روحانی به اردوغان: ایران با نقض تمامیت ارضی کشورهای منطقه مخالف است

حسن روحانی و رجب طیب اردوغان حق نشر عکس Getty Images

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دیدار با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود گفته است کشورش با نقض تمامیت ارضی در منطقه به ویژه در سوریه و عراق مخالف است.

این دیدار امروز چهارشنبه ۱۱ اسفند (اول مارس) در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اقتصادی (اکو) در اسلام آباد، پایتخت پاکستان برگزار شده است.

تحولات منطقه به خصوص بررسی وضع سوریه و عراق و روابط دوجانبه تجاری از جمله مسایل مورد بحث در این دیدار بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای روحانی در این دیدار گفت: "باید تلاش کنیم تا جنگ و خونریزی و مداخله قدرت‌های خارجی در منطقه هر چه زودتر متوقف شود".

بر این اساس، آقای روحانی حل اختلافات سیاسی میان ترکیه و ایران را برای ثبات منطقه مفید دانسته است.

خشایار جنیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی در استانبول می‌گوید دیدار امروز روسای جمهوری دو کشور نشان می‌دهد دو طرف در پی مدیریت تنش ایجاد شده هستند.

دو رئیس جمهوری همچنین درباره روابط تجاری دو جانبه مذاکره کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، آقای اردوغان در این دیدار از آمادگی ترکیه برای نهایی کردن قرارداد تجارت ترجیحی با ایران و گسترش مبادلات تجاری دو طرف به سقف سی میلیارد دلار خبر داده است.

دیدار روسای جمهوری ایران و ترکیه در حالی انجام شده که دو کشور در هفته‌های اخیر روابط پر تنشی داشته‌اند.

حدود دو هفته پیش، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در نشست امنیتی مونیخ٬ ایران را متهم کرد که با ترویج "فرقه‌گرایی" ثبات را در بسیاری از کشورهای منطقه مانند عربستان٬ بحرین و کشورهای حاشیه خلیج فارس تضعیف می‌کند.

او گفته بود که "ایران سعی دارد عراق و سوریه را به دو کشور شیعه تبدیل کند که این بسیار خطرناک است."

بیشتر بدانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه ترکیه پیشتر ایران را متهم کرده بود که با ترویج "فرقه‌گرایی" ثبات را در بسیاری از کشورهای منطقه تضعیف می‌کند

چند روز پیش از این هم رجب طیب اردوغان٬ رییس‌جمهوری ترکیه٬ در سفرش به بحرین گفته بود: "ما نمی‌خواهیم شاهد تجزیه سوریه باشیم. اما شما می‌دانید کسانی هستند که هم در سوریه و هم در عراق به دنبال استفاده از شکاف‌های فرقه‌ای هستند."

در پی این اظهارات وزارت خارجه ایران سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه احضار کرد.

بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران٬ در سخنانی در واکنش به این اظهار نظرهای مقامات ترکیه گفت با وجود ‌آن که ایران در کودتای نافرجام در کنار دولت ترکیه ایستاده بود٬ اما به دلیل "وضعیت بی‌ثبات و نگران‌کننده" این کشور برخی سیاستمداران "از روی عصبانیت و فرافکنی رفتارهایی انجام می‌دهند که بر مشکلات داخلی و خارجی خود سرپوش بگذارند."

ایران و ترکیه در درگیری‌های سوریه دو قطب کاملا مخالف را حمایت می‌کنند؛ ایران حامی بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور است ولی ترکیه مخالفان دولت در این کشور را حمایت می‌کند.

این در حالی است که دو طرف در ماه های گذشته برای برقراری آتش بس در سوریه از طریق تسهیل گفت و گو میان دولت بشار اسد و شبه نظامیان مخالف به طور مشترک تلاش کرده‌اند.

مطالب مرتبط