سخنگوی شورای نگهبان به انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی پاسخ داد

حق نشر عکس Mehr
Image caption آیت‌الله مکارم از شورای نگهبان خواست "در قلمرو مراجع ورود نکند"

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی در ایران، به انتقاد آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پاسخ داده و از موضع این شورا درباره شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای دفاع کرده است.

دیوان عدالت اداری ایران درباره فعالیت این شرکت‌ها از شورای نگهبان نظر خواسته بود و این شورا گفته بود موارد طرح شده "فی نفسه خلاف موازین شرع نیست".

آقای کدخدایی با استناد به مکاتبات میان احمد جنتی و محمدجعفر منتظری، دبیر شورای نگهبان و رئیس وقت دیوان عدالت اداری و همچنین با ارجاع به موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری از این تصمیم دفاع کرده و پاسخ آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی را داده است.

در بازاریابی شبکه‌ای مشتریان یک شرکت خود برای وارد کردن مشتریان جدید به شبکه حق کمیسیون می‌گیرند. در عین حال شرکت‌های مشابهی نیز وجود دارند که بدون فروش محصول به اعضایی که تعداد بیشتری را وارد زیرشاخه‌های خود کنند پاداش می‌دهند.

در بعضی کشورها فعالیت شرکت‌های هرمی ممنوع شده اما بازاریابی شبکه‌ای مجاز است.

روز سه‌شنبه فتوایی ازآیت‌الله مکارم شیرازی منتشر شد که می‌گفت شیوه بازاریابی هرمی "به یقین شرعا حرام است" و نظر اکثر روحانیون ارشد شیعه نیز همین است.

او در عین حال از شورای نگهبان اظهار تعجب کرد که " در این مساله که وظیفه او نیست وارد شده و فتوا داده" است. آقای مکارم شیرازی همچنین وزارت صنعت را به خاطر صدور مجوز برای شرکت‌های هرمی به "سوءاستفاده" متهم کرد.

این مرجع تقلید شیعه از شورای نگهبان خواست "در محدوده‌ای که قانون اساسی برای آنها معین کرده" بماند و "در قلمرو مراجع ورود نکند."

او درباره فقیهان شورای نگهبان گفت: "مردم مقلد آنها نیستند، مقلد مراجع خویش هستند و اگر این رویه ادامه یابد، مرجعیت که از ارکان مذهب ما است، به خطر می‌افتد."

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این انتقادها به آیین نامه دیوان عدالت اداری استناد کرده است که مطابق آن برای دیوان عدالت، شورای نگهبان مرجع تشخیص شرعی بودن یا نبودن امور است.