ایران به آژانس: تا یافتن خریدار ملزم به خروج آب سنگین اضافی نیستیم

رضا نجفی حق نشر عکس Getty
Image caption نماینده ایران در آژانس می‌گوید گزارش‌های این نهاد باید بی طرفانه باشد

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نامه‌ای به یوکیا آمانو، مدیرکل این نهاد، گفته است که مطابق توافق هسته‌ای ایران ملزم نیست که آب سنگین اضافی را که هنوز برای آن خریداری پیدا نشده از کشور خارج کند.

آقای نجفی گفته است که مطابق متن توافق هسته‌ای ایران باید آب سنگین اضافی خود را به بازارهای جهانی عرضه کند، اما مادامی که خریداری پیدا نشده هیچ بخشی از توافق، ایران را ملزم نکرده است که آب سنگین اضافی را از خاک خود خارج کند.

نماینده ایران در آژانس گفته است که گزارش‌های این نهاد باید بی‌طرفانه باشد و نباید با لحنی نوشته شوند که تفسیرهایی ورای متن توافق ارائه ‌دهند.

مطابق توافق هسته‌ای ذخیره آب سنگین ایران باید زیر ١٣٠ تن بماند. به گزارش آژانس ذخایر ایران تاکنون دو بار موقتا از این حد بالاتر رفته است.

نماینده ایران در آژانس به جزئیاتی از آخرین گزارش یوکیا آمانو درباره توافق هسته‌ای اعتراض کرده و نوشته است که گزارش آژانس نباید شامل "جزئیات نالازم" باشد.

با توجه به اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید سیاست "اجرای سفت و سخت" توافق هسته‌ای و "ندادن مجال به ایران" را دنبال می‌کند، خبرگزاری رویترز نوشته نامه اخیر ایران به آژانس ممکن است به رویارویی بیشتر ایران و آمریکا منجر شود.

رضا نجفی نامه خود را دو هفته پیش، ٣ مارس، به یوکیا آمانو نوشته و آژانس به تازگی این نامه را منتشر کرده است.