تصادف‌‎های جاده‌ای در تعطیلات نوروزی؛ کشته شدن ۱۴۵ نفر تا امروز

حق نشر عکس Mehr

پلیس راهور ایران می‌گوید تصادفات جاده‌ای در ایران از ابتدای تعطیلات نوروزی تا امروز (۲ فروردین) ۱۴۵ کشته بر جای گذاشته است.

موسی امیری، جانشین رئیس پلیس راهور تعداد مجروحان تصادفات جاده‌ای ایران در همین مدت را ۲۹۵۰ نفر اعلام کرده است.

آقای امیری همچنین گفته است: "این آمار زنگ خطر را برای جامعه به صدا درآورده است."

با آغاز سال نو و شروع تعطیلات نوروزی، هر ‌سال از اواخر اسفند ماه تا نیمه اول فروردین تعداد سفرهای جاده‌ای افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Asriran
Image caption پزشکی قانونی: در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ حدود ۱۳۳۵ نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند

پلیس راهنمایی و رانندگی ایران سال گذشته اعلام کرده بود که در تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۵ حدود ۳۸۰ نفر بر اثر تصادفات رانندگی "درجا و در سر صحنه تصادف" جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس آمارهای اعلام شده توسط سازمان پزشکی قانونی ایران در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ حدود ۱۳۳۵ نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند.

این آمار البته فقط تصادفات جاده‌ای را شامل نمی‌شود و حوادث رانندگی درون شهری را هم در بر می‌گیرد.

بر این اساس، در فروردین ماه پارسال (۱۳۹۵) استان فارس با ۱۲۶ کشته و استان زنجان با ۱۴ کشته به ترتیب پرتلفات‌ترین و کم تلفات‌ترین استان‌های ایران بودند.

آمار تلفات حوادث رانندگی در ایران
فروردین ۱۳۹۵ ۱۳۳۵ کشته ۲۶۴۲۱ مصدوم
فروردین ۱۳۹۴ ۱۳۳۶ کشته ۲۵۲۰۴ مصدوم
منبع: سازمان پزشکی قانونی ایران

ایران به لحاظ آماری یکی از بالاترین تلفات جاده‌ای در جهان را داراست که از مهمترین دلایل آن می‌توان به سرعت زیاد، بی‌احتیاطی رانندگان و کیفیت جاده‌های این کشور اشاره کرد.

مشکلاتی نظیر استفاده از خودروهای فرسوده، غیر استاندارد بودن جاده‌ها و عدم توجه رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی هم از دیگر عواملی است که کارشناسان به عنوان عوامل تشدید نرخ آمار مرگ و میر در حوادث رانندگی ایران به آنها اشاره کرده‌اند.

با وجود افزایش ایمنی در بسیاری از خودروها در ایران، هنوز تلفات ناشی از تصادفات رانندگی از عوامل مهم مرگ و میر تلقی می‌شود.

در سال‌های اخیر سختگیری‌های پلیس و افزایش جریمه‌های رانندگی به همراه آموزشهای عمومی از طریق رسانه‌ها تا حدی توانسته باعث کاهش نسبی تصادفات رانندگی در این کشور شود.

موضوعات مرتبط