روزنامه‌های تهران: پای خوزستان در گل مانده

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٥، موضوعات متنوعی را گزارش کرده‌اند که از آن جمله است واکنش به اظهارات رهبر ایران، سفر حسن روحانی به عمان و کویت، معضل ریزگردهای خوزستان و از جمله در چهلمین روز درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، ویژه‌نامه‌هایی هم به چاپ رسیده است.

آشتی با خوارج!

حق نشر عکس کیهان

حسین شمسیان در سرمقاله روزنامه کیهان، طرح آشتی ملی را با ماجرای خوارج شبیه دانسته و نوشته که بازگشت از راه خیانت، شرط اول هر نوع آشتی است و کسانی که هنوز هم با حوادث سال ٨٨ حسابشان را روشن نکرده‌اند، حق ندارند از آشتی حرف بزنند.

در پایان ستون یادداشت روز کیهان آمده که نباید از نظر دور داشت که در هنگامه مشکلات و گرفتاری‌های متعدد معیشتی مردم که این روزنامه آن را ناشی از عملکرد سوء دولت یازدهم دانسته، طرح موضوعات این چنینی از یک سو رد گم کردن و سرگرم کردن مردم و از دیگر سو جفا به امید و اعتماد ملت است.

سفری برای کاهش تنش و افزایش آرامش

حق نشر عکس اعتماد

رضا میرابیان در روزنامه اعتماد نوشته است که دستیابی به امنیت در منطقه خلیج فارس راهی جز همکاری دسته‌جمعی همه کشورها با یکدیگر ندارد و عدم همکاری می‌تواند زمینه‌ساز حضور بیگانگان شود و این مساله، موضوعی نیست که مورد علاقه تهران باشد، زیرا حضور بیگانگان نه تنها امنیت‌آفرین نیست، بلکه موجب بی‌ثباتی و تنش‌آفرینی می‌شود.

سفیر پیشین ایران در کویت در نهایت نوشته که سفر رئیس جمهوری ایران به کویت می‌تواند در مقطع حساس و خطیر کنونی، نقش اساسی و مهمی در رفع سوءتفاهم‌ها، کاهش تنش‌ها و ایجاد امنیت و افزایش آرامش و ثبات در منطقه داشته باشد و کلیدی برای قفل عدم گفت‌وگو میان ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باشد.

ضیافت ضد ایرانی ترامپ و نتانیاهو

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که در فرم همه چیز شبیه یک کنفرانس مطبوعاتی بود؛ اما در محتوا بیشتر شکل یک میهمانی نیمه‌رسمی. دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو، بعد از ملاقات کوتاهی در کاخ سفید پشت تریبون قرار گرفتند. میهمان اسرائیلی با تمام صورت می‌خندید و میزبان هم همان شوخی‌های همیشگی را داشت، آن قدر که با همسر نتانیاهو در میانه کنفرانس خوش‌وبش کرد و از خوش رفتاری او با ملانیا همسرش قدردانی کرد.

به نوشته گزارش شرق، موضوع کنفرانس و البته ملاقات، ایران و توافق هسته‌ای بود و البته صلح در خاورمیانه که موضوع اول مورد اتفاق‌نظر بود؛ ولی موضوع دوم گویی میانه کنفرانس برای اولین بار مطرح شده بود. ترامپ گفت: «نظرت چیه آقای نخست وزیر که مدتی شهرک‌سازی رو متوقف کنی»، نتانیاهو خنده‌اش گرفت و در جواب گفت: «ما باید بیشتر صحبت کنیم».

قسم حضرت عباس یا دم گروه‌های فشار!

حق نشر عکس آفتاب

محسن صادقی در روزنامه آفتاب یزد نوشته که این روزها و پس از ارائه طرح «تامین امنیت برگزاری مراسم»، گروه مقابل با دست خود ولی ناخواسته باعث انتشار بیشتر و بیش از پیش این طرح مردمی نمایندگان مجلس شد. طرحی که در صورت تصویب، یک خلاء چندین ساله را پر خواهد کرد و بر آن است تا از اخلال در نظم عمومی که سال‌هاست بی‌توجه به آثار زیانبار و عواقب تلخ این اقدامات که شدیدا به اعتماد عمومی لطمه وارد می‌کند، ممانعت به‌عمل آورد.

آقای صادقی در پایان نوشته که از برکات این طرح همین بس که قبل از طرح در صحن علنی، دست حامیان پیدا و پنهان گروههای خاص که به سادگی آب خوردن، آب به آسیاب دشمن می‌ریزند، برای چندمین مرتبه برای همگان رو شود و دم گروههای فشار به رغم قسم حضرت عباس‌شان بیرون بزند.

پای خوزستان در گل مانده است

حق نشر عکس ایران

شکوه مقیمی در روزنامه ایران نوشته که بر خوزستان خاک مرده پاشیده شده، نه خاکی استعاره از افسردگی و خمودگی، به راستی خاک مرده بر شهر نشسته است، استمرار ورود ریزگردها در یک ماهه اخیر علاوه بر مختل کردن زندگی طبیعی مردم خوزستان که نخستین حق بشر است، حالا آسیب جدی به تاسیسات استان خوزستان رسانده و با درآمیخته شدن رطوبت و خاک، خوزستان به گل نشسته و این سرزمین که زمانی از فرط پرآبی و تعدد نخلستان‌ها به جلگه شهره بود، حالا به دشتی کم آب بدل شده است.

گزارش خانم مقیمی در ادامه حاکیست که بی‌برقی، تعطیلی و خلوتی شهرهایی که حتی عابربانک‌هایشان هم کار نمی‌کنند بیشتر به داستان‌های تخیلی می‌ماند تا روزهای معمولی در آستانه بهار برای استانی که ثروت نفتی‌اش، بزرگ‌ترین منبع درآمد کشور است.

موضوعات مرتبط