سخنگوی شورای نگهبان: از گفت‌و‌گوی ملی استقبال می‌کنیم

عباسعلی کدخدایی حق نشر عکس etemaadonline.ir

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، می‌گوید بررسی درخواست "آشتی ملی" محمد خاتمی مطرح نیست، اما حکومت ایران از پیشنهاد "گفت و گوی ملی" جریان اصلاح‌طلب و میانه برای حل اختلافات سیاسی استقبال می‌کند.

آقای کدخدایی در مصاحبه با امید ایرانیان، متعلق به محمدرضا عارف، گفته است: "دو طرح متفاوت مطرح شد یکی بحث آشتی ملی بود که خیلی بحثی نبود که در جامعه ما مطرح باشد. یکی هم گفت‌وگوی ملی که از نمایندگان فراکسیون امید، همین موضوع را مطرح کردند که چنین طرحی دارند. من هم گفتم که همیشه جمهوری اسلامی از گفت و گو استقبال می‌کند."

چندی پیش محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین، درخواست آشتی ملی را مطرح کرد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به تندی درخواست او را رد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است که اگر "اختلاف سلیقه‌ای" هست باید با "معیارهایی" حل شود.

او گفته است "کسانی که علاقه مند و دلبسته نظامند، می‌توانند در این زمینه حرکت کنند" اما اعتراضات سال ۱۳۸۸ و سرنوشت میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را از چنین گفت و گویی مستثنی کرده است.

آقای کدخدایی گفته است: " مسائل ۸۸ تمام شد. فقط بحثی مانده که آن را یک مرجع قانونی تصمیم گرفته است و مساله لاینحلی نبوده که مانده باشد."

او حبس خانگی رهبران جنبش سبز را هم تصمیم یک "مرجع قانونی" دانسته و گفته "این مرجع می‌تواند هر زمان که می‌خواهد، تصمیم خود را لغو کند."

موضوعات مرتبط