سپاه: مقصرهرگونه ناآرامی درخلیج فارس آمریکایی‌ها هستند

سرتیپ مسعود جزایری حق نشر عکس Mehr

سرتیپ مسعود جزایری، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، هشدار داده است که "مقصرهرگونه ناآرامی درخلیج‌فارس، آمریکایی‌ها خواهند بود."

آقای جزایری شنبه شب (۵ فروردین) گفت که "آمریکا باید بیش از گذشته نسبت به رفتار ناوهایش درخلیج فارس نظارت و کنترل داشته باشد."

سرتیپ جزایری با اشاره به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی درباره "رفتار" نیروهای ایرانی در خلیج فارس گفت "انتشارخبرهایی از سوی منابع آمریکایی درمورد رفتارغیرحرفه‌ای شناورهای ایرانی عاری از حقیقت است" و افزود "این خبرها یا براساس گزارش‌های غلط بوده یا اغراض دیگری را دنبال می‌کند."

این مقام ارشد سپاه پاسداران ایران تاکید کرده است که نیروهای آمریکایی "باید رفتار خود را تغییر دهند."

رویارویی

حق نشر عکس Reuters
Image caption ناو "یو اس ان اس اینوینسیبل" (عکس آرشیوی)

این سخنان سرتیپ جزایری چند روز پس از آن صورت گرفته است که فرماندهان نیروی دریایی آمریکا بار دیگر در مورد خطر "سوء محاسبه" و "درگیری مسلحانه" در آب‌های منطقه هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز فرماندهان آمریکایی گفته‌اند که ناو هواپیمابر "جورج اچ دبلیو بوش" در روز سه‌شنبه ۲۱ مارس (اول فروردین) هنگام عبور از تنگه هرمز با "دو مجموعه قایق‌های تندرو نیروی دریایی ایران" روبرو شد.

فرماندهان آمریکایی به رویترز گفتند که در جریان این ماجرا هلی‌کوپترهای توپدار آمریکایی بر فراز قایق‌های ایرانی به پرواز درآمدند اما ماجرا بدون درگیری پایان یافت. به گفته ارتش آمریکا قایق های ایرانی به ۸۷۰ متری ناو آمریکایی رسیده بودند.

این کشتی در راس ناوگروهی شامل پنج کشتی برای کمک به عملیات ضدداعش (گروه موسوم دولت اسلامی) در عراق و سوریه از اقیانوس هند به خلیج فارس می‌رفت.

در همین رابطه دریابان کنت وایتسل که فرمانده "گروه دوم کریر استرایک" است و در ناو جورج بوش با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت که ناو آمریکایی و کشتی‌های همراه آن "در آب‌های بین‌المللی" بودند و افزود: "همانطور که بعضی از دوربین‌های ما نشان داد آنها همچنین سلاح‌هایشان را روکرده بودند. پشت بعضی از این سلاح‌‌ها سرباز نشسته بود. ما همچنین داده های هوایی داریم که نشان می‌دهد آنها همه این سلاح‌ها را آماده می‌کردند."

کاپیتان ویل پنینگتون افسر فرمانده در ناو جورج اچ دبلیو بوش هم به رویترز گفت که رفتار نیروی دریایی ایران "پرخاشگرانه‌تر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر" شده است.

او افزود: "(آنها) حق دارند بیایند و بینند ما که هستیم و نیات ما را بررسی کنند... مشکل شیوه عملکرد غیرحرفه‌ای آنها است که باعث خطر بیشتر سوءمحاسبه هنگام نیاز ما به مانور کشتی می شود و اغلب کشتی های بازرگانی اطراف ما را به خطر می اندازد."

در مورد ماجرای دیگری که روز ۴ مارس گزارش شد ایران گفته این کشتی های آمریکایی بودند که به قایق های آنها نزدیک شدند.

مهدی هاشمی از فرماندهان منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز ۸ مارس گفت که ناو "اینوینسیبل" نیروی دریایی آمریکا روز ۱۴ اسفند (۴ مارس) در اقدامی "غیرحرفه‌ای و حرکت توأم با اخطار" تا فاصله ۵۵۰ متری به شناورهای سپاه نزدیک شده بود.

مقام های نظامی آمریکا گفته بودند که ناو اینوینسیبل هنگام عبور از تنگه هرمز، به دلیل عبور قایق های تندرو ایرانی مجبور به تغییر مسیر شد.

یک مقام نیروی دریایی ایالات متحده گفته بود که ناو آمریکایی در واکنش به عبور قایق های ایرانی تیر اخطار شلیک نکرده و این در حالی بوده که قایق های سپاه سعی کرده اند از میان ناو اینوینسیبل و چند کشتی دیگر عبور کنند و از کمتر از ۶۰۰ متری آن گذشته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service