حکم زندان احمد منتظری معلق شد

احمد منتظری حق نشر عکس A.MONTAZERI.COM

حکم شش سال حبس احمد منتظری برای انتشار فایل صوتی جلسه پدرش آیت‌الله حسینعلی منتظری درباره اعدام‌های ۱۳۶۷، به حال تعلیق در آمده است.

او که با پایان مرخصی چند روزه‌اش به زندان بازگشته بود مطلع شد که مجازات زندانش معلق شده است.

آقای منتظری برای انتشار فایل جلسه پدرش با مسئولان اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، انتشار اسناد سری و تبلیغ علیه نظام در دادگاه ویژه روحانیت به ۲۱ سال حبس تعزیری و خلع لباس روحانیت محکوم شد که دادگاه به دلیل فقدان سابقه کیفری، سن و "ارزش و حرمت خون برادر شهیدش" حکم به اجرا شدن شش سال حبس داد.

انتشار فایل جلسه موجی از واکنش‌ها را برانگیخت. در آن جلسه آیت‌الله منتظری به حسنیعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی هشدار می‌داد اعدام گسترده زندانیان سیاسی، که به دستور آیت‌الله خمینی انجام شد، "بزرگترین جنایت" است.

مجتبی لطفی، مسئول اطلاع رسانی دفتر آیت الله حسینعلی منتظری در زمان حیات او، با تایید تعلیق حکم احمد منتظری به بی‌بی‌سی گفت که "از همان روز که ایشان را به زندان بردند، مراجع تقلید تلاش گسترده‌ای کردند تا ایشان آزاد شود."

او به نامه آیت الله موسی شبیری زنجانی به رهبر ایران اشاره کرد که در آن نامه گفته بود مصلحت نیست آقای منتظری به زندان برود. به گفته آقای لطفی "رهبر ایران در ذیل نامه این مرجع تقلید نوشته اگر شما مصلحت نمی‌دانید حکم اجرا نمی‌شود."

آقای لطفی می‌گوید این خبر به احمد منتظری داده شده بود اما "ناگهان به دلیل مسائل پشت پرده که ما نمی‌دانیم او را احضار کردند و ۲۴ ساعت به انفرادی بردند."

احمد منتظری اوایل اسفند زندانی شد اما به سرعت به مرخصی فرستاده شد.