین منازع انقلاب اسلامی، راه به جایی برد و کیان انقلاب و ایران را حفظ کرد.

حق نشر عکس نوآوران
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

نگاه ها به تهران

قانون در گزارش اصلی خود نوشته: نگاه‌ها همه خيره به تهران است. شهري كه به مدت يك هفته، مسير همه مسئولان به ساختمان فروريخته پلاسكو در آن ختم مي‌شد و انگار نه انگار در فاصله يك‌هزار و ۵۰۰ كيلومتري از پايتخت، مردماني بهت‌زده از سيل و ويراني‌هايش هستند. شهرها و روستاهاي جنوبي استان سيستان و بلوچستان در روزهاي گذشته، موج ويران‌كننده سيلاب‌ها و روان‌آب‌ها را به خود ديده‌اند كه خرابي‌هاي بسيار به بار آورده است. تلويزيون، روزنامه‌ها، مسئولان دولتي و غيردولتي، جملگي حواس‌شان، مصاحبه‌هاي‌شان، عكس‌هاي‌شان و ...

به نوشته این گزارش: همه معطوف به تهران است و دريغ از اينكه آخرين خبرها حكايت از آوارگي 10 هزار نفره در شهرهاي سيستان و بلوچستان دارد. همچون هميشه كه هلال احمر و داوطلبانش پاي ثابت امدادرساني به حادثه‌ديدگان در شهرهاي مختلف هستند، ديگر دستگاه‌ها آنچنان حضوري در سيستان و بلوچستان ندارند يا اگر دارند، خبري از آن‌ها نمي‌آيد. به هر طريق، هفته گذشته هفته خرابي‌هاي بسيار در جنوب سيستان و بلوچستان بود.

وقایع اتفاقیه با عنوان کولاک طبیعت نوشته: کشور، روزهاي عجيبي را از سر مي‌گذراند؛ هنوز مردم از زير بار حادثه پلاسکو کمر راست نکرده‌اند که از سيستان‌و‌بلوچستان خبر مي‌رسد سيل و بارندگي، تعداد زيادي را آواره کرده، هنوز اين خبر هضم نشده و مردم به خودشان نيامده‌اند از اهواز خبر مي‌رسد که غبار چنان همه‌جا را گرفته که ديگر چشم، چشم را نمي‌بيند و صبر مردم سر آمده است. در ميان همه اين اتفاق‌ها سر و کله برف و بوران در بسیاری از استان‌ها پيدا شده و مردم و نيروهاي امدادي را غافلگير کرده است. انگار ايران در کوران حوادث محصور شده و قرار نيست انتظار مردم براي پايان خبرهاي بد تمام شود.

به نوشته این گزارش: روزهاي اول که باران در سيستان‌‌‌وبلوچستان شروع شد، تهران در تب‌وتاب فاجعه پلاسکو بود و خود اهالي منطقه هم از اينکه آسمان به آنها روي خوش نشان داده خوشحال بودند اما کم‌کم که معلوم شد آسمان سر سازگاري و زمين توان پذيرش اين‌همه نعمت را ندارد، توجه‌ها به سمت سيستان جلب شد. حالا خبرگزاري‌ای نيست که لحظه‌به‌لحظه از سيستان گزارش ندهد. گفته مي‌شود درپي بارندگي شديد و سيلابي‌شدن برخي مسير‌ها در استان سيستان‌و‌بلوچستان، بيش از ۵۹۱ روستا و هزار و ۶۷۵ واحد مسکوني دچار خسارت و ۱۶۰ واحد مسکوني تخريب شده‌اند.

چهار عنصر به جان ایران

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

- پویان خوشحال در گزارشی در ابتکار نوشته: چهار عنصر اصلی زندگی به جان ایران‌زمین افتاده اند. «آتش» که در ساختمان پلاسکو ۲۰ کشته بر جای گذاشت، روز گذشته پایان یافت. در هیاهوی فروریختن ساختمان پلاسکو، «آب» اما به شکل سیلاب سیستان و بلوچستان را شست و زندگی بیش از ۱۰ هزار نفر را در این استان با مشکل روبه رو کرد. حال نوبت جنوب و جنوب غربی کشور است که یک بار دیگر اما نه برای آخرین بار در لفافه «باد»، گردو«خاک» را تجربه کند.

به گزارش این روزنامه: سیل سیستان و بلوچستان بیشتر در مناطق «زرآباد» و «چاربهار» تمرکز داشت. بیش از هفت هزار نفر در چند روز اخیر در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان اسکان داده شدند. این خبر را دبیر کل جمعیت هلال احمر داد؛ گفته بود که در روزهای سه شنبه تا جمعه امدادرسانی به مردم این مناطق انجام شده و چهار اردوگاه دو دو منطقه گفته شده برای مردم ایجاد شده است.

به نوشته ابتکار: در همین حال استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این استان ۱۸ سال خشکسالی را پشت سر گذاشت، گفته بود: «امروز برای مردم روز شکرگزاری است و هرچند بخش قابل توجهی از استان خسارت دیده اما با خسارت خشکسالی قابل مقایسه نیست.»

بیوگرافی رستم

پدرام ابراهيمى در صفحه شهرونگ نقل کرده: رستم در زابل سیستان به دنیا آمد. نقل است شبی که رودابه، مادر او و همسر زال، درد زایمان گرفت، به شوی گفت: «همی‌آیدم پهلوانی ز دل / به دادم برس ای تو مرد زبل.» زال گفت: «جوش می‌زدی اگه صبح دردت می‌گرفت؟ من این وقت نصفه‌شب توی حومه زابل قابله و ماما از کجا گیر بیارم؟» درد رودابه بیشتر می‌شد و بی‌تابی می‌کرد. به زال گفت: «زنگ بزن بیمارستانی، درمانگاهی، بهیاری‌ای، سوراخ‌گوش بدون درد و خونریزی‌ای، سرکتاب‌بینی‌ای، فالگیری، نمایندگی سامسونگی چیزی.»

به نوشته این طنزنویس: زال به این سو و آن سوی اتاق می‌دوید و می‌زد توی سر خودش: «با چی زنگ بزنم؟ تلفن نکشیدند که برامون.» رودابه جیغ زد: «آی خدا... بیمارستان نداریم... تلفن نداریم... مدرسه...» در این هنگام زال خیلی قاطع و غیور گفت: «هو! اجازه نمی‌دم به بهانه زایمان، هم‌نوا با رسانه‌های بدخواه و فریب‌خورده، تمام زحمات مسئولان صدیق و خدوم رو زیر سوال ببری‌ها! حالا هم در راستای حمایت از تولید داخلی و خودکفایی، خودت بزا!»

ستون طنز شهرونگ به این جا رسیده که: به هر ترتیب رستم دوران طفولیت را گذراند و در مدارس کپری درس خواند و بزرگ شد و در هر مقطعی کشورش به او نیاز داشت، در صحنه حاضر بود و به‌خصوص تلویزیون چندین بار او را در صف صندوق رای نشان داد. در یکی از روزهای سالخوردگی که دیگر موبايل هم اختراع شده بود، از این باران‌هایی آمد که در همه جای دنیا نعمت است و خوراک استوری اینستاست، ولی معلوم نبود از کدام بیگانه‌ای خط گرفته بود که در شهر رستم به‌صورت مشکوک و معاندانه‌ای تبدیل به سیل شد.

موضوعات مرتبط