فرمان ترامپ؛ روایت ایرانیان در راه آمریکا

اجرای فوری فرمان ترامپ برای ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان از بامداد دیروز مشکلات زیادی برای مسافران ایرانی ایجاد کرد. در این مطلب به بعضی از این موارد اشاره شده است. شما هم اگر از سفر منع شده‌اید تجربه خودتان را به تلگرام بی‌بی‎سی فارسی بفرستید یا ایمیل کنید: shoma@bbc.co.uk

حق نشر عکس Reuters

یک وکیل داوطلب در فرودگاه لس‌آنجلس، شهروند ایرانی آمریکایی به نام هما همایی را در آغوش گرفته و به او اطمینان می‌دهد که مشکل حل خواهد شد. خانم همایی در فرودگاه لس‌آنجلس منتظر خانواده خود بود که از ایران بازگشته و در فرودگاه برای سوال و جواب ساعت‌ها معطل شده بودند.

جز افرادی که ساعت‌ها در فرودگاه بازداشت شده بودند، بسیاری با وجود داشتن ویزای معتبر و حتی گرین‌کارت نتوانستند وارد هواپیما و خاک آمریکا شوند.

یک پزشک و جراح ۴۲ ساله برای بی‌بی‌سی فارسی نوشته که برای شرکت در کنگره بین‌المللی جراحی لاپاراسکوپیک به نیویورک دعوت شده بود و از مارس سال گذشته ویزای تحقیقاتی داشت. بلیت او از تهران به رم و سپس نیویورک بود اما در فرودگاه رم بیش از چهار ساعت معطل شد. ماموران از سفارت آمریکا در رم استعلام کردند اما به دلیل "مبهم بودن پاسخ" دوباره با کنسولگری آمریکا در فلورانس تماس گرفتند که این بار اجازه ورود داده شد اما حتی در فرودگاه جی اف کی نیویورک هم با ورود او مخالفت شد.

+ فرمان ترامپ درباره مهاجران هفت کشور مسلمان چه می‌گوید؟

حق نشر عکس TWITTER

بسیاری از آمریکایی‌ها برای حمایت از مهاجران و مخالفت با ممنوعیت سفر مسلمانان به فرودگاه‌ها رفتند و در تظاهرات شرکت کردند. این عکس سرگئی برین، بنیانگذار شرکت گوگل است که در کنار یک کودک ایرانی نشسته است. در کاغذ بالای سر کودک نوشته شده که می‌خواهد مادر و پدربزرگش از ایران بازگردند.

وکلا و مترجمان زیادی در فرودگاه‌ها مستقر شده‌اند تا به مسافران مشاوره رایگان بدهند. وکلا به مسافران توصیه کرده‌اند تا زمانی که مترجم و وکیل ندارند کاغذی را امضا نکنند.

+ تظاهرات علیه ترامپ در فرودگاه‌ها

+ آلبوم عکس ورود مسافران پرواز امارات

حق نشر عکس Getty Images

کیلا رضوی، مهاجر ایرانی در میان جمعیت معترض در فرودگاه بین‌المللی سان فرانسیسکو کالیفرنیا به ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا سخنرانی و اعتراض می‌کند.

حق نشر عکس .
Image caption سحر در فرودگاه جان اف کندی نیویورک

نشریه دانشجویی دانشگاه استونی بروک گزارش داده یک دانشجوی ایرانی به نام سحر که سه سال پدر و مادر خود را ندیده بود، در فرودگاه جان اف کندی نیویورک منتظر پدر و مادرش بود اما ماموران حتی به او اجازه ندادند یک لحظه با پدر و مادرش دیدار کند. ماموران می‌خواستند پدر و مادر او را بازگردانند اما فعلا این اقدام متوقف شده است.

وحیده راسخی، دانشجوی دکترای این دانشگاه هم بعد از سفر از استانبول به نیویورک در فرودگاه سوال و جواب شده و به او گفته‌اند که باید دیپورت شود. بهمن کلباسی، خبرنگار ما می‌گوید که ماموران او را سوار هواپیما کردند اما بعد از دستور قاضی فدرال در مخالفت با اخراج مسافران، او و سایر مسافران را بازگرداندند.

حق نشر عکس Getty Images

مزدک تنکابنی، در فرودگاه لوگان بوستون، ماساچوست. آقای تنکابنی استاد دانشگاه ماساچوست است که کارت سبز اقامت دائم یا گرین کارت دارد اما به دلیل ملیت ایرانی، دیروز در این فرودگاه از سایر مسافران جدا و ساعت‌ها معطل شد.

نوید از سانفرانسیسکو برای بی‌بی‌سی فارسی نوشته که همسر و دخترش بعد از دو سال درخواست دریافت گرین‌کارت و هزینه و وقت بسیار توانستند ۱۰ روز پیش ویزای مهاجرت بگیرند. اما مسئولان هواپیمایی بریتیش ایرویز دخترش را بازگردانده و اجازه نداده‌اند به آمریکا سفر کند. حالا او بلاتکلیف است و نمی‌داند چه مدت باید منتظر باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
میلاد در لس‌آنجلس

میلاد از کانادا به فرودگاه لس آنجلس رسیده و در این ویدئو برای ما توضیح داده که چه دردسرهایی داشته است. او از لس‌آنجلس به ونکوور کانادا رفته بود. وقتی خبر اجرای فرمان را شنید صبح دوباره بلیت گرفت تا برگردد اما در فرودگاه ونکوور دو ساعت سوال وجواب شد و در نهایت اجازه پرواز گرفت.

حق نشر عکس Getty Images

احمد به‌گوی، شیما به‌گوی همسر پسر خود را در آغوش گرفته است. او در فرودگاه دالاس چند ساعت معطل شد و هراس داشت که اجازه ورود پیدا نکند. اما بعد از چند ساعت از اتاق بازداشت موقت خارج شد.

حق نشر عکس Getty Images

زنی در فرودگاه سانفرانسیسکو در میان تجمع کنندگان علیه فرمان ترامپ پوستر اصغر فرهادی را بالای سر برده و گفته ورود مسلمانان نباید ممنوع شود. آقای فرهادی برای فیلم فروشنده نامزد دریافت جایزه اسکار است که در آمریکا برگزار می شود.

حق نشر عکس Reuters

این زن ایرانی از اینکه دایی او بعد از بازجویی در فرودگاه اجازه یافته وارد خاک آمریکا شود خوشحال است.

حق نشر عکس Reuters

حامد که برای دیدن پدر بیمارش از بوستون به ایران رفته بود هنگام بازگشت در فرودگاه لوگان از سایر مسافران جدا و بازجویی شد. او در نهایت بعد از انتظار خانواده نگرانش توانست به آنان ملحق شود.

حق نشر عکس EPA

مهدی رادگودرزی هنگام برگشت از ایران پنج ساعت در فرودگاه بین‌المللی سانفرانسیسکو معطل شد تا در نهایت اجازه یافت از فرودگاه خارج شود. او همراه سوسن همسرش و نیلوفر دخترش فرودگاه را ترک کرد.

با حکم یک قاضی فدرال ایالات متحده، افرادی که در فرودگاه‌ها بازداشت شده‌اند فعلا اخراج و بازگردانده نخواهند شد اما مشخص نیست در آینده دورتر سرنوشت مهاجران و پناهجویان چه خواهد شد.