وزارت علوم ایران برنامه پیشگیری از خودکشی اجرا می‌کند

حق نشر عکس MEHRNEWS
Image caption یک مقام وزارت علوم گفته است خودکشی در دانشگاه‌ها بسیار کم است ولی حساسیت آن بسیار زیاد است

یک مقام وزارت علوم ایران گفته است که این وزارتخانه برنامه‌ای عملیاتی برای پیشگیری از خودکشی در محیط‌های دانشجویی تهیه کرده است.

حمید یعقوبی، مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم گفته است در بیش از ۱۱۰ دانشگاه دولتی و غیردولتی کانون‌های همیاران سلامت روان دانشجویی تشکیل شده است.

این کانون‌ها قرار است دغدغه‌ها و نگرانی‌های دانشجویان را شناسایی کنند و برای رفع آن اقدام کنند.

آقای یعقوبی گفته است خودکشی در دانشگاه‌ها بسیار کم است ولی حساسیت آن بسیار زیاد است.

وی عمده‌ترین دلیل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره را مشکلات ارتباطی و پس از آن استرس و نگرانی عنوان کرده و گفته است که در قالب این برنامه قصد دارند دغدغه‌ها و نگرانی‌های دانشجویان را شناسایی کرده و استرس آنها را کاهش دهند.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی احتمال خودکشی در هر صد هزار نفر در ایران بین پنج تا ۹.۹ نفر است و احتمال مرگ بر اثر خودکشی هم ۵.۳ در هر صد هزار نفر است.

از این رو ایران در میان کشورهای خودکشی‌خیز دنیا نیست اما افزایش تعداد آن در میان دانشجویان، مسئولان دولتی را نگران کرده است.

حق نشر عکس WHO
Image caption میزان خودکشی در کشورهای مختلف جهان (در هر صد هزار نفر جمعیت)

پیش از این و در سال گذشته یک مقام وزارت بهداشت گفته بود که آمار خودکشی در میان دانشجویان علوم پزشکی در سال‌های گذشته روند افزایشی را نشان می‌دهد و شیوع افسردگی بالاست.

محمدرضا فراهانی معاون دانشجویی وزارت بهداشت گفته بود که بر اساس مطالعات صورت گرفته افسردگی در جامعه دانشگاهی افزایش پیدا کرده است.

آمار وزارت بهداشت نشان می دهد که مردان بیشتر از زنان دست به خودکشی می زنند.

حلق آویز کردن شایع ترین روش خودکشی مردان در ایران است و پس از آن خوردن دارو و سم و استفاده از سلاح گرم.

در میان زنان نیز خوردن دارو، سموم و خودسوزی شایع ترین راههای خودکشی است.

براساس یک گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران از کشورهای در حال ورود به مرحله صنعتی است، جدا شدن و بریدن از سنت‌ها و بافت سنتی باعث دوگانگی و تضاد فرهنگی اجتماعی و اقتصادی می‌شود، این تضادها سبب افزایش انگیزه خودکشی در افراد در معرض خطر می‌شود.