'طوفان توییتری' در ششمین سالگرد حصر رهبران جنبش سبز

میرحسین، رهنورد، کروبی حق نشر عکس COURTSEY PHOTO

کاربران ایرانی توییتر صبح امروز، ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، در آستانه ششمین سالگرد حصر رهبران جنبش سبز، "طوفان توییتری" به راه انداختند و خواستار رفع حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شدند.

تا کنون بیش از ۶۵ هزار توییت با هشتگ BreakHasr# منتشر شده و هشتگ‌های دیگری از جمله #رفع_حصر، #میرحسین و #کروبی نیز به دفعات استفاده شده است.

طوفان توییتری یک عمل جمعی در شبکه اجتماعی توییتر است که کاربران برای جلب توجه مخاطبان به طور هم‌زمان درباره یک موضوع مشخص و با هشتگ مشترک توییت می‌کنند.

در طی شش سالی که از حصر خانگی رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ می‌گذرد، تلاش‌های متعددی برای پایان دادن به حصر آنها صورت گرفته است.

با این حال هنوز درخواست‌های مکرر فعالان سیاسی و گروه‌های حقوق بشری برای آزادی یا محاکمه این سه نفر، تغییری در وضعیت آن‌ها ایجاد نکرده است.

در تازه‌ترین تلاش برای پایان دادن به حصر خانگی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی با امضای طوماری خطاب به روسای سه قوه و نمایندگان مجلس، خواهان پایان یافتن حصر خانگی این سه نفر شدند. تا کنون بیش از ۲۰ هزار نفر در داخل و خارج از ایران، این طومار را امضا کرده‌اند.

حق نشر عکس TWITTER
Image caption توییت نرگس موسوی، از دختران زهرا رهنورد و میرحسین موسوی

کاربران توییتر چه می‌خواهند؟

بسیاری از کاربران توییتر حصر رهبران جنبش سبز را "غیرقانونی" خوانده‌اند. کاربری به نام ژاژخای نوشته است: "تقاضای رفع حصر به معنای قبول کردن ۱۰۰٪ی عقاید و افکار آن سه نفر نیست، درخواست آزادی کسانی است که برخلاف قانون اساسی در بندند".

مدیار نیز توییت کرده است: "بدون برگزارى دادگاه و بر اساس خواسته‌ى يك نفر و به نام مردم زندانى كردن ميرحسين، كروبى و رهنورد نقض مسلم حقوق شهروندى است".

در کنار تقاضای رفع حصر، کاربران ایرانی توییتر انتقادهایی به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، مطرح کرده‌اند که در مبارزات انتخاباتی خود وعده رفع حصر رهبران جنبش سبز را داده بود. علی بزرگیان توییت کرده است: "به روحانی رای دادم چون وعده‌ی رفع حصر داده بود. وعده‌ای که نه محقق شده و نه توضیح شفافی دادند که تاکنون چه کردند."

علی مطهری، نایب رییس مجلس ایران، یکی از معدود مقام‌های رسمی است که در سال‌های اخیر درباره رفع حصر اظهار نظر کرده و آن را زیر سوال برده است. او دو سال پیش گفته بود: "نظر رهبری درباره حصر خلاف عدالت است." کاربران توییتر این گفته آقای مطهری را بارها در جریان طوفان توییتری نقل قول کردند.

حق نشر عکس TWITTER
Image caption نقل قولی قدیمی از علی مطهری، نماینده مجلس ایران، که بارها ریتوییت شد

کاربری با شناسه توییتری مهریران نوشته است: "تنها کاری که روحانی و بیش از آن علی مطهری در زمینه حصر انجام دادند مشخص کردن نقش عامل فراقانونی آن یعنی شخص سیدعلی خامنه‌ای است."

رهبر ایران از اعتراض‌های سال ۸۸ با لفظ "فتنه" یاد می‌کند و در گذشته گفته است که اگر "سران فتنه" محاکمه شوند، "حکمشان بسیار سنگین" خواهد بود و در نتیجه رفع حصر بدون محاکمه،‌ نوعی لطف در حق آن‌ها است.

امیرحسین جعفری در حمایت از موضع رهبر ایران توییت کرده است: "انسانیت حکم می‌کند کسی که #رای_مردم رانمیپذیرد و نظم وامنیت جامعه رابرهم می‌زند وباعث تلف شدن جان و مال مردم می‌شود، مشمول محدودیت شود."

این در حالی است که کاربران دیگر، حصر رهبران جنبش سبز را "بهانه‌ای برای ساکت کردن آنها" دانسته‌اند.

کاربری به نام کیوت‌السلطنه توییت کرده است: "حصرشون کردن که از صحنه حذفشون کنن، ولی بیشترین تاثیر رو تو هر انتخاباتی داشتن؛ یکی میگه رفع حصر اون یکی میگه فتنه‌گر."

در میان توییت‌های کاربران و فعالان در توییتر، توییت‌های دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بارها بازنشر شده است.

نرگس موسوی نوشته است: "با همه جفاها، امید کلید واژه اصلی محصورین و معیشت مردم و دوری از ماجراجویی های هزینه‌بر برای کشور و دروغ و فساد دغدغه اصلی آنهاست."

در همین زمینه کاربری به نام نفیسه، با اشاره به یکی از بیانیه‌های میرحسین موسوی در زمان اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ توییت کرده است: "«امید بذر هویت ماست» ولی اگر #عدالتخانه داشتیم، نمی‌شد که سال‌ها آدم‌هایی در حصرخانگی باشند، بی‌محاکمه و کسی هم جوابگو نباشد."