مطالبات معوق بانک‌های ایرانی به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان رسیده است

حق نشر عکس YJC
Image caption رئیس بانک مرکزی می‌گوید مهم پایین آمدن نسبت معوقات به تسهیلات است

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، می‌گوید مطالبات معوق بانک‌های ایرانی از بدهکارانشان به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. آقای سیف در عین حال گفته است که نسبت کل معوقات به کل تسهیلات بانکی پایین آمده است.

رئیس بانک مرکزی ایران به فارس گفت: "در سال ۹۲ حجم مطالبات معوق نسبت به کل تسهیلات ۱۵ درصد بود که حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان می‌شد ولی اکنون این نسبت و حجم مطالبات معوق به ۱۱ درصد رسیده که حدود ۱۰۵ هزار میلیارد تومان رسیده است بنابراین افزایش مطلق وجود دارد اما نسبت آن مهم است."

آقای سیف ابراز امیدواری کرده است که نسبت کل معوقه‌های بانک‌های ایرانی به کل تسهیلات به ۵ درصد برسد که نرخ "قابل قبول" برای بانک مرکزی است.

منابع و مقام‌های مختلف در ایران در مواردی آمار متفاوتی از میزان مطالبات معوق بانک‌ها در سال‌های اخیر گزارش کرده‌اند، آنچه در این گزارش‌ها مشترک است این است که مطالبات معوق بانک‌ها از نیمه دهه ۸۰ تا نیمه دهه ۹۰ افزایش چشمگیری داشته است.

نظام بانکی ایران در سال‌های اخیر با مشکل دریافت بدهی‌های دولت و دیگر بدهکاران بزرگ مواجه بوده و از نظر برخی کارشناسان مطالبات معوق بالا در بعضی از بانک‌ها آنها را در معرض ورشکستگی قرار داده است.

رئیس بانک مرکزی ایران می‌گوید حدود "۴۰ تا ۵۰ مورد پرونده کلان" در میان مطالبات معوق وجود دارد که "کارگروهی فرادستگاهی" در بانک مرکزی برای پیگیری آنها ایجاد شده است.

او گفته "پرونده‌های معمولی" را خود بانک‌ها پیگیری می‌کنند. رئیس بانک مرکزی ایران دستور داده است که بانک‌ها نظام اعتباری خود را اصلاح کنند، ساز و کارهای کنترلی برای نظارت بر صحت اعتبارسنجی وام گیرندگان ایجاد کنند و مجموعه‌ای از اطلاعات را در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.

موضوعات مرتبط