شهردار تهران: مدیریت بحران در کشور دچار 'بحران' است

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران در جلسه شورای شهر حق نشر عکس Mizan

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، به خاطر "ناکارآمدی در مدیریت بحران" از مردم عذرخواهی کرده است.

آقای قالیباف که امروز یکشنبه ۱۷ بهمن (۲ فوریه) برای ارائه گزارشی درباره حادثه پلاسکو به شورای شهر تهران رفته بود، گفت: "از موضع مدیر بحران شهر تهران می‌گویم که مدیریت بحران در کشور دچار بحران است.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای قالیباف در این جلسه گفت: "جایی که باید عذرخواهی کنیم و از مردم حلالیت بطلبیم به خاطر این ناکارآمدی هاست نه به خاطر پلاسکو."

آقای قالیباف در این جلسه بار دیگر تاکید کرد که شهرداری از سال ۱۳۹۳ اخطاریه‌های لازم را به مالکان و مستاجران پلاسکو و مسئولان وزارت کار داده بود.

شهردار تهران در توضیح وضعیت اخطاریه های پلاسکو گفته است: "اگر ساختمان از لحاظ سازه دچار اشکال بود، هیچگاه شهرداری نمی‌توانست ورود پیدا کند، چرا که از سال ۹۵ اجرای قانون اینگونه است که ما می توانیم فقط برای رفع خطر و ایمنی یک ساختمان ورود پیدا کنیم."

در همین حال آقای قالیباف گفت: "براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی، اگر سازمان آتش‌نشانی گزارشی مبنی بر ناایمن بودن واحد ارایه دهد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف به ایمنی حوزه مورد نظر است."

همچنین شهردار تهران گفت که براساس قانون، قضاوت و داوری حادثه پلاسکو بر عهده دستگاه قضایی است و هیچ نهاد دیگری در این خصوص صلاحیت ندارد.

این در حالی است که پیشتر محمدباقر نوبخت سخنگو دولت ایران گفته بود مسئولیت نهادهای مختلف درباره فاجعه پلاسکودر کمیته ویژه در حال بررسی است و در عین حال گفت که "البته قانون به صورت صریح شهرداری را مسوول می داند."

درباره حادثه پلاسکو بیشتر بخوانید:

+ سخنگوی دولت درباره پلاسکو: قانون صراحتا شهرداری را مسوول پیشگیری می‌داند

+ پلاسکو و حیات سیاسی قالیباف

+ پلاسکو آوار سیاسی یک فاجعه

+ شهردارتهران در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشتیم

حق نشر عکس Mehr

آقای قالیباف در بخش دیگری از سخنانش با رد انتقاداتی که درباره کندی عملیات نجات مطرح شده است، گفت: "برخی گفتند که در ۴۸ ساعت نخست حادثه کارعملیات امداد کند بود، حتی یک لحظه کار کند نبود و جبهه کاری در ۲۴ ساعت اول باز شده بود."

شهردار تهران همچنین با تاکید بر اینکه مشکل جرثقیل در آتش سوزی پلاسکو وجود نداشت، گفت: "بعضی گفتند چرا بالگرد نمی‌آورید، چگونه بگوییم این چنین بالگردی ساخته نشده است. در نهایت یک بالگرد می‌تواند ۲۰ تن بار را بلند کند، در حالیکه در مورد این حادثه از جرثقیل۳۰۰ تنی نیز کاری ساخته نیست، چگونه بالگرد آوار بلند می‌کرد؟"

پیشتر بحث استفاده از هلی‌کوپتر(بالگرد) برای اطفای حریق توسط بعضی از کارشناسان و آتش نشانان مطرح شده بود.

اما آقای قالیباف در این خصوص گفت که بالگرد باید برای خاموش کردن آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو واترگان (دستگاه آب‌پاش) می‌داشت، "اما اینکه آب از مخزنی بلند و بالا رها کند، برای خاموش کردن آتش عمومی است."

هفته گذشته شهردار تهران گزارش خود را درباره حادثه پلاسکو به مجلس ارائه کرد.

آقای قالیباف در گزارش خود به مجلس گفته بود آتش نشانی در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشت. شماری از نمایندگان مجلس زمانی که آقای قالیباف گزارش خود را می‌خواند در اعتراض صدای خود را بالا بردند.

صبح پنج شنبه ۳۰ دی ماه طبقات بالایی ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری تهران دچار آتش سوزی شد. این آتش سوزی مدتی مهار شد اما با شلعه‌ور شدن مجدد ساختمان به کلی فرو ریخت.

این حادثه واکنش های گسترده ای به همراه داشت، براساس اعلام رسمی در این حادثه ۱۶ آتش نشان و ۴ شهروند که از کسبه و نگهبان ساختمان بودند، جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط