میراث فرهنگی: شهدای گمنام در محدوده حریم پاسارگاد دفن نشدند

پاسارگاد حق نشر عکس ISNA
Image caption آرامگاه کوروش در پاسارگاد

در پی انتشار اخبار ضد و نقیض درباره دفن پیکر کشته شدگان گمنام جنگ ایران و عراق در محدوده تاریخی پاسارگاد، زهرا احمدی پور، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این موضوع را تکذیب کرد.

خانم احمدی پور در پاسخ به سوالی که دراینباره در توییتر از او پرسیدم گفت: "خیر بوستان شهدای گمنام در محدوده پاسارگاد قرار ندارد."

تپه 'نورالشهدا' که بوستان شهدای گمنام نیز نامیده می‌شود در نزدیکی سعادت شهر مرکز شهرستان پاسارگاد قرار دارد.

پیشتر و در سال ۹۳ نیز سه نفر از کشته شدگان ناشناس جنگ ایران و عراق در این محل دفن شدند.

خانم احمدی‌پور پیشتر گفته بود که دفن این کشته‌شدگان در حریم محوطه تاریخی پاسارگاد "در درجه اول بی احترامی به خود شهدا است."

با توجه به این که پاسارگاد به عنوان یکی از میراث فرهنگی جهانی در یونسکو ثبت شده، این نگرانی وجود داشت که با دفن سربازان گمنام در محوطه آن، این اثر تاریخی از فهرست یونسکو حذف شود.

این نخستین بار نیست که تدفین کشته شدگان جنگ ایران و عراق در مکان‌هایی غیر از گورستان‌ها خبرساز می‌شود.

محمود احمدی نژاد در شهرداری تهران بحث "تدفین شهدا" در مکان‌های عمومی به جز گورستان‌ها را مطرح کرد که در همان زمان این موضوع با انتقادهای مختلفی روبرو شد.

بار دیگر این طرح در زمان ریاست جمهوری او مطرح شد، در ادامه پیگیری این طرح در سال ۱۳۸۴ تعدادی از "شهدای گمنام" با وجود تجمع‌های اعتراضی دانشجویان در دانشگاه شریف خاکسپاری شدند. از آن زمان به بعد هر از گاهی چنین مراسمی در دانشگاه‌های دیگر ایران نیز انجام شد.

دو سال پیش بقایای ۸ نفر از کشته شدگان جنگ ایران و عراق را در میدان امیرچخماق یزد دفن کردند که اعتراض سازمان میراث فرهنگی به این امر بی نتیجه ماند.