روزنامه‌های صبح تهران: دریغ از عذرخواهی!

دو موضوع بیشتر از همه در روزنامه‌های ایران (پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵)، مطرح شده‌است، اولی توان موشکی ایران و تاکید بر غیرکلاهک هسته‌ای بودن آن و دومی عدم عذرخواهی مسئولان حاضر در مجلس برای قرائت گزارش‌های حادثه پلاسکو که انتقاد اغلب روزنامه‌نگاران را برانگیخته است.

رمزگشایی از شانتاژ موشکی آمریکا علیه ایران

حق نشر عکس رسالت

بخش سیاسی روزنامه رسالت در گزارشی نوشته که شانتاژ دولت جدید آمریکا بر سر توان موشکی ایران رسما آغاز شده است. این در حالی است که این اقدام در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز صورت گرفت. ایالات متحده آمریکا از یک سو سعی دارد با این شانتاژ، اخبار مربوط به برگزاری مانور نظامی خود و متحدانش در خلیج فارس را به حاشیه ببرد و از سوی دیگر، درصدد محدود کردن توان موشکی جمهوری اسلامی ایران برآید. از این رو دولت ترامپ دو هدف عمده فوق را در مواجهه با برنامه موشکی ایران دنبال می‌کند.

نشست‌های بی‌نتیجه شورای امنیت نتیجه چیست؟

حق نشر عکس خراسان

امیرحسین یزدان پناه در سرمقاله روزنامه خراسان نوشته که تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای رسیدن به یک نتیجه ضد ایرانی در نشست سه‌شنبه شب شورای امنیت، به جایی نرسید. طی ۱۱ ماه اخیر، دست کم سه بار شورای امنیت در باره برنامه موشکی ایران تشکیل جلسه داده است که این جلسات بدون هیچ نتیجه‌ای و صرفا با تکرار لفاظی علیه ایران، پایان یافته است.

با این حال عدم نتیجه‌گیری غربی‌ها در شورای امنیت نباید این تصور را ایجاد کند که فشارها بر سازمان دفاعی ایران پایان می‌یابد. بلکه این شکست‌های دیپلماتیک ممکن است آن‌ها را در فضاسازی روانی و فشارهای سیاسی جری‌تر کند. لذا باید اجازه نداد که غربی‌ها از محل تکرار اتهام‌ها به برنامه موشکی در آن خللی وارد کنند.

راهکار ایرانی علیه ترامپ

حق نشر عکس شرق

حسین نصیری، دبیر اسبق شورای عالی مناطق آزاد در روزنامه شرق نوشته که قرار است اواخر بهمن، رقابت‌های کشتی جام جهانی با حضور تیم ملی ایالات متحده در کرمانشاه برگزار شود. آنها ویزا گرفته‌اند و وقتی دکتر ظریف می‌گوید، هرکس ویزای معتبر ایران را در اختیار دارد، مورد استقبال ما قرار می‌گیرد؛ یعنی حساب مردم آمریکا از تصمیمات دولت آن کشور جداست. اگر تسهیلات لازم برای حضور رسانه‌های دنیا برای پوشش این رقابت‌ها فراهم و میهمان‌نوازی و مهربانی ایران‌ها به نمایش گذاشته شود، پاسخی به شعارهای جنبش‌های اعتراضی آمریکا در روزهای اخیر است که می‌گفتند ایرانیان به آمریکا خوش آمدید.

به باور نگارنده، آینده آمریکا و اروپا از این جریانات اجتماعی اعتراضی متاثر خواهد شد. باید با همراهمی این جنبش‌ها و دفاع از حقوق جامعه مسلمانان آمریکا که سایر کشورهای اسلامی نسبت به آن سکوت کرده‌اند، اعلام کنیم که پاسخ ما به ترامپ، نعل به نعل نیست و نگاه ما انسانی و رفتار او فاشیستی است.

جای خالی عذرخواهی

حق نشر عکس ایران

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس در روزنامه ایران نوشته که گزارش حادثه پلاسکو در مجلس از سوی مجموعه‌های مختلفی از جمله چهار کمیسیون تخصصی مجلس، اتاق اصناف، وزارت کشور و شهرداری تهران ارائه شد. افکار عمومی تقریبا دو هفته در انتظار این گزارش‌ها بود و در نهایت هم انتقادات زیادی به آنها مطرح شد که از زوایای مختلف قابل تجزیه و تحلیل است، که یکی از انتقادات عمده به این گزارش‌ها، عدم رسیدن به نتیجه‌ای دقیق بود. در عین حال نویسنده معتقد است که نباید به ناقص بودن گزارش‌ها چندان خرده گرفت و این موارد را در مقام بررسی‌های ابتدایی و نه نتایج نهایی دید.

آقای پزشکیان نوشته که اما موردی که دیروز انتقاداتی را برانگیخت، عذرخواهی نکردن مسئولان اجرایی از مردم به خاطر وقوع حادثه پلاسکو است، چرا که مقامات عموما فکر می‌کنند با عذرخواهی و پذیرش قسمتی از قصورها در عمل امتیازی به رقیب خود داده‌اند و این به نفع آینده رقابت‌های آنها نخواهد بود؛ حال آنکه در واقع عذرخواهی دادن امتیاز به مردم و جامعه است.

خانه مردم یا خانه شهرداری؟

حق نشر عکس آفتاب یزد

در سرمقاله روزنامه آفتاب یزد از جمله نوشته شده که وقتی به انحاء مختلف، نقد و پرسش تعطیل می‌شود و مسئولان بدهکار هم هستند، پیشرفتی حاصل نمی‌شود و مدام درجا خواهیم زد. فاجعه پلاسکو هم درجا زدن بود. اما امید این بود که زنگ خطر پلاسکو جدی گرفته شود، لیکن گویا نشده است. جلسه دیروز مجلس نشان داد که درب بر همان پاشنه قبل می‌چرخد. همچنان برخی حاضر نیستند به خاطر مردم قدری رفاقت‌ها و مصلحت‌ها را کنار بگذارند. از سوی دیگر آنانی هم که در جایگاه مقصر نشسته‌اند، خیالشان از بابت تعطیلی نقد و پیگیری آسوده است. آنچنان آسوده که اشک و آه مردم را طی ۱۰ روز تراژیک دیدند، اما دیروز از یک عذرخواهی خشک و خالی دریغ کردند.

مسافران از اسنپ پیاده نمی‌شوند

حق نشر عکس قانون

محبوبه محمدی در گزارش اول روزنامه قانون نوشته که انتشار گسترده خبر پلمب واحدهای اسنپ و تپسی باعث واکنش‌های اعتراضی بسیاری در شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران شد. برخی از دولت انتقاد می‌کردند که برخلاف آن که حمایت خود را از استارت‌آپ‌ها اعلام کرده است، چرا این دو واحد تهدید به پلمب شده‌اند. برخی هم به صحبت‌های وزیر ارتباطات مبنی بر استقبال از نخبگانی که به خاطر قوانین مهاجرتی جدید آمریکا دچار مشکل شده‌اند، اشاره کرده و می‌گویند که اگر برای نخبگانی که اینجا یک کسب و کار اینترنتی سالم راه‌انداخته‌اند، مشکل ایجاد نشود، بهترین کمک خواهد بود. بسیاری از کاربران هم خبر محدود شدن استارت‌آپ‌های حوزه حمل و نقل را به بحث تقابل کسب و کارهای سنتی و مدرن نسبت داده‌اند و نوشته‌اند که کسب و کارهای سنتی به جای ایجاد محدودیت برای کسب و کارهای مدرن باید تلاش کنند که کسب و کارهای خود را مدرن و بهینه کنند تا مردم به آن‌ها هم رغبت نشان دهند.

موضوعات مرتبط