ایران حمله لندن را محکوم کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption قاسمی خواستار مشارکت ایران در مبارزه جهانی علیه تروریسم شده است

در ادامه واکنش‌ها به حمله روز گذشته در لندن، ایران هم این حمله را محکوم کرده است.

روز پنجشنبه، ٣ فروردین (٢٣ مارس)، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی،"اقدام تروریستی و خشونت بار لندن" را محکوم و با خانواده قربانیان و آسیب دیدگان این حادثه ابراز همدردی کرد.

به گزارش اداره دیپلماسی وزارت خارجه، آقای قاسمی "ضمن تجدید دعوت جمهوری اسلامی به شکل‌گیری یک ائتلاف و همکاری صادقانه و فراگیر بین‌المللی و اراده جدی از سوی تمامی کشورها برای مبارزه باتروریسم" تلاش‌های کنونی علیه تروریسم را ناکارآمد خواند و آنچه را که "اعمال استانداردهای دوگانه کشورهای غربی" در مبارزه باتروریسم می‌دانست مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت: "امروز تروریسم دیگر جغرافیا و هیچگونه مرزی نمی‌شناسد و برای خشکاندن ریشه‌های این پدیده شوم و نفرت برانگیز، باید شریان‌های ارسال اسلحه و تجهیزات به تروریست‌ها قطع شده و از حمایت‌های مادی و معنوی به کشورها و گروه‌های مروج افکار تروریستی - تکفیری جلوگیری به عمل آید."

جمهوری اسلامی در مواردی کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده و عربستان سعودی را به تشکیل و حمایت از گروه‌هایی مانند داعش متهم کرده و این کشورها نیز متقابلا ایران را حامی تروریسم می‌دانند. مقامات ایرانی با استناد به عقاید سلفی برخی گروه‌های اسلامگرای تندرو، دیدگاه مذهبی عربستان سعودی را الهام بخش آنان توصیف کرده و حتی از کمک مالی این کشور به چنین گروه‌هایی سخن گفته‌اند. در مقابل، عربستان سعودی و برخی کشورهای غربی، ایران را به خاطر حمایت از گروه‌های تندرو منطقه، مروج تروریسم معرفی کرده‌اند.

در جنگ داخلی سوریه نیز، جمهوری اسلامی تمامی گروه‌های مخالف بشار اسد را "تروریست" می‌نامید هر چند از زمان توافق روسیه و ترکیه برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه و مذاکرات صلح بین دولت و مخالفان آن کشور، استفاده رسمی از این عنوان کاهش یافته است. در سوریه، دولت‌های غربی، عربستان سعودی و ترکیه که حامی تعدادی از تشکل‌های مسلح مخالف دولت هستند، گروه‌های اسلامگرای تندرو به ویژه داعش را به خاطر اقداماتی مانند بمب‌گذاری و عملیات انتحاری، تروریست می‌خوانند.

پیشتر، رهبران و مقامات ارشد شماری از کشورهای جهان با ارسال پیام‌هایی برای مقامات بریتانیایی، حمله روز گذشته لندن را محکوم و با دولت و ملت بریتانیا ابراز همدردی و همبستگی کرده‌اند.

از جمله پادشاه، ولیعهد و معاون ولیعهد عربستان سعودی، امیر کویت، دولت قطر و چند کشور دیگر منطقه پیام‌هایی برای مقامات ارشد بریتانیایی ارسال داشته‌اند. رجب طیب اردوغان در پیامی به همین مناسبت خود را در "رنج و مصیبت بریتانیا" سهیم دانسته و نخست وزیر آن کشور نیز در سخنانی، تروریسم را "فاجعه‌ای جهانی" توصیف کرده و گفته است که "تمامی کشورها باید در برابر تروریسم بایستند و علیه آن مبارزه کنند."