روزنامه‌های صبح تهران: به پیشواز بهار

بسیای از روزنامه‌های ایران آخرین شماره سال ۱۳۹۵ را در روز پنجشنبه ۲۶ اسفند منتشر کرده‌اند و برخی هم مثل روزنامه شرق وعده کرده‌اند که آخرین شماره آنها روز شنبه منتشر خواهد شد، در همین حال بحث‌های انتخاباتی و تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۶ مهم‌ترین عناوین امروز است.

یک لشکر مقابل روحانی

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق نوشته که برخی اصولگرایان می‌خواهند انتخابات را به سمت دو قطبی پیش ببرند تا نامزد اصولگرایان باقی بماند و روحانی. تصور می‌کنند در چنین شرایطی روحانی را شکست خواهند داد. اتفاقی که شواهد حاکی از نامحتمل بودن آن است. از قضا تجربه نشان داده که در فضای دوقطبی، بخت با اصولگرایان یار نیست. انتخابات ۷۶، مجلس ششم، شورای شهر اول، ریاست جمهوری ۹۲ و مجلس دهم در تهران این را می‌گوید. انتخابات سال ۸۴ هم در دور دوم، اگر به جای هاشمی رقیب دیگری در برابر احمدی‌نژاد نشسته بود، یحتمل برنده هم او بود. اما با توجه به رای شکننده روحانی در سال ۹۲ شاید اینجا تحلیل حزب موتلفه درست‌تر باشد که تعدد نامزدها این بار به نفع اصولگرایان است. خلاصه آن که به نظر روزنامه شرق در پایان این مطلب، اصولگرایی در کلاف سردرگمی گیر کرده که نمی‌داند تعدد نامزد به حالش مفید واقع خواهد شد یا تک نامزد داشتن.

سال جدید سال مبارزه با فساد

حق نشر عکس آفتاب یزد

منصور مظفری، مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد نوشته که سال ۹۵ نیز با تمام خوبی و بدی‌هایش به اتمام رسید. هرچند که بدی‌هایش بر خوبی‌هایش می‌چربید. آنان که اهل سیاست و مدارا بودند از عروج آیت‌الله هاشمی غمگین شدند. البته اهالی هنر هم کم مصیب ندیدند. آخری همین دیروز خبرش رسید؛ افشین یداللهی.

جامعه هم غم و رنج کم نداشت. یک نمونه‌اش پلاسکو بود البته این فقط یک بعد ماجرا است. انصافا ملت در سال گذشته علیرغم تلاش دولت از نظر اقتصادی در مضیقه بود و بحران معیشتی فشار طاقت‌فرسایی را وارد کرده بود. دولت توانسته است با تدبیر خود تورم را مهار کند اما رکود تورمی که کشور از سال ۹۰ درگیر آن شده، اژدهای هفت سری است که به این راحتی و زودی نمی‌توان از آن خلاص شد. اکنون شاید ۵۰ درصد قضیه حل شده و ۵۰ درصد مابقی نیازمند نگاه علمی و نه احساسی و شعاری به اقتصاد، تغییر و اصلاح برخی ساختارها و رشد سرمایه‌گذاری خارجی و بخش خصوصی است.

وعده‌بازی و دستاوردسازی

حق نشر عکس کیهان

روزنامه کیهان در گزارش اول خود آورده که حالا روزهای پایانی سال ۹۵ و هفته‌های پایانی عمر دولت یازدهم است. سالی که بنا به وعده رئیس جمهوری به مردم، قرار بود مانند سه سال قبل نباشد، سال اقدام و عمل باشد و گشایش و رفاه عمومی برای مردم داشته باشد. اما گشایشی اتفاق نیفتاد که هیچ، حتی نسبت به سال‌های قبل شرایط به مراتب برای مردم سخت‌تر شد و اوضاع معیشتی وخیم‌تر و به این ترتیب آخرین سال دولت تدبیر و امید هم بی‌هیچ تاثیر مثبت بر زندگی مردم به سر رسید.

کیهان تاکید کرده که سال چهارم دولت تدبیر و امید اما در حالی رو به پایان است که مسئولان دولتی همچنان ناکارآمدی سیاست‌های خود را به گردن دولت قبل می‌اندازند و اعلام می‌کنند که هنوز آواربرداری مشکلات دولت قبل تمام نشده است. البته کسی منکر آن نیست که دولت قبل اشتباهاتی را مرتکب شد و سوء مدیریت آن در بخش‌های مختلف محرز بود، ولی این اشتباهات به حدی نبود که دولت یازدهم ادعا می‌کند.

دردسر مزد دستوری

حق نشر عکس جهان صنعت

شورای عالی کار ایران، دستمزد پایه کارگران برای سال ۹۶ را با افزایش ۱۴ و نیم درصدی مشخص کرده و این موضوع در اغلب روزنامه‌های امروز منعکس شده است. مرسل صدیق هم در روزنامه جهان صنعت نوشته که به عنوان یک کارفرما نسبت به روند تعیین مزد کارگران به این صورت معترض است. چرا که در هیچ کجای دنیا چه در کشورهای در حال توسعه و چه توسعه نیافته، افزایش مزد به این شکل وجود ندارد.

به نظر نویسنده این مقاله، تعیین و افزایش مزد سالانه با هدف تغییر و بهبود وضعیت زندگی کارگران در طی این سال‌ها به نتیجه و هدف مطلوب خود نرسیده است.

به نظر آقای صدیق، روی دیگر سکه تعیین مزد، کارفرمایی است که هر ساله هزینه‌هایش به خاطر مالیات، بیمه، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و مواد اولیه بالا می‌رود که نتیجه آن صعود قیمت تمام شده تولید است.

در پایان هم نویسنده مقاله جهان صنعت نتیجه گرفته که در این صورت تولیدکننده ناچار به تعدیل نیروی کاری است که به خاطر هزینه‌های سرسام‌آور تحمیلی دولت به صنایع، بیکار می‌شود که دود آن هم به چشم همگان خواهد رفت.

فضای تعیین حداقل دستمزد کارگران

حق نشر عکس ایران

میکائیل عظیمی در روزنامه ایران نوشته که در بحث حداقل دستمزد آنچه مهم است اینکه این عدد یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ارقام است که نه تنها مناسبات اقتصادی را هدایت می‌کند بلکه دارای آثار اجتماعی و رفاهی بسیار گسترده‌ای است. به بیان دیگر حداقل دستمزد در میان شاخص‌ها و ارقامی قرار می‌گیرد که با عنوان ارقام هدایت‌کننده و علامت‌دهنده شناخته می‌شوند، چرا که با فراهم کردن کف و حداقلی مشخص روابط و مناسبات کارگران و کارفرمایان را مشخص کرده و کف چانه‌زنی کارگران را در مناسبات پیچیده بازار کار مقرر می‌کند. از طرف دیگر این عدد، علامت و نماد مهمی است که کارفرمایان تعهدات و وظایف قانونی خود را در قبال نیروی کار تشخیص می‌دهند.

آقای عظیمی معتقد است که در دولت آقای روحانی، همواره افزایش حداقل دستمزد بیشتر از شاخص تورم بوده است. در نتیجه از این منظر دولت توانسته از کاهش قدرت خرید کارگران و دیگر بهره‌مندان حداقل دستمزد جلوگیری کند.

خداحافظ شاعر عاشق

حق نشر عکس ابتکار

خبر درگذشت افشین یداللهی، شاعر، ترانه سرا و پزشک بر اثر برخورد خودروی شخصی‌اش با یک یدک کش در آزاد راه کرج، قزوین امروز در اغلب روزنامه‌های ایران اعم از مخالف و موافق دولت منتشر شده است. روزنامه ابتکار هم در یادداشتی نوشته که هنوز جامعه از شوک مرگ ناگهانی علی معلم بیرون نیامده بود. افشین یداللهی خود نیز در آخرین پست اینستاگرامش نسبت به مرگ نابهنگام علی معلم واکنش نشان داده بود. او در این پست نوشته بود: «یک بار از لحظه‌ی مرگم بی تفاوت گذشته‌ام بی‌آنکه بفهمم یک روز در چنین لحظه‌ای خواهم مرد/ بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است با اینکه مرگ غیرمنتظره نیست / هنوز چند روز به پایان سال ۱۳۹۵ مانده / این سال پر مسافر/ کبیسه هم هست...»

افشین یداللهی برای بسیاری از سریال‌های تلویزیونی ترانه سروده است که آخرین آن ساخت ترانه برای سریال معمای شاه بود که ترانه آن توسط سالار عقیلی خوانده شد.

موضوعات مرتبط