دستیار رئیس جمهور ایران: مبارزه با قاچاق به معنای منع کولبری نیست

حق نشر عکس TASNIM
Image caption کولبران بین مناطق کردنشین و کوهستانی ایران و عراق بار می‌برند. برخی از آنان برای حمل کالا مجوز دارند، اما عمده بار آنها به شکل قاچاق جابه‌جا می‌شود

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با تاکید بر موضوع مبارزه با قاچاق در ایران گفت: "مبارزه با قاچاق در مناطق مرزی باید با قوت ادامه داشته باشد اما این به معنای منع حرفه کولبری در مناطق مرزی کردستان نیست."

به گزارش خبرگزاری فارس، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت که مبارزه با قاچاق سازمان یافته باید از بحث کولبری قانونی "تفکیک شود."

آقای یونسی همچنین عنوان کرد که باید کولبرهایی که در چارچوب ضوابط دستگاه‌های اجرایی و مسوول استان، به این حرفه مشغول هستند مورد تشویق قرار بگیرند.

درباره کولبری در ایران بیشتر بخوانید

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران که خواستار مبارزه با قاچاق کالا شده است، کولبران را از این قاعده مستثنی کرده و گفته است: "من مرادم از قاچاق، فلان کولبر ضعیف نیست که می‌رود آن طرف یک چیزی را برمیدارد با کول خودش می‌آورد این طرف. اینها که چیزی نیست. اهمیتی ندارد، با اینها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد. من قاچاق‌های سازمان یافته بزرگ را می‌گویم، ده‌ها و صدها کانتینر، با اینها باید برخورد شود."

باید به کولبرها کمک شود

در پی ادامه واکنش‌ها به وضعیت کولبرها در ایران، جعفر منتظری، دادستان کل کشور گفت: "کوله‌برها یک عده از مرزنشین‌ها هستند از قدیم الایام هم همین کار را می‌کردند. راه ارتزاق آنها آوردن جنس از مرز است این افراد مستضعف هستند و باید به انها کمک هم بشود."

به گزارش خبرگزاری میزان، آقای منتظری در بخش دیگری از سخنانش کولبرها را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: "اما دسته دوم اجیر هستند، یک عده سرمایه‌دار افرادی را اجیر می‌کنند تا با استفاده از توان و راه بلدی آنها اقدام به قاچاق گسترده کالاهای قاچاق به کشور ‌کنند. در این راه قطعا نیروهای اطلاعاتی و انتظامی وارد عمل می‌شوند و آنها را دستگیر می‌کنند."

کولبران بین مناطق کردنشین و کوهستانی ایران و عراق بار می‌برند. برخی از آنان برای حمل کالا مجوز دارند، اما عمده بار آنها به شکل قاچاق جابه‌جا می‌شود.

هر سال در ایران، کالاهای بسیاری از کولبران ضبط یا منهدم می شود. همچنین، تعدادی از آنها بر اثر شلیک ماموران یا رفتن بر روی مین های به جا مانده از دوران جنگ با عراق کشته یا معلول می شوند.

موضوعات مرتبط