واکنش ظریف به تهدیدهای ترامپ: ما به احترام متقابل پاسخ می‌دهیم

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ظریف در حاشیه اجلاس مونیخ با مادلین آلبرایت، وزیر خارجه سابق آمریکا صحبت می‌کند

وزیر خارجه ایران در اجلاس امنیتی مونیخ در پاسخ به سوالی درباره موضع رییس‌جمهور جدید آمریکا در قبال این کشور گفت که ایران به تهدیدها و تحریم‌ها پاسخی نمی‌دهد اما به احترام متقابل واکنش خوبی نشان خواهد داد.

محمدجواد ظریف که در جمع مقام‌های ارشد امنیتی و دیپلماتیک در اجلاس مونیخ سخن می‌گفت، تاکید کرد که ایران از راهکارهایی که منجر به تعامل مورد قبول دو طرف شود، استقبال خواهد کرد.

به گفته وزیر خارجه ایران، تهدیدها بر این کشور اثر نخواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، بارها از توافق هسته‌ای ایران و شش کشور پرقدرت جهان در سال ۲۰۱۵ انتقاد کرده است. بعد از آزمایش موشکی اخیر ایران، رییس جمهور آمریکا به ایران "اخطار جدی" داد.

درباره کنفرانس مونیخ بیشتر بخوانید:

تاکید بر بهبود روابط با کشورهای خلیج فارس

آقای ظریف در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم بهبود روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد و گفت باید با کمک یکدیگر، به شکاف و تنش در منطقه پایان داد.

پیشنهاد آقای ظریف، تشکیل یک گروه گفت‌و‌گوی منطقه‌ای با تاکید بر منافع مشترک بود. منافعی که می‌تواند از محیط زیست تا سرمایه‌گذاری و گردشگری را شامل شود.

پیش از این پیشنهاد، وزیر خارجه ایران تاکید کرده بود "هیولایی" که امروز منطقه خاورمیانه را تهدید می‌کند، توسط خود این کشورها ساخته شده است. او ابراز امیدواری کرد که همسایگان ایران متوجه شده باشند این "کابوس" را خودشان چگونه به وجود آوردند. اشاره آقای ظریف به داعش و گروه جبهه نصرت در سوریه و عراق بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption سخنرانی آقای ظریف در اجلاس مونیخ

امروز در کنفرانس امنیتی مونیخ، همزمان، بعد از سخنان آقای ظریف، نمایندگان عربستان و اسرائیل به شدت ایران را هدف حمله و انتقاد قرار دادند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل گفت که هدف نهایی ایران تضعیف عربستان سعودی در خاورمیانه است. بیشتر اینجا بخوانید.

'استفاده از سلاح شیمیایی محکوم است'

وزیر خارجه ایران بعد از سخنرانی خود در جلسه پرسش و پاسخ درباره حمایت ایران از سوریه و موضوع سلاح‌های شیمیایی گفت: "استفاده از سلاح شیمیایی قابل چشم‌پوشی نیست. ایران اولین کشوری بود که استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را توسط هر گروهی محکوم کرد. متاسفانه وقتی با کمک ایران به دستاوردهایی برای از بین بردن سلاح‌های شیمایی در سوریه می‌رسیدیم، گروه‌های تروریستی داعش و جبهه نصرت به سلاح‌های شیمیایی دسترسی داشتند و از آن استفاده کردند."

مطالب مرتبط