امامان جمعه ایران به 'آشتی ملی' حمله کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
جواب خامنه‌‌ای به خاتمی: آشتی ملی معنا ندارد

در نماز جمعه‌ شهرهای مختلف ایران امامان جمعه به درخواست محمد خاتمی برای "آشتی ملی" حمله کرده‌اند. همزمان محمدرضا عارف، از چهره‌های اصلاح‌طلب، گفته فضا برای "گفت و گوی ملی" آماده است.

امروز کاظم صدیقی در نماز جمعه تهران، معترضان به انتخابات ١٣٨٨ را متهم کرده است که "بسیجی را برهنه کردند و کتک زدند و جانبازهای بسیجی هنوز مظلومانه در خانه هایشان افتاده‌اند".

او گفته است: "کسانی که اصل نظام را قبول نداشتند حالا آمده اند و می گویند که بیایید آشتی ملی کنیم، مردم هرگز با شما آشتی نخواهند کرد."

به تازگی محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، خواهان ایجاد "فضای آشتی ملی" در ایران شد. روز چهارشنبه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، بدون اسم بردن از آقای خاتمی به تندی این درخواست را رد کرد.

در مشهد احمد علم الهدی، امام جمعه و نماینده آقای خامنه‌ای در استان خراسان رضوی، گفته است: " اینکه کسی که عمله فتنه ۸۸ بوده می‌گوید آشتی ملی، معنایی ندارد. مگر مردم با هم قهر هستند؟"

"یک جریانی که بازنده انتخابات در سال ۸۸ بود با اردوکشی خیابانی و با فعالیت‌های سیاسی که پشت آن اوباما و اسرائیل و غرب بودند، مشکلات زیادی را ایجاد کردند و البته مردم با این‌ها قهر هستند و از آن‌ها متنفر هستند."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption آقای صدیقی خطاب به منتقدان گفته: مردم هرگز با شما آشتی نخواهند کرد

در نماز جمعه قم هم هاشم حسینی بوشهری با بیان موضعی مشابه گفته: "طرح آشتی ملی با وجود این همه همدلی و حضور ملی، معنایی ندارد."

یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان و نماینده آقای خامنه‌ای در این استان هم گفت: "کسی با کسی قهر نیست، ما همه با دشمن قهریم."

در عموم نماز جمعه‌های شهرهای دیگر ایران هم مطالب مشابهی بیان شده است.

'گفتگوی ملی'

با وجود حملاتی که در روزهای اخیر به درخواست آشتی ملی آقای خاتمی شده است، امروز محمدرضا عارف، از چهره‌های اصلاح‌طلب مجلس و معاون آقای خاتمی در دوران ریاست جمهوری او، گفته است فضای ایران را برای "گفتگوی ملی" مناسب می‌بیند.

آقای عارف در مصاحبه با ایلنا گفته است با جناح مقابل نیز برای حل اختلافات صحبت‌هایی شده است.

او گفت: "صحبت‌های خوبی با برخی از عزیزان در جریان مقابل داشتیم و آن‌ها نیز از این مساله استقبال کرده‌اند و بنا داریم با پیگیری این مهم، نتایج را به تدریج اعلام کنیم."

موضوعات مرتبط