وزارت خارجه ایران: شهروندان قبل از سفر به آمریکا اطمینان حاصل کنند

جواد ظریف وزیر خارجه ایران حق نشر عکس AFP/Getty Images

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران به آمریکا، به شهروندان خود توصیه کرده است قبل از سفر به ایالات متحده آمریکا مطمئن شوند می‌توانند وارد آن کشور شوند.

این وزارت خانه در بیانیه‌ای گفته است: "قبل از سفر به این کشور (آمریکا) به طریق مقتضی و معتبر اطمینان حاصل کنند که برای ایشان در بین راه و در مبادی ورودی به آمریکا مزاحمتی ایجاد نخواهد شد."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در فرمانی اجرایی ورود شهروندان ۷ کشور از جمله ایران را به ایالات متحده منع کرده است.

در عین حال وزارت خارجه ایران، سفیر سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا، احضار کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است مراتب اعتراض ایران نسبت به اقدام امریکا به سفیر سوئیس ابلاغ شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، آقای قاسمی در این دیدار گفته است صدور فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا مغایر با کنوانسیونهای حقوق بشری است.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران هم فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کرده است.

به گفته او اعضای این کمیسیون اقدام رئیس جمهوری آمریکا را "سخیف" خوانده‌اند. آقای نقوی حسینی به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته است:" این کمیسیون اعلام کرد اگر بنا بود به تروریست‌ها ویزا ندهند باید به اتباع عربستان و بعضی از کشورهایی که اقدام به عملیات یازده سپتامبر کرده بودند ویزا نمی دادند."

بیشتر بخوانید:

+فرمان ترامپ؛ قاضی فدرال آمریکا بازگرداندن شهروندان هفت کشور را متوقف کرد

+تجمع مخالفان فرمان ترامپ در برخی فرودگاه‌های آمریکا

+نکات کلیدی دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بیش از یک میلیون نفر که اصلیت ایرانی دارند در آمریکا زندگی می‌کنند و قانون جدید موجب می‌شود که آن‌ها از دیدار خانواده‌هایشان محروم شوند

مشکلات برخی از ایرانیان

نوید: "با این که پدر و مادرم بلیط داشتن برای روز چهارشنبه و اینکه گرین کارت دارن ۳ سال. اما این بار گویا نمیتونن بیان. هواپیمایی قطر هم گفته که باید تعهد بدین که اگه اونجا مشکلی پیش اومد واسه ما دردسر درست نکنین. به لس آنجلس . در حالی که سن پدر مادر من بالای شصت ساله و چه خطری میتونن داشته باشن. کاش این قانون حداقل برای پدر و مادرهای بالای ۶۰ سال که فرزنداشون آمریکا زندگی میکنن لغو بشه."

سعید: "من امروز با نمایندگی شرکت لوفت هانزا در تهران تماس گرفتم و در ارتباط با سفر اشخاص دارای گرین کارت گفتند که آن شرکت در تهران از آنها تعهد اخذ می نماید که چنانچه در فرودگاه فرانکفورت اجازه ادامه سفر نداند یا در امریکا اجازه ورود نداند معترض نباشند."

ندا: "با سلام دارای گرین کارت هستیم. یک ماه پیش برای ۱۴ فوریه به قصد آمریکا از هواپیمایی قطر بلیط خریداری کرده‌ایم و امکان انتظار ۹۰ روزه را نداریم چرا که مهلت گرین کارت تا ان زمان منقضی می شود. تکلیفمان چیست؟"

یک مخاطب: "من جهت ويزاى مهاجرت اقدام كردم و ٤ ماه در انتظار چك كردن پروسه ادارى (administrative process) بودم و روز ٢٤ ژانويه از سفارت ايميل تاديه [تائیدیه] و ارسال پاسپورت جهت صدور ويزا رو دريافت كردم و روز ٢٦ ژانويه يك روز قبل از دستور اجرائى ترامپ پاسپورتم تحويل سفارت در دبى گرديد و تا اين لحظه هيچ اطلاعى حتى از وضعيت پاسپورتم و اينكه آيا ويزا رو در پاسپورتم زدن و اينكه اصلا از كجا و چه موقع ميتونم پاسپورت رو تحويل بگيرم ندارم. بليت خريده بودم كه مجبور به كنسل كردن و پرداخت جريمه كنسلى شدم. سايت كنترل پرونده هاى سفارت در امارات از امروز از دسترس خارج شده. اداره پست دبى ميگه اطلاعى نداريم. سفارت هم كسى پاسخگو نيست."


حق نشر عکس Twitter
Image caption وزیر خارجه ایران گفته است: "بر عکس آمریکا، سیاست ما عطف بما سبق نمی‌شود. ایران، تمام کسانی که ویزا معتبر سفر به این کشور را داشته باشند با خواشحالی می‌پذیرد"

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اما گفته قانون در ایران "عطف بما سبق" نمی‌شود.

آقای ظریف در حساب توئیتر خود نوشته است: "بر عکس آمریکا، تصمیم ما عطف بما سبق نمی‌شود. ایران تمام کسانی را که ویزای معتبر برای سفر به این کشور را داشته باشند با خوشحالی می‌پذیرد."

آقای ظریف در چند پیام توئیتری که با فاصله کمی منتشر کرده است به اقدام اخیر دولت آمریکا واکنش نشان داده است و گفته دولت ایران برای حمایت از شهروندانش "مقابله به مثل" خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران در پیام‌هایی که منتشر کرده از هشتگ "منع ورود مسلمانان به آمریکا" استفاده کرده است که اشاره به فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دارد.

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید معنی فرمانش منع ورود مسلمانان نیست.

بیشتر بخوانید:

+دونالد ترامپ می‌گوید معنی فرمانش 'منع ورود مسلمانان' نیست

حق نشر عکس Twitter
Image caption وزیر خارجه ایران گفته است: "بر عکس آمریکا، سیاست ما عطف بما سبق نمی‌شود. ایران، تمام کسانی که ویزا معتبر سفر به این کشور را داشته باشند با خواشحالی می‌پذیرد"

وزارت خارجه ایران در بیانیه خود ضمن "تبعیض آمیز" خواندن سیاست جدید آمریکا، از مقابله به مثل (از این به بعد) خبر داده است و گفته است آثار کوتاه مدت و میان مدت تصمیم جدید دولت آمریکا را به دقت زیر نظر خواهد گرفت.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: "تصمیم دولت ایالات متحده با هدف قرار دادن مردم ایران و توهین آشکار به تمامی آحاد این ملت بزرگ، بی اساس بودن ادعاهای دیرینه ایالات متحده مبنی بر دوستی با مردم علیرغم اختلاف با دولت ایران را به نمایش گذاشته و نشان از کینه گروهی در حاکمیت آمریکا و محافل تأثیرگذار داخلی و خارجی آن نسبت به همه ایرانیان در سراسر جهان دارد."

بیشتر بخوانید:

+واکنش‌ها به دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

+ورود دارندگان گرین‌کارت به آمریکا 'مورد به مورد' بررسی می‌شود

+'لغو' ویزای اتریش ۳۰۰ ایرانی در پی تصمیم‌های دولت آمریکا

در حالی که واکنش‌ها به فرمان اجرایی دونالد ترامپ کماکان ادامه دارد، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران ذکر نام کشورش "به بهانه نگرانی از اقدامات تروریستی" را به شوخی تشبیه کرده است.

حق نشر عکس Mizan

علی لاریجانی امروز یکشنبه، ۱۰ بهمن (۲۹ ژانویه) در مجلس گفته است: "این اقدام دولت آمریکا، سخافت در بینش و رفتار آن‌ها را بیشتر نشان می‌دهد. البته این حادثه از طرفی هراس این دولت را ظاهر کرد که از سایه خود هم می ترسند و هم روحیه خشن نژاد پرستانه آنان را که پشت ظاهر عوام فریبانه دموکراسی خواهی و حقوق بشر پنهان شده است."

رئیس مجلس ایران اقدام یکی از بازیگران ایرانی را در مراسم اسکار را ستوده است. اشاره آقای لاریجانی به ترانه علیدوستی بوده است.

خانم علیدوستی بازیگر فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان اسکار شده، عدم صدور روادید به ایرانیان را "نژادپرستانه" نامید و گفت که در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.

در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر که اصلیت ایرانی دارند در آمریکا زندگی می‌کنند و این قانون موجب می‌شود که آن‌ها از دیدار خانواده‌هایشان محروم شوند.

در پی تصمیم جدید دولت آمریکا، بعضی از آژانس‌های مسافرتی در ایران صدور بلیت برای مسافران ایرانی عازم آمریکا را متوقف کرده‌اند.

مطالب مرتبط