ایران: موانع حضور در مراسم حج برطرف شد

حق نشر عکس EPA

سازمان حج و زیارت ایران گفته است که موانع حضور زائران ایرانی در مراسم حج سال ۱۳۹۶ برطرف شده و آنان در مراسم حج شرکت خواهند کرد.

در اطلاعیه این سازمان آمده است که با فراهم شدن زمینه ارائه خدمات مرتبط در حوزه‌های کنسولی، پزشکی و سایر خدمات مورد نیاز، بیش از ۸۵ هزار زائر ایران به عربستان سعودی خواهند رفت.

در این اطلاعیه همچنین آمده است که "جزئیات مذاکرات در موضوعات مختلف از جمله موضوع شهدای منا و شهدای حادثه مسجدالحرام و نتایج مرتبط" در اولین نشست خبری اطلاع داده می‌شود.

عربستان سعودی پیش‌تر اعلام کرده بود که زائران ایرانی پس از یک سال غیبت در مراسم حج امسال حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، وزیر حج این کشور و مقامات ایرانی به توافق رسیده‌اند که زائران ایرانی نیز مانند کشورهای دیگر اسلامی با گذراندن روند معمول در مراسم حج امسال شرکت کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه عربستانی با واکنش شدید ایران روبه‎رو شد

ایران پیش‌تر گفته بود که با عربستان سعودی در مورد مسائلی مانند صدور روادید برای زائران، حمل و نقل، استفاده از خطوط هوایی، امنیت و سلامت حجاج اختلاف نظر دارد.

هنوز چگونگی صدور روادید برای زائران ایرانی اعلام نشده است. دولت عربستان تاکید داشت که به دلیل "عدم امنیت دیپلماتیک" در ایران، روادید زائران ایرانی در کشور ثالث صادر شود در حالی که مقامات جمهوری اسلامی خواستار اعزام نمایندگان دولت عربستان به تهران و صدور روادید در ایران بوده‌اند.

ایران و عربستان سعودی بیش از یک سال است که روابط دیپلماتیک ندارند.

مهر ماه ۱۳۹۴، هم‌زمان با عید قربان، در پی ازدحام در بخشی از مراسم حج در صحرای منا صدها زائر ایرانی کشته شدند.

پس از آن و به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، روابط دو کشور قطع و با تنش‌های زیادی همراه شد.

در سال جاری، دولت ایران زائران را به حج اعزام نکرد. مقام‌های این کشور دلیل چنین کاری را همکاری نکردن دولت عربستان سعودی برای صدور روادید و ندادن تضمین‌های امنیتی لازم عنوان کردند.

این در حالی است که مقام‌های سعودی، دولت ایران را متهم کردند که به دلایل سیاسی، مانع از اعزام زائران ایرانی به حج شده است.