حوادث چهارشنبه‌سوری؛ مرگ دست‌کم دو نفر و صدها مصدوم در سراسر ایران

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دو نفر در حوادث چهارشنبه‌سوری در ایران جان خود را از دست دادند

رسانه‌های ایران به نقل از مقامات وزارت بهداشت، از مرگ دو نفر در حوادث مربوط به مراسم چهارشنبه‌سوری خبر داده‌اند.

گزارش شده است که یک نوجوان در جنوب تهران در پی آسیب‌هایی که به سر و سینه‌اش وارد شده بود، جان خود را از دست داده است و یک جوان در شهر بهارستان اصفهان در پی انفجار مواد محترقه، از ناحیه سینه و شکم به شدت مصدوم شده و در بیمارستان درگذشته است.

گزارش‌هایی از مصدوم شدن صدها نفر در شهرهای مختلف ایران منتشر شده، هرچند گفته می‌شود که تعداد مصدومان در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش یافته است.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) به نقل از مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس ایران، تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری را دو هزار و ۳۵۱ نفر گزارش کرده است.

آقای خالدی گفته است که حال شش مصدوم وخیم است؛ "یکی از آنها جوان ۲۷ ساله‌ای است که در تهران دو دست و دو پای او از مچ قطع شده است و سه نفر دیگر در اراک و دو نفر در اصفهان هستند."

حق نشر عکس Majid Asgaripour/Mehr

در این گزارش آمده است که بیشتر آسیب‌های مربوط به حوادث این روز، "پارگی و بریدگی اندام" بوده است.

مراسم سنتی چهارشنبه‌سوری شامگاه آخرین سه‌شنبه هر سال در کشورهای مختلف منطقه از جمله ایران، افغانستان و تاجیکستان برگزار می‌شود. روشن کردن آتش و پریدن از روی آن از جمله بخش‌های مهم این آیین کهن است، ولی در دهه‌های اخیر به ویژه در ایران، استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا در این روز باعث بروز حوادث متعدد و وارد شدن خسارت‌های جانی و مالی در حاشیه این مراسم شده است.

بیشتر بخوانید:

چهارشنبه‌سوری از کجا می‌آید؟

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟

حق نشر عکس Mohammad Moheimany/Mehr

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از محمد شرفی، از مقامات ارشد پلیس ایران، از دستگیری هزار و ۳۸۹ مرد و ۴۸ زن در حاشیه مراسم چهارشنبه‌سوری خبر داده است.

او گفته است که از این تعداد ۹۵۹ نفر به مراجع قضایی معرفی و بقیه با دریافت تعهد، آزاد شده‌اند.

او از کاهش تعداد دستگیری‌ها نسبت به زمان مشابه سال گذشته نیز خبر داده و گفته است که شب سه‌شنبه، ۲۴ اسفند، ۴۶ نفر از عوامل اورژانس، پلیس و آتش‌نشانی در سراسر کشور مصدوم شده‌اند.

حق نشر عکس Hossein Velayati/Fars

با آن که هر سال و با نزدیک شدن سه‌شنبه آخر سال، کارزارهای متعددی برای ترغیب افراد به رعایت نکات ایمنی و خودداری از دست زدن به کارهای حادثه‌آفرین به راه می‌افتد، همچنان حوادث مربوط به استفاده از مواد محترقه در شهرهای مختلف ایران، عده‌ای را روانه بیمارستان و مراکز درمانی می‌کند.

با این حال، معاون عملیات اورژانس ایران در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است که امسال برای اولین‌بار تعداد حوادث چهارشنبه آخر سال نسبت به سال قبل ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داشته است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هم نوشته است که در حاشیه مراسم چهارشنبه‌سوری، نیروهای انتظامی در تهران، با ۵۴ دستگاه خودرو که راننده‌هایشان "اقدام به هنجارشکنی و اقدامات خلاف قانون" کرده بودند، برخورد کرده و خودروهای آنها توقیف شده است.

در گزارش ایسنا، درباره جزئیات اقدامات "هنجارشکنانه" رانندگان یا سرنشینان این خودروها توضیحی داده نشده است.

حق نشر عکس Mohammad Moheimany/Mehr
حق نشر عکس Amin Khosroshahi/ISNA
حق نشر عکس Hossein Velayati/Fars
حق نشر عکس Hossein Velayati/Fars
حق نشر عکس Hossein Velayati/Fars