استیضاح وزیر راه ایران در مجلس

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی (راست) و اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری حق نشر عکس icana.ir

جلسه بررسی استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران، در مجلس این کشور از ساعاتی پیش آغاز شده است.

تقاضای استیضاح آقای آخوندی سه‌شنبه هفته گذشته (۱۴ فوریه) در مجلس ایران اعلام وصول شد و در این رابطه علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفته بود که "جلسه بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی، یکشنبه هفته آینده اول اسفندماه در صحن مجلس برگزار می‌شود."

در جلسه استیضاح، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود علوی، وزیر اطلاعات، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در مجلس حضور دارند.

حق نشر عکس icana.ir

براساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تقاضای استیضاح آقای آخوندی دارای "۱۳ بند" است. پیشتر گزارش شده بود که نمایندگان موفق استیضاح آقای آخوندی ۱۲ پرسش را در طرح استیضاح خود مطرح کرده‌ بودند.

در میان پرسشهای نمایندگان استیضاح کننده طرح، موضوع سانحه مرگبار قطار تبریز-مشهد در منطقه "هفت خوان" استان سمنان و چند سانحه هوایی اخیر در ایران برجسته شده است.

سانحه آنتونوف ۱۴۹ تهران - طبس و طرح مسکن مهر که آقای آخوندی از منتقدان آن بوده است از جمله دیگر سوالات است.

بیشتر بخوانید:

پیشتر و به دنبال حادثه برخورد دو قطار مسافربری در نزدیکی سمنان آقای آخوندی، در پیامی به مردم آذربایجان، درخصوص حادثه تصادف دو قطار اظهار تاسف و از مردم ایران عذرخواهی کرده بود.

آقای آخوندی در پیام خود که در رسانه‌های ایران منتشر شد گفت: "از آن روی که این اتفاق در حوزه مدیریت تحت نظارت اینجانب واقع شده است از خانواده‌های داغدار، آسیب‌دیدگان به‌ویژه مردم بزرگوار تبریز، اسکو، آذرشهر، مرند، مراغه و خوی که مستقیما عزیز از دست داده‌اند و یا آسیب دیده‌اند و هم‌چنین تمام مردم ایران که از این حادثه متاثر شده‌اند، پوزش می‌خواهم."

بیشتر بخوانید:

برخورد دو قطار مسافری در نزدیکی سمنان در روز جمعه ( ۲۵ نوامبر/ ۵ آذر)، به کشته شدن بیش از ۴۵ نفر و زخمی شدن بیش از ۹۰ نفر انجامید و واکنش های گسترده‌ای را در پی‌داشت.

حق نشر عکس Iribnews.com

به دنبال این حادثه آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، ضمن اظهار تاسف، از"بی‌تدبیری" و "قصور" مسئولان در رابطه با این حادثه، سخن گفت.

بیشتر بخوانید: وزارت راه و شهرسازی: عباس آخوندی

دلایل استیضاح وزیر راه و شهر سازی:

۱ - عدم پاسخگویی مناسب به مطالبات اجتماعی درخصوص بحران ها و آسیب های شکل گرفته شده در سال های گذشته ، حال و آینده

۲- سیستم ریلی به عنوان ایمن‌ترین شیوه حمل و نقل در دو سال گذشته در یک محل دارای دو سانحه مرگبار شده است در حالیکه اولا عامل آن مشکل مدیریتی و خطا در برنامه‌ریزی بوده و نه یک اتفاق. ثانیا در استیضاح قبلی ایرادات اساسی ایمنی حمل و نقل ریلی هشدار داده شده بود و ثالثا این سانحه دردناک در محوری اتفاق افتاد که هزینه ابهام‌آمیز تجهیزات سیگنالینگ آن مورد سؤال در استیضاح قبلی بود و بلاک‌بندی این مسیر به عنوان افتخار مدیریتی وزارت قلمداد می‌شد ولی همین بلاک‌بندی به دلیل سوء مدیریت و برنامه‌ریزی موجب سانحه شد.

۳- علت بکارگیری نیروی بازنشسته علیرغم مخالفت وزارت اطلاعات به عنوان مسئول حراست وزارتخانه چیست و چرا علیرغم تذکرات دستگاههای نظارتی ایشان را حفظ کرده‌اید و در قبال دخالتهای گسترده ایشان در تخلفات اقتصادی و سوء استفاده‌های مدیریتی سکوت کرده‌اید.

۴- توسعه فعالیت اقتصادی بنگاههای وابسته به جنابعالی در حوزه وزارت راه و شهرسازی چیست و نقش فرزند شما در قراردادهای وزارتخانه چه توجیهی دارد؟

۵- مسکن مهر را مزخرف اعلام کرده و مسکن اجتماعی که در سال اول وزارتتان جایگزین مسکن مهر اعلام نمودید هیچ‌گاه معرفی نشد. طرح جامع مسکن را هم متوقف و بخش مسکن را بلاتکلیف کردید.

۶- علت اینکه توافقات خرید هواپیما را مخفی انجام داده و متن توافق را حتی در اختیار کمیسیون عمران قرار ندادید چیست؟

۷- علت اینکه در هیات دولت به جای کار وزارتخانه به دنبال طرحهای حزب‌سازی هستید چیست؟

۸- علت عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاههای کشور و عدم نظارت بر فعالیتهای اقتصادی مدیران این شرکت چیست؟

۹- چرا بررسی سانحه آنتونوف ۱۴۹ تهران - طبس را متوقف نمودید؟

۱۰- در خصوص ۴ سانحه مرگبار هوایی و ریلی چه پاسخی دارید؟

۱۱- برای کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس چه پاسخی به جامعه دادید؟

۱۲ - در تمام دنیا با سوانحی چون سقوط آنتونوف و قطار سمنان، مدیر مربوطه استعفا یا برکنار می‌شد اما شما در سانحه آنتونوف که با مجوز غیرقانونی رئیس هواپیمایی وقت فعالیت می‌کرد، رسما از ایشان حمایت کردید و جلوی استعفای ایشان را گرفتید، چه پاسخی به افکار عمومی دارید؟

۱۳- کریدورهای بین‌المللی عبوری از ایران به دلیل عدم اقدام به موقع در کشورهای مجاور جایگزین شده و عملا فرصتهای نسلهای آینده در حال از دست رفتن است چه پاسخی دارید؟

موضوعات مرتبط