ترامپ 'مطابق حکم دادگاه' منع مهاجرتی جدید صادر می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption دولت آقای ترامپ درباره دستورالعمل آتی جزئیاتی اعلام نکرده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که در آینده نزدیک در مورد پذیرش مسافر و مهاجر از هفت کشور با جمعیت عمدتا مسلمان - از جمله ایران - دستورالعمل مهاجرتی جدیدی صادر خواهد کرد که با حکم اخیر یک دادگاه تجدید نظر فدرال مطابقت خواهد داشت.

شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال مستقر در شهر سان فرانسیسکوی کالیفرنیا یک هفته پیش علیه دستورالعمل مهاجرتی جنجال برانگیز آقای ترامپ رای داد و لغو اجرای آن را تمدید کرد.

به این ترتیب، مسافران و مهاجران از ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن همچنان اجازه یافته اند که در صورت داشتن ویزای معتبر به آمریکا سفر کنند.

آقای ترامپ بلافاصله پس از ناکامی در دادگاه، حکم هیات سه نفر قضات را قویا محکوم کرد و در حساب کاربری توییتر خود نوشت: "شما را در دادگاه خواهم دید، امنیت کشور ما در معرض خطر است!"

با این حال رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه (۱۶ فوریه) در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید اعلام کرد که به جای دنبال کردن یک دعوای حقوقی طولانی، دستورالعمل تازه ای صادر خواهد کرد.

دونالد ترامپ گفت: "دستورالعمل جدید تا حد زیادی با حکمی که من آن را بد می دانیم مطابقت خواهد داشت."

در این رابطه، وکلای وزارت دادگستری آمریکا رسما به شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال خبر داده اند که دستورالعمل بعدی به طور قابل ملاحظه ای تغییر خواهد کرد.

آنها درباره دستورالعمل آتی جزئیاتی اعلام نکردند.

دستور جنجالی

رئیس جمهوری آمریکا در اواخر ماه ژانویه دستورالعمل "محفاظت از آمریکا در برابر ورود تروریست های خارجی" را امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا محدود می شد.

قاضی فدرال جیمز روبارت، مستقر در سیاتل مرکز ایالت واشنگتن، سپس دستورالعمل مذکور را موقتا لغو کرد. حکم وی با واکنش تند دونالد ترامپ مواجه شد که آقای روبارت را "به اصطلاح قاضی" خواند و حکمش را "مسخره" توصیف کرد.

وزارت دادگستری آمریکا سپس از طرف دولت به شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال شکایت کرد تا فورا منع مهاجرتی را ابقا کند اما شکست خورد.

شاکیان این پرونده ایالت‌های واشنگتن و مینه سوتا هستند. شماری از روسای سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، جان کری، وزیر امور خارجه پیشین، ده ها شرکت بزرگ مانند گوگل و فیس بوک و نیز دادستان‌های ۱۶ ایالت به دادگاه نوشته اند که حکم آقای ترامپ برخلاف قانونی اساسی و منافع آمریکاست.

وکلای دولت می گویند که کنگره به رئیس جمهوری اجازه کنترل مرزها را داده و این حکم مهاجران مسلمان را هدف قرار نداده است.

دادستان ایالت واشنگتن که علیه دستور دونالد ترامپ استدلال می کرد گفت اظهارات آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی حکایت از نیت تبعیض آمیز این دستور علیه مسلمانان می دانند.