روحانی در پاسخ به جنتی: ما پیروز اقتصاد مقاومتی هستیم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران حق نشر عکس Tasnim

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز چهارشنبه ۱۸ اسفند (۸ مارس) در پاسخ به انتقادهای احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته است "ما پیروز اقتصاد مقاومتی هستیم".

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان و ابراهیم رئیسی، رئیس تولیت آستان قدس رضوی دیروز در افتتاحیه مراسم مجلس خبرگان از عملکرد دولت در حوزه اقتصادی انتقاد کرده بودند.

+ احمد جنتی خطاب به حسن روحانی: اگر اقتصاد مقاومتی محقق نشده عذرخواهی کنید

دبیر شورای نگهبان در مورد میزان تحقق "اقتصاد مقاومتی" خطاب به حسن روحانی گفته بود: "اگر کارهایی شده بگویید تا مردم خوشحال شوند، اگر نشده از مردم عذرخواهی کنید و بگویید چرا کاری نشده است."

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای روحانی که در یک کنگره بین‌المللی در شهر مشهد سخنرانی می‌کرد گفته: "ما پیروز اقتصاد مقاومتی هستیم چون یک ملت بزرگ و یک دولت کارآمد و یک رهبری فرهیخته و آگاه وجود دارد؛ ما در اقتصاد مقاومتی شکست می‌خوریم؟ از این سوال بدتر نمی‌شود."

رئیس جمهوری ایران به کاهش نرخ تورم در ایران اشاره کرده و گفته: "در شرایط سخت دنیای امروز همه کشورهای تولیدکننده نفت تقریباً بدون استثنا یا به ذخایر گذشته روی آورده‌اند و یا آنچه را ذخیره کردند به بازار آوردند و یا تورم آنها افزایش یافته است و حتی سه رقمی شده یا ارزش پول ملی آنها کاهش پیدا کرده است اما در این شرایط این جمهوری اسلامی ایران است که رشد اقتصادی را بالا برده و تورم را پائین آورده و ارزش پول ملی را حفظ کرده است."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Mehr
Image caption احمد جنتی: اگر کارهایی شده بگویید تا مردم خوشحال شوند، اگر نشده از مردم عذرخواهی کنید و بگویید چرا کاری نشده است.

آقای جنتی در جلسه روز گذشته خبرگان که رئیس جمهوری ایران هم حضور داشت گفته بود:"یکی از درماندگی‌های ما این است که به مردم گزارش نمی‌دهیم."

منظور از "اقتصاد مقاومتی" در اظهارات مسئولان حکومتی ایران، اقتصادی است که به کشورهای دیگر وابستگی نداشته باشد و بتواند در مقابل تحریم های احتمالی مقاومت کند.

اصطلاح "اقتصاد مقاومتی" را آیت الله خامنه ای نخستین بار در اواسط سال ۱۳۸۹ و در مورد نحوه مقابله با تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به کار برد.

او در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را که در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده بود، به دولت، مجلس و قوه قضائیه ابلاغ کرد و به آنها دستور داد که این سیاست‌ها را "بی درنگ و با زمان‌بندی مشخص" اجرا کنند.

رهبر ایران از آن پس بارها از کندی روند اجرای این سیاست‌ها گله کرده است.

بیشتر بدانید:

مطالب مرتبط