واکنش محتاطانه کاخ سفید به خبر 'آزمایش موشکی ایران'

آمریکا به آزمایش های موشکی ایران حساس است. عکس آزمایش موشکی سپاه پاسداران در اسفند ۱۳۹۴ حق نشر عکس TASNIMNEWS
Image caption آمریکا به آزمایش های موشکی ایران حساس است. عکس آزمایش موشکی سپاه پاسداران در اسفند ۱۳۹۴

خبرگزاری‌ها به نقل از منابعی در دولت آمریکا خبر داده اند که ایران یک موشک بالستیک میان برد آزمایش کرده که در هوا منفجر شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که این موشک یکشنبه (۲۹ ژانویه) از پایگاهی در نزدیکی شهر سمنان پرتاب ولی پس از طی مسافت ۶۳۰ کیلومتر منفجر شد.

یک مقام آمریکایی ناشناس به رویترز گفت که ایران آخرین بار در ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی این نوع موشک را آزمایش کرده بود.

مقامات ایرانی هنوز این خبر را تایید یا تکذیب نکرده اند.

در صورت تایید خبر، این آزمایش می تواند نخستین آزمایش موشکی ایران از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا باشد.

در روز ۲۰ ژانویه، دقایقی پس از ورود آقای ترامپ به کاخ سفید، دولت او اعلام کرد که قصد دارد برای مقابله با آن چه تهدید کشورهایی مانند ایران و کره شمالی خواند یک سیستم دفاع موشکی پیشرفته‌ بسازد.

برخی متحدان جمهوریخواه دونالد ترامپ در کنگره آمریکا خواهان تشدید تحریم‌های ایران بر سر آزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران هستند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، روز دوشنبه (۳۰ ژانویه) آزمایش موشکی منتسب به ایران را محکوم کرده و وعده داده است که که ضمن همکاری با اعضای کنگره و کاخ سفید «ایران را پاسخگو کند."

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز در واشنگتن به خبرنگاران گفت که دولت آمریکا از آزمایش جدید مطلع است.

او گفت: "ما مطلع هستیم که ایران یک موشک شلیک کرده است. ما در حال بررسی و تعیین ماهیت دقیق آن هستیم و سعی خواهیم کرد در این خصوص اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدهیم."

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم روز دوشنبه این آزمایش را "نقض فاحش" قطعنامه شورای امنیت خواند.

او گفت قصد دارد "موضوع تمدید تحریم ها علیه ایران" در ارتباط با مساله آزمایش های موشکی و سایر مسائل را در دیدار با دونالد ترامپ مطرح کند.

او گفت که "پرخاشگری های ایران نباید بی جواب گذاشته شود."

ایران می‌گوید برنامه‌های موشکی این کشور جنبه دفاعی دارد و ناقض توافق هسته‌ای (برجام) نیست و نباید برای آن تحریم‌های تازه وضع شود.

بنا بر توافق هسته، ایران از انجام فعالیت‌های موشکی‌ای که توان حمل سلاح هسته‌ای داشته باشد منع شده است.

آزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران در سال میلادی گذشته باعث تنش بین ایران و آمریکا شد.

در واکنش به آن آزمایش ها، دولت باراک اوباما شش شرکت و دو فرد را تحریم کرد که واکنش شدید مقام‌های ایران از جمله آیت الله علی خامنه‌ای را در پی داشت.

خبر آزمایش موشکی جدید ایران در حالی توسط رسانه های بین المللی گزارش می شود که ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه، به تهران سفر کرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه تاکید دارد که کشورش از توافق هسته‌ای دفاع خواهد کرد. او گفته است که ایران "عمدتا" به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای عمل کرده هرچند با آزمایش‌های موشکی "روح توافق" را مورد امتحان قرار داده است.

گفتگوی تلفنی ترامپ و ملک سلمان

پیشتر در روز یکشنبه آقای ترامپ تلفنی با ملک سلمان پادشاه عربستان گفتگو کرد و دو طرف بر اجرای "سفت و سخت" توافق اتمی ایران تاکید کردند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت دو رهبر در این تماس همچنین از نیاز به مقابله با "فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه" سخن گفتند.

نبرد علیه رشد "تروریسم برآمده از اسلام رادیکال" و ایجاد مناطق امن در نواحی جنگ زده سوریه و یمن از دیگر موضوع های مورد بحث بود.

جزییات دیگری از این تماس ارائه نشد.

به گزارش خبرگزاری سعودی پرس دو رهبر همدیگر را برای دیدار رسمی از آمریکا و عربستان دعوت کرده اند.