احمد جنتی خطاب به حسن روحانی: اگر اقتصاد مقاومتی محقق نشده عذرخواهی کنید

حق نشر عکس Mehr
Image caption احمد جنتی با ذکر اینکه "مساله فتنه را نباید سبک گرفت این مساله دوم است حتی اگر اول نباشد" افزود: "فتنه... خاموش نشده حتی عده‌ای دوباره به دنبال آن هستند"

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری، با درخواست از حسن روحانی رئیس جمهور برای گزارش‌دهی در مورد میزان تحقق"اقتصاد مقاومتی" گفت: "اگر کارهایی شده بگویید تا مردم خوشحال شوند، اگر نشده از مردم عذرخواهی کنید و بگویید چرا کاری نشده است."

آقای جنتی این سخنان را امروز سه شنبه ۱۷ اسفند، در دومین نشست سالانه مجلس خبرگان رهبری و در حضور آقای روحانی بیان کرد و افزود: "یکی از درماندگی‌های ما این است که به مردم گزارش نمی‌دهیم."

منظور از "اقتصاد مقاومتی" در اظهارات مسئولان حکومتی ایران، اقتصادی است که به کشورهای دیگر وابستگی نداشته باشد و بتواند در مقابل تحریم های احتمالی مقاومت کند.


حمله جنتی و روزهای دشوار روحانی

جمشید برزگر، تحلیلگر بی بی سی در امور ایران

سخنان احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری نشان می دهد که حسن روحانی و طرفداران اصلاح طلب او نه تنها تحقق خواسته خود مبنی بر آشتی ملی را اکنون دور از دست می بینند، بلکه باید خود را برای روزهایی دشوار در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو آماده کنند.

آقای جنتی، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، در جلسه ای که حسن روحانی نیز به عنوان یکی از اعضا در آنجا حضور داشت، خواستار عذرخواهی او شد و تاکید کرد که رییس جمهوری باید توضیح دهد که چرا در زمینه اقتصاد مقاومتی و حل و فصل مشکلات مردم کاری نکرده است.

آقای جنتی که سخنانش مواضع طیف تندرو نزدیک به آیت الله علی خامنه ای قلمداد می شود، همچنین خدا را شکر گفته که رهبر جمهوری اسلامی قاطعانه به پیشنهاد آشتی ملی مطرح شده از سوی محمد خاتمی جواب رد داده است.

آقای جنتی، به صراحت معنای درخواست آشتی ملی را تمایل و اصرار اصلاح طلبان برای بازگشت به عرصه قدرت و به دست گرفتن سمت های مدیریتی دانسته و گفته است:"مدتی برخی مملکت را به آشوب کشیدند خدا خواست سر جایشان نشستند و مردم آنها را از صحنه طرد کردند ولی بیکار نشستند. الان مواردی در نظام اسلامی هست که فتنه‌گرها پست‌هایی دارند و می‌بینید چطور با جوانان ما برخورد می‌کنند. اینها آشتی ملی را مطرح می‌کنند یعنی چه؟ یعنی ما هر بلایی سر مردم آوردیم، امروز ما را بپذیرید ما می‌خواهیم برای پست‌های مدیریتی اقدام کنیم."

این موضع گیری سرسختانه بار دیگر نشان می دهد که طیفی که اکنون دست بالا را در جمهوری اسلامی دارد تا چه اندازه در برابر جناح رقیب خود انعطاف ناپذیر است و در این حتی آماده است عرصه را بر رییس جمهوری که تنها از حمایت اصلاح طلبان برخوردار و خود متعلق به آنان محسوب نمی شود، تنگ تر از گذشته کند.


به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای جنتی در ادامه با انتقاد از "مشکلات سیاسی و فرهنگی کشور" و "بیکاری" گفت: "چه کسی در مقابل این‌ها مسئول است؟ مسائل سیاسی ما هم سر جای خودش است، مساله فتنه سر جایش است."

رئیس مجلس خبرگان با تاکید بر اینکه "مساله فتنه را نباید سبک گرفت این مساله دوم است حتی اگر اول نباشد" افزود: "فتنه... خاموش نشده حتی عده‌ای دوباره به دنبال آن هستند."

محافظه کاران حاکم در ایران، اعتراضات صورت گرفته به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "فتنه" می نامند.

حق نشر عکس ءثاق
Image caption صندلی خالی برای اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان رهبری. وی دو ماه پیش درگذشت

احمد جنتی هشدار داد: "الان مواردی در نظام اسلامی هست که فتنه‌گرها پست‌هایی دارند." وی همچنین خطاب به اعضای مجلس خبرگان رهبری، که بسیاری از آنها امامان جمعه شهرهای مختلف ایران هستند، گفت: "شما تریبون‌های زیادی در نماز جمعه در اختیار دارید، مردم به شما رای داده‌اند، باید آنان را روشن کنید که مساله فتنه چیست."

نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، که عمدتا از روحانیون به‌شدت محافظه کار هستند، در پی انتخابات اسفند ۱۳۹۴ به این مجلس راه یافته اند. در انتخابات سال پیش خبرگان، احمد جنتی به عنوان آخرین و حسن روحانی به عنوان نفر سوم (پس از اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد امامی کاشانی) از استان تهران به این مجلس رفتند.

آقای جنتی در بخش دیگری از سخنرانی خود در مجلس خبرگان رهبری، از نمایندگان این مجلس خواست "مراقب" دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها که در ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد باشند.

دبیر شورای نگهبان با انتقاد از فقدان "نظارت" بر انتخابات شوراها گفت: "انتخابات شورای شهر و روستا واقعا مصیبت است چون حساب و کتابی ندارد، مشخص نیست صلاحیت افراد چگونه تعیین می‌شود."

طبق قوانین ایران، انتخابات شوراها تنها انتخاباتی است که نظارت بر آن بر عهده شورای نگهبان نیست. تایید صلاحیت کاندیداهای شوراها، با مجلس است که هم اکنون، حامیان دولت روحانی در آن در اکثریت هستند.

موضوعات مرتبط