'نزدیک شدن' قایق های ایرانی به ناو آمریکایی در تنگه هرمز

ناو یو اس ان اس اینوینسیبل در عکسی از 2012 حق نشر عکس Reuters
Image caption ناو یو اس ان اس اینوینسیبل در عکسی از 2012

منابع خبری به نقل از مقام های نیروی دریایی آمریکا گزارش می دهند که یک ناو این کشور هنگام عبور از تنگه هرمز در روزهای پایان هفته به دلیل عبور قایق های تندرو ایرانی مجبور به تغییر مسیر شده است.

یک مقام که نام او فاش نشد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ناو آمریکایی در واکنش به عبور قایق های ایرانی تیر اخطار شلیک نکرد.

او گفت که قایق های ایرانی سعی کردند از میان ناو آمریکایی "یو اس ان اس اینوینسیبل" و چند کشتی دیگر عبور کنند و از کمتر از ۶۰۰ متری آن گذشتند.

این مقام گفت که نیروی دریایی رفتار قایق های ایرانی را "غیرحرفه ای و خطرناک" می داند اما این حوادث "به طور منظم" اتفاق افتاده است.

در ماه اوت ۲۰۱۶ یک کشتی آمریکا در واکنش به رفتار قایق های ایرانی تیر اخطار شلیک کرده بود.

همزمان یک مقام آمریکایی به شبکه خبری فاکس نیوز گفته است که ایران "دو موشک بالستیک" کوتاه برد آزمایش کرده است. این شبکه به نقل از مقام ها همچنین خبر نزدیک شدن شناورهای ایرانی به ناو آمریکایی را تایید کرده است.

به گفته یک مقام که نامش فاش نشد ایران در روزهای پایان هفته این موشک ها را از پایگاه سپاه پاسداران در جنوب غربی ایران شلیک کرد.

به گفته این مقام موشک اول روز شنبه پرتاب شد اما به هدف اصابت نکرد اما پرتاب دوم در روز یکشنبه موفق بود.

بنابه این گزارش هر دو هدف اشیای شناور در خلیج عمان بودند.

یک مقام به فاکس نیوز گفت موشک ها از نوع فاتح ۱۱۰ بوده که برای اولین بار طی دو سال اخیر آزمایش می شود.

خبرگزاری تسنیم ایران روز ۱۴ اسفند از آزمایش موفقیت آمیز سامانه موشکی اس ۳۰۰ خبر داده بود.

در این گزارش آمده بود: "این آزمایش عملیاتی با هدف ارزیابی نحوه عملکرد این سامانه با به‌کار گیری طیف وسیعی از اهداف پرنده وموشکی انجام شد."

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه فوریه در واکنش به انجام یک آزمایش موشکی ایران "رسما به این کشور اخطار داد."

به علاوه آمریکا تحریم های تازه ای علیه افراد و شرکت های ایرانی اعمال کرد.

گفت و گوی تلفنی

از سوی دیگر دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خبر داده است که او و رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه یک مکالمه طولانی تلفنی درباره "تهدیدهای استراتژیک" ایران داشته اند.

در بیانیه دفتر آقای نتانیاهو آمده است: "دو رهبر به طور مفصل درباره خطرات توافق هسته ای ایران و پرخاشگری ایران در منطقه (خاورمیانه) و نیاز به همکاری برای رسیدگی به این خطرات صحبت کردند."

آقای ترامپ ماه پیش در جریان دیداری در کاخ سفید با نخست وزیر اسرائیل گفته بود که توافق اتمی ایران و قدرت ها موسوم به برجام "یکی از بدترین" معاملات بین المللی است.

یوکیا آمانو مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه پس از گفتگوهایی در واشنگتن گفت دولت آمریکا هنوز در قبال برجام به سیاست مشخصی نرسیده است.

او گفت: دولت تازه آمریکا کارش را تازه شروع کرده و مشغول بررسی مساله است.... علاوه بر این مسائل زیاد دیگری هست که آنها مشغول بررسی آن هستند بنابراین هنوز زود است ارزیابی خود را اعلام کنند."

او روز پنجشنبه با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و سایر مقام های ارشد دولت ترامپ دیدار کرده بود.

آقای آمانو دوشنبه گفت که برجام "از نقطه نظر راستی آزمایی یک دستاورد" به حساب می آید.