استیضاح وزیر راه ایران رای نیاورد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دومین تلاش ناموفق در مجلس ایران برای برکناری وزیر راه

استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران در مجلس رای نیاورد.

به دنبال سخنان موافقان و مخالفان آقای آخوندی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۹ فوریه/۱ اسفند) مجلس ایران، در نهایت نمایندگان به ابقای آقای آخوندی در مقامش رای دادند.

به گزارش خبرگزاری "خانه ملت" از مجموع ۲۵۵ آراء به صندوق انداخته شده، آقای آخوندی با ۱۷۶ رای موافق ،۷۴ رای مخالف، ۵ رای ممتنع برای بار دوم از مجلس رای اعتماد گرفت.

آقای آخوندی در استیضاح قبلی خود نیز در جلسه علنی سه‌شنبه ۱۴مهر ۹۴ مجلس نهم، توانسته بود از مجلس رای اعتماد بگیرد.

بیشتر بخوانید: استیضاح وزیر راه ایران در مجلس

تقاضای استیضاح آقای آخوندی سه‌شنبه هفته گذشته (۱۴ فوریه) در مجلس ایران اعلام وصول شده بود.

در جلسه استیضاح، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود علوی، وزیر اطلاعات، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در مجلس حضور داشتند.


جمشید برزگر، تحلیلگر امور ایران در بی‌بی‌سی: ابقای مجدد عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با رای بالای نمایندگان مجلس، بیش از آنکه برای سرنوشت وزیر و وزارتخانه‌اش مهم باشد، در شرایط فعلی و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، امتیازی بزرگ برای حسن روحانی خواهد بود.

این رای، همچون تصمیمات عمده دیگر مجلس دهم، نشانه دیگری از همراهی اکثریت مجلس، که ترکیبی از اصلاح طلبان، نیروهای موسوم به معتدل و اصولگرایان میانه‌رو است، با حسن روحانی تلقی خواهد شد که به ویژه اکنون در آستانه شناسایی و معرفی نامزدها، کار را نه تنها برای حسن روحانی آسان‌تر، بلکه انتخاب و معرفی نامزد نهایی برای منتقدان اصولگرای او را دشوارتر می‌کند.

در پی موضع گیری تند آیت‌الله خامنه‌ای در رد پیشنهاد آشتی ملی، شکست طرح استیضاح یک وزیر دولت حسن روحانی، دومین رویداد مثبت برای آقای روحانی در یک هفته گذشته محسوب می‌شود. اگر رویداد اول، در افکار عمومی به سود آقای روحانی تمام شد، حسن روحانی و طرفدارانش خواهند کوشید رویداد دوم را نمایش قدرت رییس جمهوری در سطح حاکمیت جلوه دهند.


حق نشر عکس icana.ir

براساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تقاضای استیضاح آقای آخوندی دارای "۱۳ بند" بود.

در میان پرسشهای نمایندگان استیضاح کننده طرح، موضوع سانحه مرگبار قطار تبریز-مشهد در منطقه "هفت خوان" استان سمنان و چند سانحه هوایی اخیر در ایران برجسته شده بود.

سانحه آنتونوف ۱۴۹ تهران - طبس و طرح مسکن مهر که آقای آخوندی از منتقدان آن بوده است از جمله دیگر سوالات بوده است.

بیشتر بخوانید:

پیشتر و به دنبال حادثه برخورد دو قطار مسافربری در نزدیکی سمنان آقای آخوندی، در پیامی به مردم آذربایجان، درخصوص حادثه تصادف دو قطار اظهار تاسف و از مردم ایران عذرخواهی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

برخورد دو قطار مسافری در نزدیکی سمنان در روز جمعه ( ۲۵ نوامبر/ ۵ آذر)، به کشته شدن بیش از ۴۵ نفر و زخمی شدن بیش از ۹۰ نفر انجامید و واکنش های گسترده‌ای را در پی‌داشت.

حق نشر عکس Iribnews.com

به دنبال این حادثه آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، ضمن اظهار تاسف، از"بی‌تدبیری" و "قصور" مسئولان در رابطه با این حادثه، سخن گفت.

بیشتر بخوانید: وزارت راه و شهرسازی: عباس آخوندی