ترامپ در واکنش به اظهارات روحانی: بهتر است مراقب باشد

ترامپ حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا عصر جمعه در واکنش به اظهارات پیشتر حسن روحانی که گفته بود "کسانی که ایران را تهدید کنند از کار خود پشیمان خواهند شد" گفته "بهتر است او مراقب باشد."

او در هواپیمای ریاست جمهوری درباره گام های بعدی در واکنش به تعلیق حکم مهاجرتی اش توسط دادگاه ها اظهار نظر می کرد.

یکی از خبرنگاران حاضر در هواپیما از او پرسید که واکنش او به اظهارات رئیس جمهور ایران چیست که پاسخ داد "بهتر است او مراقب باشد."

این تازه ترین بگومگو در مشاجره لفظی رهبران دو کشور در یک هفته اخیر است.

سه روز پیشتر رهبر ایران ضمن تشکر از آقای ترامپ به خاطر نشان دادن "چهره واقعی آمریکا" گفته بود آمریکا می خواهد ایران را بترساند.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در واکنش گفت: "فکر می کنم اگر ایران متوجه نشده که رئیس جمهور تازه ای سر کار آمده خود را دست انداخته است."

آقای اسپایسر هشدار داد: "فکر می کنم رهبر ایران تشخیص خواهد داد که رئیس جمهور تازه ای سر کار آمده. این رئیس جمهور به نظاره نخواهد نشست تا ایران تخطی از توافق مشترک یا آنچه به نظر می رسد نقض ظاهری آن باشد را به رخ بکشد. او هر وقت لازم بداند تدابیری در پیش خواهد گرفت. رئیس جمهور همچنین بارها روشن کرده که پیشاپیش نخواهد گفت این اقدامات چه خواهد بود، و هیچ گزینه ای را نادیده نمی گیرد."

سخنگوی کاخ سفید گفت که دولت آمریکا ممکن است در صورت ادامه "رفتار کنونی" ایران دست به اقدامات تازه بزند.

اظهارات مقام های آمریکایی علیه ایران پس از آزمایش موشکی اخیر این کشور - در روز یکشنبه ۲۹ ژانویه - تند شد و دولت آمریکا تحریم های تازه ای را در ارتباط با آن اعمال کرد.

آقای ترامپ شخصا گفت ایران با آتش بازی می کند و اضافه کرد که باراک اوباما بیش از حد مقابل ایران "نرمش" نشان داده و برخورد او متفاوت خواهد بود.

پیش از او مایکل فلین مشاور امنیت ملی هم گفته بود برای این آزمایش موشکی رسما به ایران اخطار داده می شود.

آقای ترامپ عصر جمعه همراه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به فلوریدا سفر می کرد.

اظهارات آقای روحانی

رئیس جمهوری ایران روز، جمعه ۲۲ بهمن، در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران گفت: "در منطقه برخی از تازه‌کاران قدرت را در دست گرفته‌اند و در آمریکا هم بعضی از تازه‌کاران قدرت را درست گرفته‌اند. همه باید بدانند در برابر ملت ایران تنها باید با احترام و تکریم سخن بگویند؛ این ملت در برابر تهدید پاسخ قاطع خواهد داد."

سخنرانی آقای روحانی در راهپیمایی تهران بود که صدها هزار نفر در آن شرکت داشتند.

حق نشر عکس AFP

وی به حضور گسترده مردم در این راهپیمایی اشاره کرد و آن را پاسخی به "اظهارات کذب تازه‌کاران قدرت" خواند.

حسن روحانی مراسم تشییع پیکر اکبر هاشمی رفسنجانی را شاهدی بر حضور و "هوشیاری" مردم خواند و گفت: "کسی که دولت و نیروهای ما را تهدید می‌کند بداند ملت آگاه ما تا آخر ایستادگی خواهد کرد و هوشیاری و خردمندی خود را در بزنگاه‌های تاریخی به خوبی نشان داده است که نمونه آن تشییع آیت‌الله هاشمی بود که مردم هوشمندی، بیداری و آگاهی خود را نشان دادند و ما در برابر این ملت سر تعظیم فرود می‌آوریم که علی‌رغم برخی ناملایمات اهل وفا بودند."

رئیس جمهوری ایران با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: "زبان گویای ملت ایران، صندوق رای خواهد بود."

وی گفت کسانی که ایران را تهدید کنند، از کار خود پشیمان خواهند شد.

آقای روحانی در ادامه صحبت های خود تاکید کرد که ایران به دنبال تنش و تشنج در دنیا نیست اما در برابر تهدید و زور می‌ایستد.

حسن روحانی در این سخنرانی از دستاورهای هسته‌ای دولتش صحبت کرد و گفت که ایران راکتور اراک را بازطراحی کرده و به یکی از مدرن ترین سانتریفوژها، IR۸ دست یافته است.

وی با اشاره به اینکه در دولت او، ایران حق خود را در موضوع هسته‌ای بازپس گرفته، گفت: "از اول انقلاب، حتی یک گرم کیک زرد وارد کشور نکرده بودیم، بدخواهان ما نمی گذاشتند، ‌معامله و تجارت را در این زمینه سد کرده بودند اما در این دولت، بیش از ۳۵۰ تن اورانیوم و کیک زرد را در این چند ماه وارد کشور کردیم."

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت در دولت او تولید سلاح های سبک، ۱۹ برابر شده است.