خاتمی با اشاره به تهدیدهای ترامپ خواستار آشتی ملی در ایران شد

حق نشر عکس Khatami.ir
Image caption رئیس جمهور پیشین ایران گفته زمینه آشتی ملی باید از سوی "حاکمان" فراهم شود

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران به تهدیدهای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران اشاره کرده و گفته "معتقدم الان بهترین موقعیتی است که می توان فضای آشتی ملی را در کشور حکم‌فرما کرد".

سخنرانی او در میان "جمعی از ایثارگران، جانبازان و آزادگان" در دفتر کارش در تهران به مناسبت سالگرد انقلاب ۵۷ انجام شده و وب سایت رسمی او امروز متن آن را منتشر کرده است.

آقای خاتمی دونالد ترامپ را فردی با "پندار بسیار افراطی و تند و ستیزه‌جو" خوانده و گفته "خطر این است که در مورد ایران، ادعاهایی دارد و مسائلی را دنبال می‌کند که جمهوری‌خواهان هم با آن موافق‌اند. این هم‌سویی حزب حاکم با تندروی‌های رئیس جمهوری که به تازگی حکومت را به دست گرفته ممکن است مسائل و خطراتی را برای ما ایجاد کند".

درباره موضع‌گیری‌های رهبران ایران و آمریکا بخوانید:

رئیس جمهور پیشین ایران گفته "ممکن است حتی افرادی در ایران میانه خوبی با انقلاب یا نظام هم نداشته باشند، اما... وقتی اصل کشور و نظام و منافع ملی و حیثیت ایران تهدید می‌شود... همه در یک خط در مقابل کسی که می خواهد تجاوز بکند، می‌ایستند و ما ایستاده‌ایم".

آقای خاتمی گفت "باید بگذاریم همه بیایند و در صحنه حضور داشته باشند و سیاست‌ها و رویکردها به جانب چنین آینده‌نگری باشد".


چند جمله از سخنرانی اخیر محمد خاتمی

  • منظور این نیست که کسی نباید به قانون اساسی انتقاد داشته باشد، بلکه هرکس که حاضر است در چارچوب قانون اساسی عمل کند باید آزادی فعالیت داشته باشد و از همه آزادی‌های یک شهروند و حقوق شهروندی برخوردار باشد.
  • انقلاب ما پدیده‌ای اگر نگویم بی‌نظیر، کم‌نظیر در دوران اخیر ایران و در تاریخ بشری بوده است. کار بزرگی که معتقدم از آغاز نهضت، با هدف انقلاب و سرنگون کردن حکومت نیامده بود، بلکه هدف اصلاح داشت. نخست با نصیحت شروع شد... اما وقتی که حکومت گوش نداد و جواب را با سرنیزه و سرکوب و اعدام و کشتار داد خود به خود این انقلاب پدید آمد. کسی نقشه نکشیده بود و شاید اگر آنها واقعاً گوش داده بودند، مسائل به شکل دیگری پیش می رفت. آنها نصیحت هاو خیرخواهی و اصلاح طلبی رهبران جامعه و مردم را گوش ندادند.
  • هنوز بسیاری از جمهوری خواهان و دموکرات ها و تقریبا بخش عمده افکار عمومی دنیا از ماجراجویی‌هایی که این آقا (اشاره به دونالد ترامپ) آغاز نموده، ناراضی هستند و نباید واکنشی نشان داد که خدای ناکرده افکار عمومی به نفع تندروی‌های آنان تغییر کند.

در اظهاراتی که به نظر می‌رسد اشاره به میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی رهبران معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸ باشد، آقای خاتمی گفته "کسانی که در حصر و زندان هستند هم در این زمینه دلشان برای انقلاب و کشور می‌سوزد و نسبت به تهدیدهایی خارجی موضع دارند و بی‌شک بیشتر از خیلی از کسانی که در جامعه، مدعی انقلابی‌گری هستند دلشان به درد آمده است. باید از این فرصت حسن استفاده کنیم و زمینه آشتی ملی را فراهم آوریم و از این مرحله با درایت به سوی دفاع از اصل اسلام و انقلاب و کشور و منافع مردم حرکت کنیم".

آقای خاتمی گفت "به آشتی ملی و تحقق بیش از پیش همبستگی درونی امیدوارم که البته زمینه آن باید از سوی حاکمان فراهم شود".

به نظر می رسد که اشاره رئیس جمهور پیشین ایران به آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران است که گفته می شود حصر خانگی رهبران معترض به نتایج انتخابات ۸۸ و اعمال محدودیت ها علیه فعالیت‌های آقای خاتمی با تایید و اصرار او انجام شده است.