وزیر ارشاد ایران: شش وزیر برای رفع فیلتر 'کلش آو کلنز' یک ماه تلاش کردند

بازی «کلش آو کلنز» از محبوبیت خاصی در بین طرفداران ایرانی خود برخوردار است حق نشر عکس VESA MOILANEN/AFP/Getty Images
Image caption بازی «کلش آو کلنز» از محبوبیت خاصی در بین طرفداران ایرانی خود برخوردار است

وزیر ارشاد ایران گفته است که رفع فیلتر بازی "کلش آو کلنز" یک ماه وقت شش وزیر کابینه حسن روحانی را گرفته است.

رضا صالحی‌امیری در دومین نشست "دولت و کسب‌وکارهای اینترنتی برای بررسی چالشهای پیش‌پای صاحبان ایده و کارآفرینان نوپا" با اشاره به پیگیری شش وزیر برای رفع محدودیت دسترسی به بازی کلش آو کلنز گفت:"این که تعدادی از وزرا وقت زیادی را برای رفع فعالیت بازیهای رایانه‌ای صرف می‌کنند، نشانه عزم جدی در حمایت از این فضای جدید است."

دو ماه پیش دسترسی به بازی کلش آو کلنز در ایران با مشکلاتی روبرو شد. در آن زمان عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان کل ایران، گفته بود محدودیت در دسترسی به این بازی با رای اکثریت کار گروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام شده است. این بازی هنوز در ایران با فیلتر مواجه است.

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه براساس ماده ۲۲ قانون جرایم رایانه‌ای تشکیل شده و مسئولیت "نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی" را به عهده دارد.

آقای خرم‌آبادی در آن زمان علت محدودیت دسترسی به این بازی را " خشونت‌آمیز بودن" این بازی خوانده بود و گفته بود: "به عقیده صاحبنظران و خصوصا روانشناسان، بازی کلش آف کلنز مصداق بارز آموزش و ترویج خشونت از طریق جنگ قبایل است".

شرکت فنلاندی سوپرسل، بازی "جنگ قبایل" را در سال ۲۰۱۲ میلادی روانه بازار کرد و این بازی به محبوبیتی جهانی دست یافت.

خبرگزاری فارس پیشتر در گزارشی گفته بود حدود ۶ میلیون ایرانی، در سال ۹۴، مشغول بازی "کلش آو کلنز" بوده‌اند. به‌گفته این خبرگزاری، بازیکنان کلش آو کلنز، از زمان انتشار این بازی، ۱۳۲ میلیارد تومان هزینه کرده‌اند.

موضوعات مرتبط