ثبت نام انتخابات شوراهای شهر و روستا به پایان رسید

ثبت نام از داوطلبان نمایندگی شوراهای شهر و روستا در ایران به پایان رسید.

بنا به آخرین گزارش ستاد انتخابات وزارت کشور، بیش از ۲۵۸ هزار نفر در کل کشور برای نامزدی ثبت نام کرده‌اند. در تهران تا ساعاتی پیش از پایان مهلت بیش از ۲۹۰۰ نفر نام‌نویسی کرده بودند و پیش‌بینی شده تعداد نامزدهای تهران به بیش از سه هزار نفر برسد.

گزارش نهایی ثبت‌نام را علی‌اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور صبح فردا (دوشنبه هفتم فروردین) اعلام خواهد کرد.

در هفت روز ثبت نام در انتخابات دوره گذشته شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۹۲، ٢٦٥٩٢٧ نفر ثبت نام کرده بودند.

مهلت ثبت نام پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا از سی اسفند سال گذشته آغاز شد و پس از یک هفته، ساعت ده شب امشب به پایان رسید اما بنا به اعلام وزارت کشور ثبت نام از داوطلبانی که پیش از ساعت ده شب در داخل حوزه‌های ثبت نام حضور پیدا کرده بودند تا دوازده نیمه شب ادامه یافته است.

در این یک هفته بیش از دویست و پنجاه هزار نفر ثبت نام کرده‌اند که بجز چهره‌های ناشناس و بدون سابقه مشخص سیاسی یا اجرایی، در میان آنها چهره‌های هنری و ورزشی معروف، اعضای فعلی و پیشین شوراها، مقام‌های پیشین حکومتی پیشین و بستگان مقام‌های فعلی دیده می‌شوند، از جمله دختر عطاالله صالحی فرمانده کل ارتش، داماد محمود احمدی نژاد، دختر رستم قاسمی وزیر نفت سابق، حسین الله‌کرم دبیر کل پیشین انصار حزب‌الله و یاشار سلطانی سردبیر معماری‌نیوز که پرونده فساد مالی در واگذاری املاک شهرداری تهران را افشا کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتخابات شهر و روستا هر چهار سال یک بار در ایران برگزار می‌شود

شرط نامزدی برای انتخابات شهر و روستا شدن ابراز وفاداری به قانون اساسی و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه است و حداقل ۲۵ سال سن و نداشتن سوء پیشینه. شرط مدرک تحصیلی بسته به جمعیت شهر یا روستایی که فرد برای عضویت در شورای آن نامزد می‌شود متغیر است، داوطلبان نمایندگی برای شهرهایی که بیش از بیست هزار نفر جمعیت دارند باید حداقل مدرک حداقل لیسانس داشته باشند اما در شهرها و روستاهای کم جمعیت‌تر میزان تحصیلات از خواندن و نوشتن تا فوق دیپلم متغیر است.

شوراهای شهر و روستا در مدیریت امور شهری و روستایی و نظارت بر عملکرد دهداری‌ها و شهرداری‌های ایران نقش مهمی دارند. این شوراها در شهرها، شهردار را انتخاب و بودجه شهرداری‌ها را تصویب می کنند.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران، در کل کشور، بیش از ۱۱۰ هزار نفر برای عضویت در حدود چهل هزار شورا انتخاب خواهند شد.

در دوره‌های گذشته انتخابات شهر و روستا زنان جایگاه قابل توجهی در شوراها به دست نیاوردند؛ در دوره قبل که بهترین دوره برای زنان بود، کمی بیش از شش هزار زن موفق شدند به شوراها راه پیدا کنند و در حال حاضر به ازای هر صد مرد تنها سه عضو شوراهای شهر و روستا زن هستند. بنا بر آخرین آمارهای اعلام شده شمار زنانی که برای این دوره ثبت نام کرده‌اند حدود شش درصد مردان است.

طبق قانونی که اواخر مجلس قبلی تصویب شد، از تعداد اعضای شوراهای شهر کاسته خواهد شد؛ مثلا اعضای شورای شهر تهران که تاکنون ۳۱ نفره بوده به ۲۱ و شمار اعضای شورای شهر مشهد از ۲۵ به ۱۵ نفر کاهش می‌یابد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اولین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا نوزده سال پیش برگزار شد

طبق قانون، نظارت بر انتخابات شوراها با نمایندگان مجلس است. برای بررسی صلاحیت داوطلبان از چهار نهاد استعلام می‌شود: دادگستری، نیروی انتظامی، سازمان ثبت احوال و وزارت اطلاعات.

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان اخیرا از سپردن کار نظارت بر انتخابات شوراها به مجلس اظهار ناخشنودی کرده بود چون به نظر او به صلاحیت داوطلبان بخوبی رسیدگی نمی‌شود.

اما به گفته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، حرفهای آقای جنتی از جایگاه ریاست مجلس خبرگان بوده نه شورای نگهبان و شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات شوراها نه ادعا ندارد، نه فرصت نه امکانات.

قرار است نتیجه اولیه بررسی صلاحیت‌ها دوم اردیبهشت، یعنی چهار هفته دیگر اعلام و انتخابات شوراها ۲۹ اردیبهشت، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، برگزار شود.

انتخابات شوراهای شهر و روستای ایران در ۱۲۰۰ شهر و ۳۹ هزار روستا برگزار می‌شود.