سلیمی نمین: احمدی‌نژاد خواهان تغییر رئیس مجمع تشخیص برای شرکت در جلسات بود

حق نشر عکس Getty Images

عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران مدعی شد که محمود احمدی نژاد، زمانی شرکت خود در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام را منوط به برکناری اکبر هاشمی رفسنجانی از ریاست مجمع دانسته بود.

آقای سلیمی نمین، که از فعالان سیاسی اصولگراست، در مصاحبه‌ای در شبکه تلویزیونی افق گفت: "رهبری چندین بار به آقای احمدی نژاد تذکر دادند که به جلسه مجمع بروند، اما آقای احمدی‌نژاد می‌گفتند رئیس مجمع باید تغییر کند تا من بروم."

محمود احمدی نژاد، در دوره پنجم مجمع تشخیص مصلحت نظام که در اسفند ۱۳۹۰ به پایان رسید در جلسات آن حضور نمی یافت، اما در دور ششم، در جلسات این مجمع حاضر شد.

حضور وی در حالی صورت گرفت که آیت‌الله خامنه ای در حکم انتصاب اعضای جدید مجمع تشخیص در ۲۴ اسفند ۱۳۹۰، تمامی اعضا را به "حضور فعال در جلسات مجمع و کمیسیون های مربوط" توصیه کرده بود.

حضور احمدی نژاد در جلسه مجمع تشخیص مصلحت بعد از سه سال

ادامه غیبت احمدی نژاد از جلسات مجمع تشخیص برخلاف 'تاکید آیت الله خامنه ای'

واکنش ها به نامه احمدی نژاد درباره مجمع تشخیص مصلحت

جلسات خصوصی هاشمی رفسنجانی و رهبر در دوره احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوری خود، منتقد عملکرد و جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. آقای احمدی نژاد حتی در بهمن ۱۳۸۹، با نوشتن نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس ایران، مجمع تشخیص را به نقض قانون اساسی و "مخدوش کردن روند مدیریت کشور " متهم کرد و روسای قوه قضاییه و مجلس را به دلیل "همراهی" با مجمع مورد انتقاد قرار داد..

عباس سلیمی نمین در گفتگوی تلویزیونی اخیر، به دنبال متهم کردن محمود احمدی نژاد به تلاش برای برکنار کردن رئیس مجمع تشخیص گفته است: "آیا این [کار] تدبیر رهبری را تضعیف می کرد یا حرکتی در مقابل رهبری بود؟ رهبری می‌خواست افراد را داخل نظام برگرداند، او می خواست از نظام بیرون کند."

آقای سلیمی نمین در بخش دیگری از صحبت های خود، با اشاره به اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ پرسیده: "آیا تحریک صورت نگرفت؟ کسانی که ابهامات [مربوط به انتخابات] به آنها منتقل شد، کاری برای تحریک آنها صورت نگرفت؟ کاری که آقای مرتضوی کرد واقعا متعلق به نظام بود؟"

سعید مرتضوی در زمان انتخابات دادستان تهران بود و در انتقال عده‌ای از معترضان به بازداشتگاه کهریزک، که به مرگ حداقل ۴ نفر از آنها منجر شد، نقش اصلی داشت.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران افزوده است: "بالاخره ما باید یک زمانی رابطه اینها را با نظام روشن کنیم، اینها آدم های فرصت‌طلبی هستند."

صحبت های عباس سلیمی نمین، با انتقادات گسترده حامیان محمود احمدی نژاد در فضای مجازی مواجه شده است.

موضوعات مرتبط