ایران خبر آزمایش موشکی اخیر خود را تایید کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ایران به دنبال آزمودن ترامپ با آزمایش موشک خرمشهر

سرتیپ حسین دهقان، وزیر دفاع ایران ضمن تایید خبر آزمایش موشکی ایران در روز یکشنبه گفت که این آزمایش منافاتی با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.

خبر آزمایش موشکی ایران با ابهاماتی همراه بود و ایران در سه روز گذشته این خبر را تایید نکرده بود.

او در حاشیه جلسه دولت به خبرنگاران گفت: "این آزمایش در ادامه برنامه‌های جاری ما بوده و قبلا نیز اعلام کرده‌ایم که برنامه‌هایی که در حوزه تولیدات اقلام دفاعی در راستای اهداف و منافع ملی برنامه‌ریزی کرده‌ایم را اجرا می‌کنیم و هیچ اراده‌ای نمی تواند تصمیم ما را تحت تاثیر قرار دهد."

پاراگراف سوم از ضمیمه "ب" قطعنامه شماره ٢٢٣١ از ایران می‌خواهد به مدت هشت سال از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شامل فناوری سکوهای پرتاب آنها طراحی شده باشد اجتناب کند.

امروز (چهارشنبه، ۱۳ بهمن) ۲۲۰ نماینده ایران نیز در بیانیه‌ای از صنعت موشکی ایران و آزمایش‌های موشکی آن دفاع کردند و "تنها راه بازدارندگی در برابر تهاجم دشمن" را توانمندی موشکی ایران دانستند.

انتشار خبر تایید نشده آزمایش موشکی ایران در روزهای گذشته با واکنش کشورهای غربی و اسرائیل روبه‌رو شد که آن را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ برشمردند.

اما محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که هیچ یک از موشک‌های ایران برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌ بنابراین به گفته او "این موضوع خارج از حوزه قطعنامه ۲۲۳۱ است".

حق نشر عکس Tasnim
Image caption حسین دهقان، وزیر دفاع ایران

شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست ایالات متحده آمریکا، به طور اضطراری تشکیل جلسه داد و موضوع "آزمایش" موشک بالستیک توسط ایران در روز یکشنبه را بدون حضور خبرنگاران بررسی کرد.

نیکی هیلی، نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل متحد پس از این نشست آزمایش موشکی ایران را "کاملا غیرقابل قبول" و آن را خلاف قطعنامه‌های بین‌المللی خواند.

آمریکا گفته است ایران با ادامه برنامه موشکی خود خواهد توانست موشک‌های بالیستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای تولید کند که مغایر مصوبه شورای امنیت بوده و امنیت منطقه را به مخاطره خواهد انداخت.

در اظهارنظری متفاوت سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفت که کشورش تایید نمی‌کند که ایران آزمایش موشکی انجام داده است. به گفته آقای ریابکوف حتی آزمایش موشک بالستیک توسط ایران هم نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست.

قطعنامه ۲۲۳۱ چه می گوید؟

قطعنامه ۲۲۳۱ کمتر از یک هفته پس از حصول توافق برجام میان ایران و قدرت های جهانی تصویب شد. پاراگراف سوم از ضمیمه "ب" قطعنامه شماره ٢٢٣١ از ایران می‌خواهد به مدت هشت سال از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شامل فناوری سکوهای پرتاب آنها طراحی شده باشد اجتناب کند.

قطعنامه کشورهای عضو سازمان را مکلف می‌کند از کمک فنی یا حمل و نقل اقلام قابل کاربرد در این فعالیت‌ها بدون مجوز سازمان ملل خودداری کنند. در عین حال این قطعنامه فعالیت‌های متعارف موشکی ایران از جمله آزمایش موشک‌های بالستیک را که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده باشد ممنوع نکرده است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره ایران چه ویژگی‌هایی دارد؟