روزنامه‌های تهران: جمعه روز پاسخ

فردا سی‌‌وهشتمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران است و با توجه به اظهارات اخیر رهبر ایران که گفته بود؛ مردم در روز ٢٢ بهمن جواب آمریکا را خواهند داد، صفحه اول اغلب روزنامه‌ها در روز پنجشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٥، به همین موضوع اختصاص یافته است.

فردا روز پاسخ

حق نشر عکس اطلاعات

فتح‌الله عاملی در روزنامه اطلاعات نوشته که مردم در روز ٢٢ بهمن و در روز جمعه با حضور در خیابان‌ها، جواب تهدیدهای آمریکا را خواهند داد. این سخن را می‌توان بهترین و سنجیده‌ترین اقدام و واکنش در برابر حرف‌های تندی دانست که اخیرا رئیس جمهوری جدید آمریکا و تیم سیاسی‌اش علیه ایران بر زبان آورده‌اند. فردا کسی در خانه نیست، همه در خیابان‌ هستند و وحدت و یکپارچگی و آزادیخواهی و انقلابی‌گری این ملت را به همه جهان و به ویژه تیم جدید بی‌منطق برسر کار آمده در کاخ سفید نشان می‌دهند.

همه می‌آیند

حق نشر عکس اعتماد

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که این ٢٢ بهمن، متفاوت از همه ٢٢ بهمن‌های ٣٨ سال اخیر است. آن سوی دنیا مردی نشسته است که تصور می‌کند با تهدید این مردم که صبح فردا می‌خواهند روانه خیابان‌ها شوند، می‌تواند کاری از پیش ببرد.

این سوی دنیا مردمی ایستاده‌اند که ٢٢ بهمن را فرصتی برای پاسخ به این تهدید و تبدیل آن به آشتی ملی می‌دانند. همان مردمی که یک ماه پیش برای بدرقه یکی از مردان صف اول این انقلاب حماسه‌ای میلیونی را رقم زدند، حالا روز جمعه در سراسر کشور حماسه‌ای بزرگ‌تر را رقم خواهند زد تا هم میان گروه‌ها آشتی برقرار شود و هم حماسه حضور را برای یک بار دیگر در چشم جهانیان رقم بزنند.

آرزوهای اوباما و ترامپ فردا لگدمال می‌شود

حق نشر عکس کیهان

روزنامه کیهان در گزارش اول خود نوشته که راهپیمایی ٢٢ بهمن برای ملت ما یک جشن تولد صرف برای انقلاب و یک کارناوال خیابانی به بهانه گرامیداشت انقلاب اسلامی نیست، بلکه فراتر از آن خود انقلاب اسلامی است که در این بازه زمانی یکساله تکرار می‌شود و تولدی دوباره می‌یابد. به ویژه آنکه در این ایام شرایط خاص بر مناسبات داخلی و خارجی انقلاب حاکم است و نظام سلطه با استفاده از حربه اقتصاد و کاستی‌های کشور در عدم تحقق اقتصاد مقاومتی، بر تغییر سیاست خارجی انقلابی و دست برداشتن از توان موشکی و نظامی متمرکز شده است.

کیهان نوشته که آنها به خیال خام خود اینگونه محاسبه کرده بودند که ایران با کنار گذاشتن قدرت نظامی و در نتیجه خنثی شدن تاثیرگذاری منطقه‌ای، به کشوری مطیع و تسلیم تبدیل می‌شود و از هویت و ماهیت ایران انقلابی هیچ چیزی باقی نمی‌ماند.

روز پاسخ به تهدیدات ترامپ

حق نشر عکس جوان

عباس حاجی نجاری در روزنامه جوان نوشته که در میان مواضع متعددی که در هفته‌های اخیر و به ویژه بعد از روی کار آمدن تیم جدید جمهوریخواهان در کاخ سفید علیه ایران مطرح شده شاید سخنان ترامپ در گفت‌وگو با فاکس نیوز را بتوان کلیدی‌ترین و عصاره جنگ نرم نظام سلطه در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی علیه ایران دانست.

نویسنده در پایان مقاله خود نوشته که فارغ از ظرفیت‌ها و توان دفاعی ایران که نشان از توان، قدرت و بازدارندگی نظام اسلامی است، حضور مردم در صحنه و پاسخ روشن آنها به تهدیدات و لفاظی‌های دشمنان، اصلی‌ترین عنصر بازدارنده در برابر تهدیدات احتمالی است و این حقیقتی است که بعد از جنگ تحمیلی، جرات هرگونه تهدید عملی علیه ایران را از دشمنان سلب کرده است.

بحث داغ آشتی ملی

حق نشر عکس ایران

همزمان با این که امروز فراخوان حضور ملی در روزنامه‌ها به چشم ‌خورد، برخی از روزنامه‌های هوادار دولت موضوع آشتی ملی را مطرح کرده‌اند از جمله روزنامه ایران در گزارشی این پرسش را مطرح کرده که آیا پیشنهاد آشتی ملی می‌تواند نقطه پایان بر کدورت‌های چند سال گذشته باشد که فضای بین دو جریان اصلی سیاست داخلی کشور را تیره و تار ساخته است؟

به نوشته ایران، آن گونه که از اظهارات و موضعگیری‌های لیدرهای جریان اصلاح طلب بر‌می‌آید، اصلاح طلبان به این سوال جواب مثبت می‌دهند و فراتر از این نگاه حمایتی، معتقدند که شرایط امروز کشور بیش از گذشته ضرورت چنین اتفاقی را ایجاب می‌کند. دیروز مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته که برخلاف تبلیغاتی که از سوی برخی انجام می‌شود که منظور رئیس دولت اصلاحات (محمد خاتمی) از آشتی ملی صرفا تفاهم دو جناح است، مقصود ایشان این است که همه کسانی که به قانون اساسی ملتزم هستند، بتوانند در فرایند مدیریت کشور و در عرصه اجتماع و سیاست فعال شوند.

موضوعات مرتبط