ایران: تحریم‌های آمریکا مغایر توافق هسته‌ای است

موشک عماد حق نشر عکس AP

وزارت خارجه ایران اقدام آمریکا در اضافه کردن چند شخص و نهاد به فهرست تحریم‌ها را "ناسازگار با تعهدات ایالات متحده و نیز مغایر روح و متن قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت" خوانده است.

ایران می‌گوید که با "اقدام متقابل" محدودیت‌هایی برای چند فرد و شرکت آمریکایی وضع خواهد کرد.

به گزارش رویترز شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید عصر جمعه در تازه ترین اظهار نظر در این باره گفته است که آزمایش موشکی ایران "نقض مستقیم" توافق اتمی نیست.

پیشتر مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، با انتشار بیانیه‌ای گفت که هدف تحریم‌ها تغییر رفتار ایران است. او هشدار داده است که "دولت ترامپ دیگر فتنه‌انگیزی‌های ایران را که منافع آمریکا را تهدید کنند، تحمل نخواهد کرد."

امروز وزارت دارایی آمریکا ۱۳ شخص و ۱۲ نهاد را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد. هشت نفر از اشخاص و پنج مورد از نهادها ایرانی هستند. به گفته وزارت دارایی آمریکا بعضی از آنها با سپاه پاسداران ارتباط دارند.

دو شهروند لبنان، یک شهروند امارات و یک شهروند چین هم از اشخاص تحریم شده هستند.

پس از آزمایش یک موشک بالستیک در ایران، دولت دونالد ترامپ به این کشور "اخطار رسمی" داده است. آقای ترامپ امروز گفت: "ایران دارد با آتش بازی می‌کند."

وزارت خارجه ایران در بیانیه خود تاکید کرده است که "توسعه توانمندی‌های موشکی کشور، که صرفا برای اهداف دفاعی و حمل تسلیحات متعارف طراحی شده و هیچ گاه جز در دفاع مشروع به کار گرفته نخواهد شد."

این بیانیه همچنین می‌گوید که "جمهوری اسلامی با تدبیر و درایت، اجازه نخواهد داد توطئه های خطرناک و اوهام آتش افروزان و جنگ طلبان" عملی شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ موضع تندی علیه ایران دارد

مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، گفته است که جامعه جهانی رفتار بد ایران را بیش از حد تحمل کرده است.

آقای فلین گفته توافق هسته‌ای بسیار به نفع ایران بوده و پس از آن "رفتار بی‌قانون و تخاصمی" این کشور افزایش پیدا کرده است.

او گفته است: "روزهای چشم پوشیدن از رفتار خصمانه و تهاجمی ایران با آمریکا و جامعه جهانی به سر آمده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption آزمایش سال گذشته موشک بالستیک قدر

یک مقام عالی دولت آمریکا به شرط فاش نشدن هویتش به بی‌بی‌سی گفت تحریم‌های امروز "تنها قدم‌های اول در واکنش به رفتار تحریک‌آمیز ایران هستند". مقام ارشد دیگری نیز گفت در صورتی که ایران به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند آمریکا آماده همکاری مثبت با این کشور است.

این مقام‌ها تایید کردند که تحریم‌های امروز ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارند و از "مسیر عادی" وضع شده‌اند.

در ماه فروردین سال جاری نیز وزارت دارایی آمریکا شش شرکت و دو شخص را در ارتباط با برنامه موشکی ایران تحریم کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، پیش از این گفته است: "وضع هر گونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای... توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام (توافق جامع اتمی) محسوب خواهد شد و دولت موظف است... فعالیت‌های برجام را متوقف کند".