روحانی: ترامپ برجام را نمی‌تواند تحمل کند

حق نشر عکس fars
Image caption حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته مذاکرات اتمی می تواند الگویی برای دیگر مذاکرات باشد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی را "نمی تواند تحمل کند".

آقای روحانی امروز نوزدهم بهمن (هفتم فوریه) در یک سخنرانی در تهران درباره مذاکرات اتمی گفته "بعضی ها که می گفتند نباید اصلا با اینها [ایالات متحده آمریکا] حرف بزنیم. نباید به آنها نزدیک شویم. می گفتند همین که نشستیم، آنها یک کلاه گشاد دارند که سرما می گذارند. هر چه ما می گفتیم عمامه داریم، کلاه سر ما نمی رود ولی می گفتند یک کلاه خیلی گشاد دارند فوق عمامه".

رئیس جمهور ایران گفته است که آیت الله خامنه ای، با "بیان نرمش قهرمانانه راه را باز کرد و مسیر را گشود. ما با این دو نظر و فتوای سیاسی توانستیم با یک قدرت بزرگ سیاسی ملی و با منطق، استدال و با عزت مذاکرات را به جایی رساندیم که حالا رئیس جمهور جدید آمریکا نمی تواند تحمل کند. این توافق را می خواند و نمی تواند تحمل کند و می گوید در تاریخ، این بدترین توافقی بوده که آمریکا آن را امضا کرده است".

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دوره رقابت های انتخاباتی و پس از پیروزی در انتخابات برجام را "بدترین" توافق خوانده بود و یکی از مشاوران آقای ترامپ پس از پیروزی او در انتخابات اخیر گفته بود که دولت جدید آمریکا خواهان مذاکره مجدد بر سر برخی از مفاد این توافق خواهد شد".

آقای روحانی در اظهارات امروز خود برجام را یک بار دیگر "یک توافق برد- برد و به نفع همه و به نفع منطقه" خوانده و گفته "مذاکره هسته ای می تواند الگویی برای ده ها مذاکره دیگری شود که به امنیت و ثبات این منطقه منجر شود".

در اظهار نظری دیگر، اما گفته "آمریکایی‌ها، بهتر از این نه گیرشان می‌آمد نه در آینده گیرشان می‌آید. لذا اگر دولت قبلی آمریکا این توافق را پذیرفت نه به این دلیل بود که علاقه‌ای به ایران داشت... به این دلیل بود که همه راه‌ها استفاده کرده بود".

آقای ظریف در گفت و گو با روزنامه اطلاعات چاپ تهران گفته است "ممکن است ترامپ برای مذاکره مجدد تلاش کند. معلوم است که نه ایران ونه اروپایی‌ها ‌مذاکره مجدد را نمی‌پذیرند‌. ‌جامعه بین‌المللی‌ هم قبول نمی‌کند؛ لذا روزهای دشواری را در پیش‌رو خواهیم داشت ضمن این‌که در یک سال گذشته هم روزهای آسانی نداشتیم. تمام حقوقمان را یک به یک رفته‌ایم در صحنه مذاکره گرفتیم و انشاء‌الله باز هم همین کار را خواهیم کرد".

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران هم امروز درباره توافق اتمی با قدرت های جهانی اظهار نظر کرده و گفته شاید در تاریخ این ملت هرجا مذاکره ای صورت می گرفت، مذاکره که نبود بلکه پیمانی بود که باید ذیل آن را امضا می کردیم اما امروز مذاکراتی داشتیم که ۶ قدرت جهانی بیان کردند سر آنها کلاه رفته است البته ما چنین ادعایی نداریم و می گوییم این برد - برد و به نفع جهان است".

از زمان بالا گرفتن انتقادها به توافق اتمی از سوی دولت جدید آمریکا، مقام های ایرانی هم درباره این توافق و ضرورت پایبندی همه طرف ها به آن سخن می گویند.