واکنش‌های جهانی به خبر آزمایش موشکی ایران

وزرای خارجه ایران و فرانسه در کنفرانس خبری امروز در تهران حق نشر عکس AFP
Image caption وزرای خارجه ایران و فرانسه در کنفرانس خبری امروز در تهران

ساعاتی پیش از جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی آنچه آزمایش موشکی اخیر ایران خوانده شده، فرانسه، بریتانیا و روسیه سه عضو دائم شورای امنیت، وزیر امور خارجه ایران، اتحادیه اروپا و نخست وزیر اسرائیل به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

ایران انجام چنین آزمایشی را تایید نکرده است اما در تازه ترین واکنش نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل عصر سه شنبه گفت که به اعتقاد آمریکا این آزمایش ناقض توافق اتمی، برجام، است.

او گفت: "من به مردم جهان می گویم که باید نگران این آزمایش باشند. ایالات متحده ساده لوح نیست. ما به تماشا نمی ایستیم.... و شاهد خواهد بود که به نوبه خود وارد عمل خواهیم شد."

پیشتر ژان مارک ارو وزیر خارجه فرانسه که برای دیداری رسمی در تهران به سر می‌برد از آزمایش موشکی اخیر ایران ابراز نگرانی کرد و گفت این اقدام بر "خلاف روح" قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا هم گزارش ها درباره آزمایش موشکی ایران را "بسیار نگران کننده" توصیف کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم "آزمایش موشکی ایران" را "نقض فاحش" قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خوانده و گفته در ملاقات آتی اش با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، موضوع تشدید تحریم ها علیه ایران "درباره این موضوع و موضوعات دیگر" را مطرح خواهد کرد.

اتحادیه اروپا به ایران هشدار داده است که با "آزمایش موشکی"دست به تعمیق بی‌اعتمادی نزند.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی متفاوت، گفته است که کشورش تایید نمی‌کند که ایران آزمایش موشکی انجام داده است. به گفته آقای ریابکوف حتی آزمایش موشک بالستیک توسط ایران هم نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست.


قطعنامه ۲۲۳۱ چه می گوید؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption موضوع ایران امروز در شورای امنیت به طور اضطراری مطرح می شود

قطعنامه ۲۲۳۱ کمتر از یک هفته پس از حصول توافق برجام میان ایران و قدرت های جهانی تصویب شد. پاراگراف سوم از ضمیمه "ب" قطعنامه شماره ٢٢٣١ از ایران می‌خواهد به مدت هشت سال از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شامل فناوری سکوهای پرتاب آنها طراحی شده باشد اجتناب کند. قطعنامه کشورهای عضو سازمان را مکلف می‌کند از کمک فنی یا حمل و نقل اقلام قابل کاربرد در این فعالیت‌ها بدون مجوز سازمان ملل خودداری کنند. در عین حال این قطعنامه فعالیت‌های متعارف موشکی ایران از جمله آزمایش موشک‌های بالستیک را که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده باشد ممنوع نکرده است.


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی‌اش در تهران شرکت داشت، گفته است که هیچ یک از موشک‌های ایران برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌ بنابراین به گفته او "این موضوع خارج از حوزه قطعنامه ۲۲۳۱ است".

آقای ظریف گفته "جمهوری اسلامی ایران دفاع از خود را به اجازه دیگران موکول نمی کند".

درباره گزارش آزمایش جدید موشکی ایران:

شورای امنیت سازمان ملل قرار است امروز به درخواست ایالات متحده آمریکا، به طور اضطراری تشکیل جلسه دهد و موضوع "آزمایش" موشک بالستیک توسط ایران در روز یکشنبه را بررسی کند.

آمریکا گفته است ایران با ادامه برنامه موشکی خود خواهد توانست موشک‌های بالیستیک قادر به حمل کلاهک اتمی تولید کند که مغایر مصوبه شورای امنیت بوده و امنیت منطقه را به مخاطره خواهد انداخت.

شورای امنیت یک بار دیگر هم در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، موضوع آزمایش موشکی توسط ایران را بررسی کرده بود اما جلسه بدون اینکه در دستور کار شورا باقی بماند خاتمه یافته بود.

آنچه آزمایش موشک بالستیک ایران در روز یکشنبه خوانده شده، روز گذشته توسط خبرگزاری رویترز مطرح شد اما هنوز هیچیک از مقام های ایرانی انجام این آزمایش را به طور رسمی رد یا تایید نکرده اند.

سرلشکر بسیجی حسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران اخیرا گفته بود که انجام مانورهای نظامی و آزمایش های موشکی باید به تایید آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برسد که مطابق قانون اساسی این کشور فرمانده کل نیروهای مسلح است.