ظریف: عربستان رفتار سیاسی مثبتی ندارد

محمد جواد ظریف در گفتگو با خبرگزاری ایسنا حق نشر عکس ISNA

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که عربستان سعودی رفتار سیاسی "مثبتی" ندارد و افزوده که مقامات سعودی "به تنش‌ها در منطقه دامن می‌زنند؛ به جای اینکه از شرایط کنونی برای گفت‌وگو و تعامل استفاده کنند."

آقای ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که برخی کشورهای همسایه ایران "توهماتی" دارند و با اشاره به گزارش هایی مبنی بر میانجیگری بعضی از کشورها برای ترمیم رابطه بین تهران و ریاض، افزود که مشکل دو کشور "مسئله میانجی نیست."

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که "عربستان احساس می‌کند برای پیشبرد سیاست‌هایش در منطقه نیاز به ایجاد تنش دارد، عربستان با این سیاست به دنبال احیای فضایی علیه ایران است که قبلا به آن عادت کرده بود، در حالی که باید دست از این سیاست متوهمانه بردارد."

بیشتر بخوانید و ببینید:

به گفته آقای ظریف تعدادی از کشورهای منطقه به "فضای منفی" ایجاد شده پیش از توافق‌نامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای خارجی موسوم به برجام "امیدوار" بودند، اما هنگامی که آن "فشارها برداشته شد، تلاش‌های زیادی کردند که فضای قبل را احیا کنند." او گفت: "آنها (سعودیها) به فضای منفی ایجاد شده پیش از برجام در مورد کشورمان، متاثر از قطعنامه‌هایی که علیه ایران از سوی شورای امنیت صادر می‌شد، بیش از حد دل بسته بودند."

وزیر امور خارجه ایران در همین مورد تاکید کرد که "ریاض باید توهماتی که برای گسترش تنش در منطقه به آن متوسل شده است را کنار بگذارد و مسیر گفت‌وگو و تعامل را انتخاب کند."

حق نشر عکس President.ir

وی گفت رهبران برخی از کشورهای منطقه‌ای فکر می کنند که "امکان احیای نفوذ و سلطه گذشته‌های دور در منطقه فراهم است، در حالی که در دوران جدید، منطقه و فضای بین‌المللی سلطه را بر نمی‌تابند و کسانی که به دنبال احیای سلطه‌گری گذشته هستند، اشتباه می‌کنند. بنابراین معتقدیم که نباید کسی نگران این گونه تحولات باشد چون با متنوع شدن کنش‌گران در سطح منطقه و محیط بین‌المللی، اصولا چنین امکانی برای هیچ قدرتی وجود ندارد."

ایسنا به نقل از آقای ظریف افزوده است که "برخی از همسایگان همه راه‌های غلط را به اندازه کافی امتحان کرده‌اند، شاید وقت آن رسیده باشد که راه درست را انتخاب و امتحان کنند."

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به سفر شیخ صباح خالد احمد آل صباح، وزیر امور خارجه کویت، به ایران و پیام امیر کویت برای مقامات ایران تاکید کرد "نامه‌ای که امیر کویت برای آقای رئیس‌جمهور نوشته بودند به نمایندگی از تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس بود و نشان دهنده این موضوع است که لااقل مسئولان سعودی نیز در ظاهر با آن‌چه که در نامه نوشته شده بود، هم نظر هستند."

وزیر امور خارجه کویت روز چهارشنبه ۲۵ ژانویه به ایران سفر و با مقامات ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

مقام‌های کویتی گفتتند که محتوای این نامه درباره همکاری میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با ایران است. به گفته آنها پیشنهاد مندرج در پیام امیر کویت گفتگوی چندجانبه با ایران بر اساس منشور ملل متحد و اصول قوانین بین‌الملل است.

عربستان سعوی، قطر، امارات متحده عربی، عمان، بحرین و کویت شش عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند. از میان این شش کشور، روابط عربستان و بحرین با ایران از یک سال پیش قطع شده و امارات روابط خود را با تهران کاهش داده است. کویت، عمان و قطر از جمع این کشورها روابط نسبتا گرمتری با ایران دارند.

حمله به سفارت عربستان در تهران و آتش‌زدن آن در اعتراض به اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه، باعث قطع رابطه عربستان و چند کشور دیگر با ایران شد.

حق نشر عکس AFP

وزیر خارجه ایران در ادامه گفتگوی خود با ایسنا و با اشاره به تحولات سوریه گفت که "روند سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه... (در مورد بحران ترکیه) موفق بوده است."

وی تاکید کرد که "بحران سوریه باید از طریق سیاسی حل شود" و افزود که "تصمیم‌گیر نهایی... مردم سوریه هستند و ما نمی‌توانیم به مردم سوریه موضوع و خواسته‌ای را تحمیل کنیم."

آقای ظریف تاکید کرد که "هماهنگی خوبی بین دستگاه‌های مسئول در کشور در ارتباط با سوریه وجود دارد" و اعلام نشدن نام سفیر جدید ایران در دمشق "ربطی به (عدم هماهنگی) دستگاه‌های مختلف ندارد."

او گفت: "وزارت خارجه پیشنهاد خود را به ریاست جمهوری اعلام کرده است و آقای رئیس جمهور نیز هر موقع مصلحت بدانند نظرشان را اعلام می کنند و بعد از آن در صورت تایید فرد معرفی شده، اقدامات لازم برای گرفتن اگرمان او آغاز می شود."