بهزیستی کودکان بدسرپرست را به 'امین موقت' می‌سپارد

حق نشر عکس MEHR
Image caption در سال‌های گذشته برخی از خانواده‌ها حضانت کودکان بدسرپرست را به عهده گرفته‌اند

سازمان بهزیستی در ایران ده هزار کودک بدسرپرست را به طور موقت به خانواده‌های جایگزین می‌سپارد.

انوشیروان محسنی، رئیس سازمان بهزیستی ایران گفته است که این کودکان در قالب طرح "امین موقت" به خانواده‌های داوطلب سپرده می‌شوند.

این خانواده‌ها به صورت موقت و تا زمانی که به گفته آقای محسنی والدین‌شان با تشخیص قوه قضاییه به شرایط ایده‌آل برسند و توانایی حضانت از فرزندان‌شان را پیدا کنند، می‌توانند حضانت کودکان بدسرپرست را به عهده بگیرند.

رئیس سازمان بهزیستی گفته است که هم‌اکنون ۲۴ هزار کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش این سازمان قرار دارند و سالانه هزار و ۳۰۰ کودک به خانواده‌های جایگزین سپرده می‌شوند.

سال ۱۳۹۲ قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست تصویب شد و رئیس سازمان بهزیستی ایران می‌گوید که پس از این زمان تعداد کودکان بدسرپرستی که به خانواده‌های جایگزین سپرده می‌شوند افزایش داشته است.

طرح "امین موقت" یا "شبه خانواده" طرحی است که بر اساس آن مراقبت و پرورش از یک تا سه نفر از کودکان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به طور موقت و با نظارت کارشناسان این سازمان به خانواده‌های داوطلب سپرده می شود.

خانواده‌های متقاضی نباید سوپیشینه داشته باشند و باید به حسن اخلاق و انسجام خانوادگی مشهور باشند.

همسران علاقه‌مند به سرپرستی موقت این کودکان نباید کمتر از ۲۵ و بیشتر از ۵۰ سال داشته باشند.

بر اساس این طرح، کودکان مسلمان به خانواده‌ها مسلمان سپرده می‌شوند و کودکان خانواده‌هایی که مذاهب دیگری دارند در اختیار خانواده‌هایی متناسب با مذهب‌شان قرار می‌گیرند.