تاکید کاخ سفید بر 'اجرای سفت و سخت برجام'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بن سلمان دیدار با ترامپ را "نقطه عطف در تاریخ روابط عربستان و آمریکا" توصیف کرد

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه ای که در مورد عادی سازی روابط با عربستان صادر کرد بر لزوم "اجرای سفت و سخت" توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها تاکید کرده است.

این بیانیه یک روز پس از دیدار محمد بن سلمان معاون ولیعهد و وزیر دفاع عربستان با آقای ترامپ صادر می شود؛ دیداری که دو مقام در آن در مورد "تهدید امنیتی ایران برای منطقه" هشدار دادند.

در بیانیه روز چهارشنبه کاخ سفید به "اهمیت مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه و در عین حال ادامه ارزیابی و اجرای سفت و سخت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)" اشاره شده است.

این موضع گیری در حالیست که آقای ترامپ بارها برجام را یکی از "بدترین معاملات بین المللی" توصیف کرده است.

کاخ سفید نوشت که دولت ترامپ در مورد مسائل امنیتی و اقتصادی همچنان رایزنی نزدیکی با عربستان سعودی خواهد داشت و از لزوم همکاری دو کشور در نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) صحبت کرد.

روابط آمریکا و عربستان در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به دلیل اعتراض دولت سعودی به توافق هسته ای ایران با تنش همراه بود.

محمد بن سلمان پس از دیدار سه شنبه با دونالد ترامپ گفته بود که این گفت و گوها "نقطه عطفی تاریخی" در روابط دو کشور است.

به گزارش آسوشیتدپرس او در بیانیه ای نوشت: "دیدار امروز مسائل را به مسیر درست بازگرداند و به مثابه تغییری بزرگ در روابط میان هر دو کشور در زمینه مسائل سیاسی، نظامی، امنیت و اقتصادی است."

در بیانیه کاخ سفید هم به لزوم تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری با عربستان اشاره شده است.

براساس این بیانیه دو طرف در مورد ایجاد برنامه مشترکی بحث کرده اند که هدف آن دست زدن به ابتکار عمل هایی در بخش انرژی، صنایع، زیرساخت ها، و فناوری به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار است.

بیشتر بخوانید: