وزیر دفاع آمریکا: نیازی به افزایش نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نیست

حق نشر عکس EPA
Image caption جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفته است برای مقابله با ایران نیازی به افزایش حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نمی‌بیند.

این اظهارنظر آقای ماتیس در توکیو، پایتخت ژاپن یک روز پس از آن صورت گرفت که آمریکا نام چند شخص و نهاد را به فهرست تحریم‌ها افزود.

ایران: تحریم‌های آمریکا مغایر توافق هسته‌ای است

ایران در واکنش، این اقدام آمریکا را "ناسازگار با تعهدات ایالات متحده و نیز مغایر روح و متن قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت" خوانده و گفته است که "اقدام متقابل" نشان خواهد داد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مقابله به مثل ایران در پی تحریم های تازه آمریکا

وزیر دفاع آمریکا ایران را "بزرگ‌ترین حامی تروریسم" در دنیا خوانده اما در عین حال تاکید کرده که آمریکا "در حال حاضر" شمار نیروهای خود در خاورمیانه را افزایش نمی‌دهد.

مشاور ارتش عربستان: به فشار بیشتر بر ایران امیدواریم

آمریکا گفته که به خاطر آزمایش موشکی ایران و حمایت این کشور از نیروهای حوثی در یمن، ۱۳ شخص و ۱۲ نهاد را به فهرست تحریم‌ها افزوده که هشت نفر از اشخاص و پنج مورد از نهادها ایرانی هستند . وزارت دارایی آمریکا مدعی شده که شماری از آنها با سپاه پاسداران ایران ارتباط دارند.

آمریکا ۲۵ شخص و شرکت را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد

مقام‌های آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که این تحریم‌ها به معنای نقض تعهدات آمریکا در چارچوب برجام نیست.

پس از آزمایش موشک بالستیک در ایران، دولت جدید آمریکا به این کشور "اخطار رسمی" داده و آقای ترامپ در توییتی گفته است که "ایران دارد با آتش بازی می‌کند."

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران این آزمایش موشکی را "موفقیت‌آمیز" خوانده و گفته است آزمایش موشکی ایران "مغایرتی با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ نداشته و ندارد."

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از ایران خواسته که از آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند. ایران می‌گوید موشک‌هایش برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند و آزمایش آنها نقض قطعنامه شورای امنیت به شمار نمی‌رود.