دولت سوئد از حجاب مقاماتش در سفر به ایران دفاع کرد

ان لیند حق نشر عکس IRNA
Image caption آن لیند وزیر بازرگانی سوئد در سفر به ایران

دولت سوئد از اینکه مقامات این دولت در سفر به ایران حجاب بر سر کردند دفاع کرد و گفت خودداری از این کار قانون شکنی بوده است.

آن لیند وزیر بازرگانی سوئد که در راس هیاتی به تهران سفر کرده بود به دلیل سر کردن روسری در این سفر هدف انتقاد قرار گرفته است.

حق نشر عکس ISABELLA LOVIN: FACEBOOK
Image caption عکسی که اخیرا خانم ایزابلا لووین معاون وزیر خارجه سوئد در فیسبوک خود منتشر کرد، در زمان امضای یک قانون در زمینه تغییر آب و هوای زمین. در این عکس که دیگر اعضای دولت که همگی خانم هستند پشت سر خانم لووین استاده‌اند. این عکس بطور گسترده پاسخی غیر مستقیم به دولت "مردانه" دونالد ترامپ تلقی شد.

خانم لیند در مصاحبه با روزنامه سوئدی آفتون‌بلادت گفت که مایل نبوده قانون ایران را زیر پا بگذارد و چون گزینه دیگر این بوده که اعضای هیات اعزامی به ایران همگی مرد باشند او تصمیم گرفته که حجاب داشته باشد.

این در حالی است که دولت سوئد خود را "اولین دولت فیمنیست دنیا" لقب داده و می‌گوید "برابری زن و مرد یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی" آن است.

حق نشر عکس AP
Image caption فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم سال پیش در سفر به ایران روسری سر کرده بود

اما یان بیورکلوند رهبر حزب لیبرال سوئد و از فعالان حقوق زنان در ایران در اعتراض به دولت سوئد گفت چنین کاری "برای آنچه که سیاست خارجی فمینیستی خوانده شده مخرب است" چرا که در ایران زنان "از طریق قانون‌ سرکوب می‌شوند."

درباره سفر هیات سوئدی به ایران بیشتر بخوانید

+ آلبوم عکس: دیدار هیات عالی سوئد با مقام‌های ارشد ایران

+ اولین دیدار رسمی نخست وزیر سوئد از ایران

آقای بیورکلوند گفت دولت سوئد باید به اعضای این هیات اعزامی به ایران می‌گفت که مجبور نیستند حجاب بر سر بگذارند و اگر به آنها چنین اجازه‌ای داده نشود، توافق تجاری باید در سوئد یا در کشور ثالث به امضا برسد.

حق نشر عکس AP
Image caption آن لیند و شهیندخت مولاوردی مشاور حسن روحانی در امور زنان در حال امضای قرارداد

در زمان سفر این هیات استیفان لووین نخست وزیر سوئد هم در ایران بود و گفته بود که در باره مسائل حقوق بشری با حسن روحانی رییس جمهور ایران گفتگو کرده است.

سال گذشته در مراسم درگذشت ملک عبدالله پاذشاه عربستان، میشل اوباما همسر رییس جمهور سابق آمریکا از پوشیدن حجاب خودداری کرد هر چند که بسیاری از رهبران زن کشورهای دیگر حجاب بر سر کردند.

در عربستان حجاب برای برای زنان خارجی اجباری نیست.

خانم لیند گفته است در سفری که در آینده نزدیک به عربستان خواهد داشت حجاب بر سر نخواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption میشل اوباما در سفر به عربستان حجاب نداشت

موضوعات مرتبط